Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

Rok 2016/2017

[ W R Z E S I E Ń ]  [ P A Ź D Z I E R N I K ]   [ L I S T O P A D ]   [ G R U D Z I E Ń ]  [ S T Y C Z E Ń ]  [ L U T Y ]  [ M A R Z E C ]  [ K W I E C I E Ń ]   


Gratulacje dla klasy III LO przy ZSP  - ZDAWALNOŚĆ MATURY 100%!

Dziś w szkołach średnich całego kraju tegoroczni maturzyści sprawdzją swoje wyniki. Gratulujemy wszystkim uczniom z naszego "Zamku", którzy zdali egzamin maturalny. Szczególne gratulacje należą się CAŁEJ KLASIE III LO - MATURĘ ZDALI WSZYSCY UCZNIOWIE! Nadmienić należy, że osiągnęli bardzo wysokie wyniki z poszczególnych egzaminów, choć nie był to dla nich łatwy okres - zmiany w strukturze szkół średnich w Koźminie Wielkopolskim. Oto szczegółowe informacje o zdawalności w ZSP oraz w Polsce i poszczególnych regionach: zdawalność w Polsce: 78,5%, wielkopolska 78%, licea Polska: 84,4%, wielkopolska 83%, LO przy ZSP 100%, technika w kraju 67,9 wielkopolska 70%, technika przy ZSP 87,5%.

JESZCZE RAZ GRATULUJEMY UCZNIOM ORAZ NAUCZYCIELOM :)

Poniżej fotki z przeprowadzonnego próbnego egzaminu maturalnego.


I ZAMKOWY ZLOT MOTOCYKLOWY

18 czerwca 2017 r., niedziela, piękna słoneczna pogoda i setki, a może tysiące jednośladów na ulicach Koźmina Wielkopolskiego we wspaniałej paradzie. Właśnie tego dnia odbył się I ZAMKOWY ZLOT MOTOCYKLOWY pod hasłem: "AKCJA CHARYTATYWNA MOTOCYKLIŚCI POMAGAJĄ". Organizatorami tej wspaniałej imprezy są Leo Club "Zamek Koźmin" oraz Młodzi Motocykliści z Koźmina Wielkopolskiego. Godzina 12.30 - odbyła się zbiórka w Serafinowie, 13.00 msza święta - inaugurująca jak każdego roku rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Kolejnym etapem był przejazd na plac przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marćińca w Koźminie Wielkopolskim trasą: Serafinów-Mokronos-Wrotków-Staniew-Koźmin Wlkp. Na placu przy ZSP czekało wiele atracji z nagrodami: najstarszy motocykl, najpiękniejszy motocykl, loteria fantowa, tor przeszkód, konkursy siłowe oraz koncerty zespołów. Zapraszymy poniżej do galerii foto wykonanej przez Julkę Ratajczyk. Wkrótce filmik z wjazdu motocykli na teren ZSP w Koźminie Wlkp. - również wykonany przez Julkę. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich uczestników I ZAMKOWEGO ZLOTU MOTOCYKLOWEGO.

Tekst: Waldemar Ratajczyk.
Foto: Julka Ratajczyk.


UCZNIOWIE Z KLASY I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z WIZYTĄ 
W STAROSTWIE POWIATOWYM W KROTOSZYNIE

W dniu 08.06.2017r. uczniowie naszej Szkoły zwiedzali Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Dowiedzieli się o historii oraz organizacji i funkcjonowaniu Starostwa, którą przedstawił wicestarosta Paweł Radojewski. Ponadto zapoznali się z pracą poszczególnych wydziałów Starostwa jak na przykład: Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami gdzie oprowadzał Naczelnik Wydziału Dariusz Kłakulak, czy też Wydział Komunikacji i Dróg gdzie o pracy Wydziału opowiadał zastępca Naczelnika Janusz Hyliński. 

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch.


SUKCES UCZNIÓW ZSP IM JÓZEFA MARCIŃCA W KOŹMINIE WIELKOPOLSKIM

Zwycięzcami w konkursie pt. „Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+” zorganizowanym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Pani Zofii Szalczyk dla szkół Ponadgimnazjalnych w Wielkopolsce z powiatu krotoszyńskiego zostali Radosław Trawiński i Jakub Adamiak uczniowie ZSP im Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. W opracowanym przez siebie projekcie pracy na temat „ Stad jesteśmy! Nasza Mała Ojczyzna w naszych marzeniach” przedstawili ciekawą i interesującą wizję rozwoju miasta Koźmina Wielkopolskiego w przyszłości. Zwycięski projekt został zaprezentowany przez uczniów podczas obrad Sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego w dniu 28.04.2017r. W nagrodę laureaci z etapów powiatowych uczestniczyli w Sesji Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w dniu 07.06.2017 r. Uczniowie w roli radnych Sejmiku Młodzieży wypracowali uchwałę przedstawiającą ocenę sytuacji w województwie wielkopolskim w aspekcie potrzeb młodzieży w zakresie kierunków rozwoju Regionu. Uchwała została przekazana przez uczestników sesji do władz samorządu województwa wielkopolskiego.

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch


II MIEJSCE!

W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENKI NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

DACHL-LIEDER-WETTBEWERB

Uczniowie naszej szkoły w składzie: Aleksandra Roszak, Julia Niedziela oraz Marta Juskowiak (LO) zajęli drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL-Lieder-Wettbewerb. Gala wręczania nagród miała miejsce 26 maja w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Oprócz drugiego miejsca, jakie przyznano naszej szkole w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, specjalną nagrodę otrzymały Julia i Marta za najbardziej ciekawy układ taneczno - choreograficzny, a w sumie do konkursu zgłosiło się ponad 250 szkół. Na galę zostało zaproszonych wielu gości, do których należał m. in. Fried Nielsen – kierownik Wydziału Kultury przy Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec.

Pani Barbarze Krzekotowskiej, dzieciom występującym w filmie, który był wyświetlany podczas konkursu oraz wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyczynili się do wybitnego osiągnięcia licealistek, serdecznie dziękujemy, a laureatom życzymy dalszych sukcesów.

Joanna Marcisz
Foto: Dawid Kinka


II Regionalny Turniej Młodego Mechanizatora

25 maja 2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. brali udział w II Regionalnym Turnieju Młodego Mechanizatora. Turniej ten odbył się w Opatówku i składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap – część teoretyczna (test – 25 pytań) drugi etap – część praktyczna (7 zadań praktycznych do wykonania)
Nasi uczniowie tj. Nowak Kazimierz, Sobocki Marcin oraz Bajodek Michał zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu i znaleźli się wśród najlepszych 12 uczestników spośród 7 szkół z południowej wielkopolski. Do zadań praktycznych należały: jazda sprawnościowa ciągnikiem, rozpoznawanie środków smarnych, rozpoznawanie rodzajów ogumienia, obsługa techniczna ciągnika rolniczego, obsługa techniczna opryskiwacza, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwie rolnym.
Nasi uczniowie odnieśli duży sukces w turnieju gdyż Nowak Kazimierz zajął III miejsce, Sobocki Marcin VII miejsce a Bajodek Michał VIII miejsce.

Opiekun:
Marcin Borowczyk


OGÓLNOPOLSKI
Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL–Lieder-Wettbewerb

27 kwietnia uczniowie naszej szkoły połączyli swoje pasje i wyjechali…do Warszawy, by wziąć udział w I Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL–Lieder-Wettbewerb. Konkurs został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Warszawa, Zespół Szkół nr 112 w Warszawie oraz Polsko – Niemiecką Szkołę Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta, a jego celem było m. in. propagowanie języka niemieckiego poprzez śpiew oraz podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności językowych dzieci i młodzieży. Mottem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była piosenka o Matce, którą wykonała Ola Roszak z kl. III LO. Promowana była również wizualizacja piosenki - film wyświetlany
podczas występu. Nad filmem pracowała wcześniej ekipa z IV TCPG w składzie: Patrycja Pietrowska (reżyser), Dawid Kinka (kamerzysta) i Kamil Szewczyk (monter). W role filmowe wcieliła się nasza nauczycielka p. Dorota Zawikowska oraz niezwykle utalentowane dzieci: Marysia, Oliwia, Zuzia i Jagoda.
Dodatkowa nagroda przewidziana była za najbardziej pomysłowy układ taneczno – choreograficzny, którego twórcą i wykonawcą były uczennice III LO: Julia Niedziela oraz Marta Juskowiak. Konkurs odbył się w Wyższej Szkole Menedżerskiej i upłynął w miłej atmosferze, a jego rozstrzygnięcie nastąpi w terminie późniejszym.

J. Marcisz
Foto: D. Kinka


11 maja - egzamin z języka niemieckiego - [ zobacz na FB ]


Wycieczka do firmy Grassland Farms klas 2 i 3 TAK

27 kwietnia 2017 roku uczniowie klas II i III TAK oraz I TR odwiedzili Firmę Grassland Farms w Kaźmierzu koło Poznania, która zajmuje się produkcją trawy z rolki. Młodzież miała możliwość zapoznać się z najnowocześniejszą oraz sprawdzoną technologią produkcji darni wprost z Kanady. Do produkcji trawy firma używa najwyższej jakości, specjalnie wyselekcjonowanych nasion traw dostosowanych do warunków klimatycznych naszego kraju. Przedsiębiorstwo współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupcy, który certyfikuje coraz więcej cennych odmian amerykańskich nasion traw gazonowych. Oprócz trawy z rolki, właściciele pokazali uczniom wolnodziałające nawozy do ... [ CZYTAJ WIĘCEJ ]

Tekst i foto: Joanna Kobus


 

Pożegnanie maturzystów 2017 rok

Piątek 28 kwietnia 2017 roku, przedpołudnie - jak każde inne, jednak bardzo wyjątkowe. Właśnie tego dnia mury naszego Zamku opuścił koljeny rocznik Absolwentów. Tę wyjątkową uroczystość prowdzili uczniowie: Sandra Radolonek i Maciej Ignor, którzy powitali: Dyrekcję szkoły, Grono Pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz zacznych i przyjaznych nam gości: pana Przemysława Wójcika - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, pana Andrzeja Serka i Piotra Osucha - radnych Powiatu Krotoszyńskiego, pana Macieja Bratborskiego - Burmistrza Miasta i Gminiy Koźmin Wielkopolski oraz panią Irenę Kaj - Przewodniczącą Rady Rodziców. Oczywiście wyjątkowo powitano przybyłych rodziców oraz Absolwentów z klas maturalnych: 
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik ekonomista i technik architektury krajobrazu wraz z wychowawcą panem doktorem Piotrem Osuchem,
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z wychowawczynią panią mgr inż. Dorotą Zawikowską,
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik rolnik wraz z wychowawcą panem mgr inż. Marcinem Borowczykiem,
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik rolnik i technik agrobiznesu wraz z wychowawczynią panią mgr inż. Karoliną Tomcza-Zmyśloną,
- Absolwentów klasę III Liceum Oólnokształcącego wraz z wychowawcą panem mgr inż. Waldemarem Ratajczykiem.
Po powitaniach głos zabrała pani Dyrektor mgr Ilona Bałoniak, która po zlożonych gratulacjach wszystkim maturzystom wręczyła uroczyście statuetki PRIMUS INTER PARES dla najlepszego ucznia z każdego typu szkoły. Należy tu wspomnieć, że "Primus Inter Pares" (łac. „pierwszy wśród równych sobie”) - określa się w ten sposób osobę, która posiada pewien autorytet wśród pozostałych członków grupy, w tym przypadku społeczności szkolnej. Te wyróżnienia otrzymali uczniowie: Kornelia Jańczak z Liceum Ogólnokształcącego oraz Jarosław Kozłowski z Technikum w zawodzie technik rolnik. Serdecznie gratulujemy!

Pan Przemysław Wójcik - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu wyróżnił również dwóch uczniów klasy IV Technikum w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych za wkład włożony w promocję szkół powiatu krotoszyńskiego i przygotowanie 2 lata a rzędu Vademecum Edukacyjnego dla Powiatu Krotoszyńskiego.

To uczniowie: Kamil Szewczyk i Mateusz Handke.

W nastepnej kolejności [ ... CZYTAJ WIĘCEJ ]

 


szww2017


Drzwi otwarte na "Zamku"

21 kwietnia 2017 roku o godzinie 18.00 gimnazjaliści klas III-cich wraz z rodzicami mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną naszej szkoły. Wszystkich przybyłych gości powitała w auli szkoły pani dyrektor Ilona Bałoniak. Następnie szczegóły rekrutacji eletronicznej oraz możliwości wyboru różnych kierunków kształcenia przedstawili wicedyrektorzy: Karolina Tomczak-Zmyślona oraz Sławomir Zydorek. Po tych ważnych informacjach gimnazjaliści zostali podzieleni na grupy i pod opieką obecnych uczniów mogli poznać "zamkowe" klasy i ich wyposażenie. Mieli również okazję zapoznać się z nowoczesną halą sportową oraz zobaczyć nowoczesny sprzęt rolniczy. Kolejnym punktem "Drzwi otwartych" to dokładne zapoznanie się z wybranym kierunkiem kształcenia przez przybyłych gimnazjalistów. Na zakończenie rozlosowano wśród uczestników tego spotkania drobne upominki, a na dziedzińcu zamkowym odbył się pokaz "Taniec ognia" przygotowany przez ucznia klasy IV Technikum Patryka Jakubka. Przez cały czas zwiedzania zamku swoje piosenki prezentował zespół wokalno-instrumentalny "Bzy sensu". Dziękujemy wszystkim za przybycie i myślę, że spotkamy się na "Zamku" 1 wrześnie 2017 roku. Zapraszamy również do fotogalerii z tej imprezy.

tekst: Waldemar Ratajczyk

foto: Bartosz Mikołajczak IV (cyfrówka)

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Najlepsza drużyna Architektów Krajobrazu w kraju !

6 i 7 kwietnia 2017 roku odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu "Puzzle krajobrazowe", w którym brały udział 23 drużyny szkolne z całej Polski. Wśród nich znalazła się także drużyna z Koźmińskiego Zamku w składzie: Marzena Jamry, Patryk Jakubek i Radosław Trawiński z technikum architektury krajobrazu. Rozgrywki odbywały się w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku. Hasło przewodnie zadania do wykonania to "Moja regionalna roślinna opowieść". Prezentacja wybranego regionu Polski "Okno w ogrodzie". Podczas przygotowań do konkursu członkowie koźmińskiej drużyny stworzyli szablon z wzorami regionalnymi, na którym znajdowały się m in: poznańskie koziołki, rogale marcińskie, kłosy zbóż, i postać Bamberki. Zapoznali się również ze środowiskiem przyrodniczym Poznania oraz przestudiowali legendy wielkopolskie. Oprócz aranżacji przestrzeni okiennej zadaniem drużyn było [ CZYTAJ WIĘCEJ... ]

Tekst: Grzegorz Pierzchała

Foto: Patryk Jakubek, Radosław Trawiński, Joanna Kobus Marczak


Targi FOTO-VIDEO-FILM

7 kwietnia 2017 roku klasy I i II technikum cyfrowych procesów graficznych wybrały się do Łodzi na targi FOTO-VIDEO-FILM. Po dobrej zabawie w autokarze uczniowie naszej szkoły przeszli na miejsce przedsięwzięcia. Mogli obserwować wszystkie nowinki technologiczne: drony, tablety graficzne, aparaty, drukarki zwykłe i pełnoformatowe, za darmo mogli wydrukować sobie wybrane zdjęcia, wziąć udział w sesjach zdjęciowych i wypróbować wszystkie sprzęty. Następnie zmęczeni atrakcjami przenieśli się do pobliskiej galerii na pyszne jedzenie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć w wykonaniu pana Waldemara Ratajczyka.

Natalia Kaźmierczak 2 TCPG

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny - III miejsce drużynowo.

To już XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, w którym "Zamkowa" drużyna znów znalazła się w gronie laureatów. Gratulujemy III miejsca naszej odmłodzonej drużynie w składzie: Bartłomiej Rychlik i Patryk Stefański z klasy 2 TCPG oraz Mateusz Handke i Kamil Szewczyk z klasy 4 TCPG. Dodatkowo wyróżnienie otrzymał Mateusz Handke. Poziom konkursu został utrzymany na bardzo wysokim poziomie i jak co roku składał się z części teoretycznyj i praktycznej. Zakres materiału był bardzo szeroki i obejmował zadania z programowania, grafiki komputerowej, budowy i danych technicznych podzespołów komputerowych oraz znajomości kodu HTML i CSS. Serdecznie jeszcze raz gratulujemy naszej drużynie:) Dziękujemy również organizatorowi czyli ZSP nr 2 im. K.F. Libelta w Krotoszynie za ugoszczenie wszystkich uczestników - super smaczne kanapki, ciasteczka i oczywiście do wyboru kawka lub herbatka. 

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z KONKURSU ]


Uniwersytet Przyrodniczy w naszym "Zamku"

27 marca w Auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im J. Marcińca odbył się "Dzień wykładów", które przeprowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego katedry Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Ilona Bałoniak, która uroczyście przywitała zaproszonych gości. Następnie dr hab. Agnieszka Krzymińska przedstawiła ofertę edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego. Po części oficjalnej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w zawodach technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik agrobiznesu przeszli do poszczególnych sal w celu wysłuchania wykładów. [CZYTAJ WIĘCEJ... ]


Uczniowie na wykładzie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

22 marca 2017 r. Uczniowie klasy IV Technikum w zawodzie Technik Rolnik uczestniczyli w wykładzie w Instytucie Inżynierii Biosystemów na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wykład poświęcony był uprawie kukurydzy a w szczególności wpływ nacisku redlicy zespołu wysiewającego na głębokość siewu, oraz wpływ różnych rolek dociskowych w zależności od gleby. Oprócz wykładu prowadzonego przez pracowników firmy HORSH młodzież mogła uczestniczyć również w pokazie maszyn.

Opiekunowie:
Dorota Zawikowska
Marcin Borowczyk

 


Zamkowe talenty

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Pragniemy przywitać ją śpiewająco, kolorowo i z humorem. Dzisiaj pojawią się na tej scenie uczniowie, którzy zaprezentują nam swoje talenty. Myślę, że szybko przekonamy się, jak są one zróżnicowane, a niektóre zaskakujące. Gwarantujemy wam wiele emocji, humoru i świetnej zabawy.
Zaczynamy!!!  [CZYTAJ I ZOBACZ WIĘCEJ ]

WKRÓTCE FILMY Z TEJ WSPANIAŁEJ IMPREZY !!!


Wojewódzkie olimpiady 

Dużej satysfakcji przysporzyli nam uczniowie naszej szkoły uczestnicząc w wojewódzkich olimpiadach. Jeszcze w lutym w Olimpiadzie Ekonomicznej: Justyna Kopeć, uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego, której opiekunką była pani Lidia Niedziela-Skrzypczak, a w Turnieju Talentów Księgowych – Roksana Polowczyk, której opiekunką była pani Beata Sobańska. Ostatnie dwie eliminacje wojewódzkie to Olimpiada Przedsiębiorczości, w której uczestniczyła uczennica klasy IV TE Roksana Polowczyk i Jakub Roszczak, uczeń klasy II TE, a także Olimpiada Przedsiębiorczości i Zarządzania (organizatorem Politechnika Częstochowska), której uczestnikami byli uczniowie klasy III Technikum Ekonomicznego, mianowicie: Justyna Kopeć, Agnieszka Kulińska, Sylwia Parysek, Sandra Ratajczyk, Beata Stęclik i Monika Twardowska oraz uczniowie IV TE: Roksana Polowczyk, Wojciech Janowski i Arkadiusz Orpel. Opiekunem uczestników w obydwu olimpiadach była pani Ewa Poczta-Szczepańska. Młodzież dzielnie zmagała się z pytaniami konkursowymi, a jednocześnie miała możliwość obejrzenia uczelni, wysłuchania wykładów i zabrania ze sobą upominków. Na wyniki jeszcze zaczekamy. Życzymy powodzenia!       

Tekst: Ewa Poczta-Szczepańska


 

Powiatowe Targi Edukacyjne i Targi Pracy w Krotoszynie

p1

15 marca wzięliśmy udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych organizowanych przez Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. W miejskiej hali sportowej zaprezentowały się wszystkie szkoły średnie naszego powiatu, przedstawiając gimnazjalistom ofertę edukacyjną. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tej edukacyjnej imprezy.

Tekst i foto G. Pierzchała

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA SZKOLNĄ STRONĘ FB ]


XI Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia Poznań

Trzeciego marca 2017 roku uczniowie klas TAK, TR, TMR brali udział w Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Młodzież miała możliwość zaznajomić się z nowinkami świata ogrodniczego ułatwiającymi codzienną pracę ogrodnika oraz podziwiać piękne kompozycje kwiatowe. Wystawa obfitowała w nowości takie jak mobilne mini szklarnie czy designerskie domowe kompostowniki. Aranżacje boksów wystawienniczych i asortyment stoisk szkółkarzy potwierdzały nadejście nowego trendu, według którego znikają z ogrodów rośliny iglaste, a zastępują je modne znów magnolie, azalie, byliny i trawy ozdobne. Dużym zainteresowaniem cieszyły sie pokazy florystów, którzy zaprezentowali ogromne bogactwo form, kolorów i kształtów w kompozycjach kwiatowych. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w wielu warsztatach, pokazach i seminariach prowadzonych przez wybitnych specjalistów. Młodzież zgodnie uznała wyjazd za bardzo udany!

Tekst: Joanna Kobus Marczak
fot. Marianna Krzyżaniak
Radosław Trawiński


Dzień Kobiet na "Zamku"

9 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod wodzą Pani Joanny Kobus-Marczak, Pana Mateusza Baszczyńskiego i Pana Karola Stasiaka zorganizowali apel z okazji Dnia Kobiet. Udział wzięli w nim wszyscy uczniowie i nauczyciele. Zaprezentowano nam fragmenty poezji i piosenki o kobietach. Chłopcy przedstawili nam scenkę relacji męża i żony, a całemu przedstawieniu towarzyszył Mały Książę i Róża. Zwieńczeniem apelu było wystąpienie Pani Dyrektor Ilony Bałoniak. Na końcu kobietom złożono życzenia i wręczono kwiaty.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Natalia Kaźmierczak, kl. IITCPG

Z okazji Waszego święta życzymy wszystkim Paniom,

aby to, co dobre nigdy Was nie omijało,

a każda kolejna chwila, każdy kolejny dzień

był pełen radości i szczęścia.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Spotkanie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy

9 marca 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Luizą Kotowską –przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy z maturzystami. Omówiono na nim głównie zagadnienia związane z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy. Znajomość prawa pracy i wiedza o tym jak pracować bezpiecznie, to ważny aspekt w procesie edukacji młodzieży naszej szkoły, osiągany m.in. poprzez udział w programie „Kultura bezpieczeństwa”. Celem programu jest przygotowanie młodych ludzi do czekającego ich przejścia ze szkoły do pracy, przekazanie im wiadomości o bezpieczeństwie pracy i przysługujących prawach pracowniczych. Dzięki realizacji programu młodzi ludzie będą lepiej przygotowani do podjęcia pierwszej pracy. Wielu z nich uniknie wypadków, które spowodowane są brakiem wiedzy i świadomości zagrożeń zawodowych.

Tekst i zdjęcia Marcin Borowczyk


Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

mb 0043 marca 2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. brali udział w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Finał Wojewódzki odbył się w Gnieźnie. W Olimpiadzie mogli brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Limit wiekowy uczestników zawierał się w przedziale 17 - 40 lat. Zakres tematyczny, obowiązujący podczas Olimpiady obejmował materiał z następujących działów:
- Produkcja roślinna;
- Produkcja zwierzęca;
- Mechanizacja rolnictwa;
- Ochrona środowiska i odnawialne źródła energii;
- Ekonomika i zarządzanie;
- Bezpieczeństwo i higiena pracy;
- Zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej, oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
W finale Wojewódzkim Olimpiady udział wzięło 50 zawodników w tym 3 dziewczyny. Jedną z tych dziewczyn była Nasza uczennica Żaneta Kaszuba. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów a trójka z nich otrzymała wyróżnienia. Byli to Piotr Bajodek, Szymon Kostka, Jarosław Kozłowski uczniowie klasy czwartej technikum rolniczego.

Opiekun
Marcin Borowczyk


Międzyklasowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

Dzień 8 marca jest dniem szczególnym, w którym wszyskie kobiety odbierają życzenia, kwiaty i prezenty. Takim sportowym prezentem od nauczycieli wychowania fizycznego z "Zamku" było zorganizowanie Międzyklasowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Do udziału w tym Turnieju została również zaproszona drużyna dziewcząt reprezentująca klasy III koźmińskiego Gimnazjum. Zgłoszonych zostało 7 drużyn, które podzielono na dwie grupy A i B. Grupa A to zespoły z klas: 3 TE/TCPG, I LO, 1 TES/TR oraz III Gimnazjum. Grupa B: 2 TA/TE, 2 TAK/TCPG oraz 1 TCPG. Rywalizacja w grupach stała na bardzo wysokim poziomie i była bardzo wyrównana. Zwycięskie drużyny z każdej grupy walczyły w finale o I miejsce. W grupie A - I miejsce zajęły dziewczyny z klasy 3 TE/TCPG natomiast w grupie B - dziewczyny z klasy 2 TA/TE. Te drużyny zmierzyły się w ścisłym finale. Miejsca premiowane pięknymi pucharami zdobyły zespoły:

1 miejsce - 3 TE/TCPG

2 miejsce - 2 TA/TE

3 miejsce - 1 LO

Wszystkim drużynom biorącym udział serdecznie gratulujemy! Zapraszamy poniżej do fotogalerii.

Tekst i foto: W. Ratajczyk

[ FOTOGALERIA Z TURNIEJU ] 


Półfinał Mistrzostw Wielkopolski LZS

1 marca 2017 roku odbył się w naszej hali Półfinał Mistrzostw Wielkopolski LZS mężczyzn. Udział w nim wzięły 4 drużyny: ZSP Koźmin Wielkopolski, ZSP Ostrzeszów, ZSP Marszew i ZSP CKU Przygodzice. Nasi chłopcy pod wodza Trenera Dariusza Maciejewskiego mimo naprawdę ciężkiej walki i ogromnej wytrwałości spisali się na medal i zajęli 1 miejsce, kwalifikując się tym samym do FINAŁU! Dziękujemy pozostałym drużynom za przybycie!

Serdecznie gratulujemy naszym chłopakom, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć w wykonaniu Marcina Leśniaka!

Natalia Kaźmierczak, II TCPG


KROTOSZYŃSKI DĄB DLA NAUCZYCIELA NASZEJ SZKOŁY

W czwartek 2 marca w auli Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się uroczysta gala, w trakcie której można było poznać nominowanych i laureatów w ósmej już edycji Nagrody Starosty Krotoszyńskiego “Krotoszyński Dąb”. Jest to specjalna nagroda dla osób i organizacji, które wyróżniają się pracą na rzecz lokalnego środowiska. Podobnie jak w latach ubiegłych, kapituła konkursu przyznała "dęby" w pięciu kategoriach: nauka/kultura, działalność gospodarcza, działalność społeczna, oświata i sport.

Miło nam poinformować, że w kategorii oświata, Kapituła „Krotoszyńskiego Dębu”

przyznała to zaszczytne wyróżnienie dla nauczyciela naszej szkoły Grzegorza Pierzchały.

Waldemar Ratajczyk

foto: Dawid Kinka


Spotkanie autorskie z Moniką Jagodzińską autorką książki "Cykl"

W środę 1 marca 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Jagodzińską autorką książki "Cykl". Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Młodzież zadawała mnóstwo pytań. Autorka okazała się bardzo ciepłą i kontaktową osobą. Chętnie opowiadała o książce, swoich pasjach i planach. Zaproszonymi gośćmi były również Panie z Biblioteki Publicznej w Koźminie Wlkp. Dziękuję wszystkim za przybycie, a książkę pisarki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Zapraszam!

Organizator
A. Michalak


ZŁOTY MEDAL w Mistrzostwach Wielkopolski LZS

20 lutego w naszej hali sportowej odbył się turniej finałowy Mistrzostw Wielkopolski LZS Szkół Ponadgimnazjalnych dziewcząt w piłce ręcznej. W zawodach wzięło udział 8 szkół: ZS 1 Ostrzeszów, ZSP Nietążkowo, ZS 2 Szamotuły, ZSR Trzcianka, ZSR Zagórów, ZSP Strzałkowo, ZSR Kaczki Średnie i gospodarz ZSP Koźmin Wlkp. Rywalizacja toczyła się w 2 grupach, systemem każdy z każdym. W meczu finałowym wystąpili zwycięzcy grup którymi okazały się drużyny ZSR Trzcianka i nasze dziewczęta. W pojedynku tym zespół z "Zamku" wygrał 6:1 i zdobył złoty medal. Trzecie miejsce przypadło drużynie z Ostrzeszowa. Skład zwycięskiego zespołu: Monika Twardowska, Edyta Wysocka, Marta Leśniak, Ewa Kubiak, Sylwia Pieniężna, Weronika Pieniężna, Sandra Ratajczyk, Hanna Mrzywka, Sylwia Parysek, Milena Miernicka. Trenerem drużyny jest Adam Kuzia. Gratulujemy!

 


Oferta edukacyjna „Zamku”

W piątek, 24 lutego 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przedstawili ofertę edukacyjną „Zamku”. W spotkaniu udział wzięli również pracodawcy, którzy oferują naszym uczniom odbywanie praktyki zawodowej. Z możliwościami edukacyjnymi zapoznali się uczniowie klas 3-cich gimnazjalnych z Koźmina Wlkp., Dobrzycy, Jaraczewa, Ruska i Zimnowody. Impreza wystartowała o godzinie 10.00 w hali sportowej ZSP. Wszystkich przybyłych powitała pani Dyrektor Ilona Bałoniak oraz przedstawiciele uczniów, którzy całość prowadzili czyli Alicja Gromadzińska i Katarzyna Karolczak z klasy I LO. W szkole nie tylko można zdobywać wiedzę ogólnokształcącą, techniczną czy nauczyć się zawodu ale również rozwijać własne pasje i talenty. Podziwialiśmy „Poloneza” i „Taniec góralski” wykonany przez szkolny zespół folklorystyczny „Koźminiacy”, talent wokalny zaprezentowała uczennica klasy III LO Aleksandra Roszak w piosence „Radość najpiękniejszych lat”. Wszyscy wysłuchali zespołu wokalno-instrumentalnego w piosenkach z klasyki rocka: „Smells Like Teen Spirit” (Nirvana) oraz „Zombie” (The Cranberries”) w składzie: Weronika Pieniężna, Sylwia Pieniężna, Jakub Adamiak, Paweł Zasieczny, Radek Trawiński i Tomasz Polański. Ostatnim punktem tej części był walc angielski wykonany przez uczniów klasy 3 LO. Wszyscy otrzymali gromkie brawa i uznanie przybyłych gości – gimnazjalistów [ CZYTAJ WIĘCEJ ]

[ F O T O G A L E R I A   część 2]

F O T O G A L E R I A   - Norbert Paterek 3 TCPG]


SUKCES KORNELII JAŃCZAK Z 3 LO

W dniu 21.02.2017 r. uczennica klasy III LO Kornelia Jańczak zajęła III miejsce w VIII edycji powiatowego konkursu historycznego: „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM – DZIEJE I TRADYCJE”.
Organizatorami konkursu byli:
- Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie
- Starostwo Powiatowe
- Urząd Miejski w Krotoszynie
- Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie
- Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej
Konkurs odbył się pod patronatem:
- Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki
- Burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch