Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTO SOI 2018

7 września w piątek klasa 4 TR/TMR wyruszyła wraz z opiekunami Justyną Rogowicz i Waldemarem Ratajczykiem do Nowych Skalmierzyc na Wielkopolskie Święto Soi. Konferencja odbywała się na terenie gospodarstwa rolnego pana Jana Chlasty, który zajmuję się trudną uprawą soi od wielu lat. Program szczegółowy konferencji obejmował tematy:

- wieloletni plan zwiększenia udziału białka pochodzenia krajowego w paszach dla zwierząt,

- soja: technologia uprawy i wykorzystanie,

- prezentację poletek demonstracyjnych z uprawą soi,

- pokazy polowe siewu soi oraz zabiegów ochrony roślinw fazach od wysiewu do piątego tygodnia,

- prezentację firm i instytucji partnerujących w organizacji konferencji.

Organizatorami tego bardzo pouczającego spotkania było Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierii i Techników Rolnictwa Oddział Kalisz, Wielkopolska Izba Rolnicza i oczywiście Gospodarstwo Rolne Jana Chlasty. Wszyscy uczestnicy poznali tajniki uprawy soi na glebach polskich i jak sobie radzić z zakwaszeniem naszych rodzimych gruntów. Pan Jan Chlasty podzielił się swoją wiedzą, którą gromadził - jak powiedział - od 65 lat. Wszysscy uczestnicy konferencji na pewno skorzystali z tej obszernej wiedzy i pokazów praktycznych. Dotatkowo można było posłuchać zespołu i muzyki ludowej - to dla ducha, a dodatkowo był poczęstunek dla zaproszonych gości - to dla ciała. Wszyscy ze spotkania "Wielkopolskie Święto soi 2018" byli bardzo zadowoleni - klasa 4 TR/TMR oraz ich opiekunowie, którzy dziękują im za wspaniałą postawę podczas tej Konferencji! Dziękujęmy też organizatorom za materiały dydaktyczne oraz "inne" gadżety, które na pewno sprawiły wiele przyjemnmości, również opiekunom:)

Tekst i foto: Justyna Rogowicz oraz Waldemar Ratajczyk