Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

[WRZESIEŃ]   [PAŹDZIERNIK]   [LISTOPAD]   [GRUDZIEŃ]   [STYCZEŃ]   [LUTY]   [MARZEC]     


UWAGA !
Powtórka przed poprawką matury z matematyki 16 w czwartek oraz 20 w poniedziałek.
Godzina 10.00 w sali 52

TERMINY EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH - SIERPIEŃ 2018 aktualizacja

27.08.2018r. godzina 08:15 matematyka sala 37
27.08.2018r. godzina 08:15 fizyka sala 37
27.08.2018r. godzina 08:15 produkcja zwierzęca sala 37
27.08.2018r. godzina 08:15 historia sala 41
27.08.2018r. godzina 08:15 język polski sala 41
28.08.2018r. godzina 08:15 język niemiecki sala 10
28.08.2018r. godzina 08:15 geografia sala 37
29.08.2018r. godzina 08.15 język angielski sala 37
29.08.2018r. godzina 08.15 pracownia rachunkowości sala 37
30.08.2018r. godzina 08:15 religia sala 37

UWAGA: NIE DOTYCZY EGZAMINÓW POPRAWOKOWYCH MATURALNYCH

Dyrektor:
mgr Ilona Bałoniak


oferta1819


II ETAP POWIATOWEGO RAJDU ROWEROWEGO W ZAMKU KOŹMIŃSKIM

W dniu 23 czerwca 2018 r. odbył się II etap powiatowego rajdu rowerowego po ziemi rozdrażewskiej i koźmińskiej. Początek rajdu był w Szkole Podstawowej w Dzielicach następnie uczestnicy przejechali trasą przez Rozdrażew gdzie byli ugoszczeni przez wójta tejże gminy. Dalej rajdowcy udali się przez Trzemeszno i Grębów do Koźmina Wlkp. Meta rajdu była w Zamku koźmińskim. Po serdecznym powitaniu na dziedzińcu szkolnym przez Panią Ilonę Bałoniak Dyrektor ZSP i wiceburmistrza Koźmina Wlkp. rowerzyści zwiedzili koźmińską Bibliotekę Publiczną i Zakład Aktywności Zawodowej. Ostatnim punktem było złożenie wiązanki kwiatów przed tablicą Powstańców Wielkopolskich mieszczącą się przed dziedzińcem zamkowym upamiętniającą wymarsz I Kompani Koźmińskiej z Zamku koźmińskiego na front rawicki. Rajd zakończył się pyszną grochówką serwowaną w stołówce szkolnej.

Tekst: Piotr Osuch

Foto: Beata Antczak

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Wszyscy jeszcze mamy w pamięci początek roku szkolnego, a nadszedł czas uroczystego jego zakończenia. Wraz z zaproszonymi gośćmi, którymi byli: Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pan Waldemar Wronecki, Kierownik Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Koźminie Wielkopolskim pan Czesław Seraszek, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego pan Stanisław Paterek, Komendant Komisariatu Policji asp. sztab. pan Ryszard Mierzejewski, Przewodnicząca Ray Rodziców pani Irena Kaj, Skarbnik Rady Rodziców pani Magdalena Kubiak wraz z Dyrekcją Szkoły, w uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna ze szczególnym uwzględnieniem uczniów. Pani Dyrektor Ilona Bałoniak osobiście wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem (średnia ocen powyżej 4.75), następnie Wicedyrektor Szkoły pani Karolina Zmyślona-Tomczak wraz z szefową Rady Rodziców panią Ireną Kaj nagrodziły uczniów za szczególne osiągnięcia oraz pracę na rzecz klasy, szkoły i środowiska lokalnego. Kolejnym punktem uroczystości to wręczenie 10-ciu uczniom w zawodzie technik ekonomista Certyfikatów Projektu Unijnego Akademia Zawodu przy współpracy Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. Koorynatorem i asystentem ze strony Szkoły był pan Michał Ryba, ze strony Starostwa Powiatowego pan Waldemar Wronecki - zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu, którzy pogratulowali uczniom wręczając wspomniane Certyfikaty. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie matematyki z rąk pani Małgorzaty Fornalik zostali wyróżnieni uczniowie, którzy zostali laureatami w województwie w konkursach internetowych.

Przyszła kolej na pożegnanie absolwentów klas III-cich Zasadniczej Szkoły Zawodowej: 3a i 3b. Świadectwa ukończenia zostały im wręczone przez wychowawców: panią Joannę Marcisz oraz pana Karola Ratajczyka wraz panią Dyrektor. Złożyli oni również Ślubowanie Absolwentów i podpisy w Księdze Pamiątkowej. Jak wspomniałem na początku artykuły czas biegnie szybko i jak do tej pory nie jesteśmy w stanie zwolnić jego biegu czy rozciągnąć aby był wolniejszy, ale w przyszłości pewnie będzie to możliwe... tak myślę. Jednak 22 czerwca 2018 roku to pożegnanie dwóch pań pracujących w Dziale Księgowości ZSP im. Józefa Marcińca, które w tym roku przejdą na emeryturę: Główna Księgowa pani Maria Ryba oraz Starsza Księgowa pani Halina Marszałek. Podziękowania za swą wieloletnią pracę otrzymały od dyrekcji Szkoły, pracowników administracji i obsługi oraz całej społeczności uczniowskiej. Dziękujemy i życzymy słonecznego i szczęśliwego wypoczynku po latach pracy. Na podsumowanie przedstawiona część artystyczną przygotowaną przecz uczniów klasy II LO i II TR pod okiem pań: Doroty Parysek-Raś i Justyny Bączyk.

P.S. Przepraszam, że kilka dni minęło, ale szkoła pracuje pełną parą, kwalifikacje zawodowe, rekrutacja, itp:)

Życzę wszystkim uczniom miłych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Widzimy się już 3 września - jak wspomniałem czasu nie da się zatrzymać ani spowolnić:) Zapraszam również poniżej do pełnej fotogalerii.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ FOTOGALERIE Z ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 SERDECZNIE ZAPRASZAMY ]


 

II MIEJSCE W KONKURSIE JĘZYKOWYM "AGENT" 

konkurs agent 2W czwartek 07.06.2018r. trzy uczennice z kl. II LO - Sylwia Drukarczyk, Alicja Gromadzińska i Jagoda Sokołowska - reprezentowały koźmiński Zamek na powiatowym konkursie językowym "AGENT". Konkurs został zorganizowany przez ZSP nr 1 w Krotoszynie i polegał na wykonaniu zespołowo zadań językowych na trasie opisanej w języku angielskim i niemieckim, wykonaniu zdjęcia określonych w poleceniu obiektów na terenie Krotoszyna oraz na przeprowadzeniu rozmówek w określonych w zadaniu punktach miasta.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nasza szkoła zajęła II miejsce. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe.
GRATULUJEMY!

Nauczyciele języków obcych.


WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK

W ramach programu profilaktycznego „Wybierz życie – pierwszy krok” dnia 30 maja w auli szkolnej odbyło się spotkanie na temat profilaktyki zakażeń HPV i raka szyjki macicy. HPV – co to takiego? To powszechnie występujący i bardzo zakaźny wirus brodawczaka ludzkiego będący najczęstszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Temat wywołał spore zainteresowanie, a celem spotkania było podniesienie świadomości uczestników i motywowanie do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym nie tylko uczniów, ale także dzięki zainicjowaniu dyskusji, kobiet z pokolenia rodziców. W spotkaniu brały udział klasy pierwsze, klasa II LO, oraz klasa II technikum w zawodzie technik spedytor i technik ekonomista. Uczniowie zostali zaopatrzeni w ulotki informacyjne oraz zakładki z krzyżówką. Na koniec spośród uczniów, którzy prawidłowo wypełnili hasła w krzyżówce tematycznej została wylosowana nagroda. Szczęśliwcem okazał się Jakub Więcek z klasy I TS. Gratulujemy!

Tekst i foto: KK


 
KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO I WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

12 czerwca 2018 r. odbył się w naszej Szkole "Konkurs Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krotoszyńskiego. Była to szósta edycja konkursu organizowanego przez Lions Club Krotoszyn, przy współpracy ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim.
W tym roku, w konkursie uczestniczyło 8 uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych z Koźmina, Krotoszyna i Zdun.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z czterech części:
- Część pierwsza: rozumienie tekstu słuchanego
- Część druga: rozumienie tekstu czytanego
- Część trzecia: znajomość gramatyki i leksyki
- Część czwarta: sprawdzenie wiadomości o krajach anglojęzycznych
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Lions Club Krotoszyn.
Laureaci tegorocznej edycji:
I miejsce – Bartłomiej Góral – I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
II miejsce – Marcin Szymański - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp./Technikum
III miejsce – Kamila Konrady - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie

Nauczyciele odpowiedzialni za organizację: mgr Zbigniew Romała (jednocześnie członek Lions Club Krotoszyn) i mgr Beata Kuśnierczak (nauczyciel języka angielskiego)


20 - LECIE SAMORZĄDU POWIATOWEGO 

Samorząd powiatowy obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Z tej okazji na krotoszyńskim Rynku w sobotę, 9 czerwca 2018 roku od godz.15.00 - rozpoczęło się oficjalne otwarcie tej imprezy. Następnie na głównej scenie rozpoczęły się występy artystyczne: taneczne, instrumentalno-wokalne przedstawicieli miast i gmin powiatu krotoszyńskiego. Oczywiście koźmiński "Zamek" bardzo aktywnie włączył się do udziału w tych obchodach 20-lecia samorządu powiatowego. Oprócz stoiska, na którym zaprezentowano szeroką ofertę edukacyjną szkoły na scenie również byliśmy bardzo widoczni. Swoje umiejętności taneczne zaprezentował Zespół Tańca Ludowego "KOŹMINIACY", zespół wokalno-instrumentalny oraz występy solowe. 

WKRÓTCE PEŁNA FOTOGALERIA I FILMY Z WYSTĘPÓW NASZYCH UCZNIÓW

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk.


MAMY INDEKSY

Trzy uczennice koźmińskiego zamku: Monika Twardowska, Sandra Ratajczyk i Sylwia Parysek, tegoroczne maturzystki, wzięły udział w konkursie „Zostań ekonomistą” zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W pierwszym etapie należało napisać esej na wybrany temat ekonomiczny. Dziewczyny podjęły się tematu pt. "Ekonomia i finanse z perspektywy młodego człowieka". Napisały prace, która spośród prawie 100 szkół tak zainteresowała Kapitułę, że zajęły trzecie miejsce i zostały zaproszone do etapu drugiego. Etap ten miał miejsce 30 maja w Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego. W etapie tym uczestniczki przedstawiły krótką, 10-15 minutowa prezentacja na temat wcześniejszej pracy. Dziewczyny zrobiły to tak przekonująco, że zajęły w ocenie Kapituły 1 miejsce. Nagrodą jest indeks na studia stacjonarne (dzienne) na dowolnym kierunku wydziału ekonomiczno – społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego, czyli ekonomia lub finanse i rachunkowość.
Opiekunem merytorycznym grupy była nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Lidia Niedziela-Skrzypczak.

Fot. i tekst: L. Niedziela-Skrzypczak


I POWIATOWY KONKURS PIOSENKI

Dnia 5 czerwca 2018 roku odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Polskiej w Krotoszynie pod patronatem Starosty Krotoszyńskiego i Burmistrza Miasta Krotoszyn. Uczniowie mogli się zaprezentować w dwóch kategoriach zespół oraz solista. Naszą szkołę w pierwszej kategorii reprezentował Szkolny Zespół Muzyczny w składzie: Weronika Pieniężna, Julia Kaźmierczak, Patrycja Kaźmierczak, Alicja Gromadzińska, Martyna Pawłowska, Joanna Bryl zdobywając I miejsce.
W kategorii solista wystąpili Weronika Pieniężna i Kuba Marcisz, który okazał się najlepszy zdobywając I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i zdjęcia Alicja Gościniak


IV MEMORIAŁ LEKKOATLETYCZNY IM. GRZEGORZA NOWACKIEGO

Lekkoatleci z Zamku uczcili pamięć Dyrektora Grzegorza Nowackiego, biorąc udział w IV Memoriale Lekkoatletycznym, który odbył się 28 maja w Krotoszyńskim Ogólniaku. Młodzież nasza zdobyła worek medali: 3 złote medale wywalczyła Monika Twardowska w pchnięciu kulą, skoku w dal i sztafecie 4x300 m., Agnieszka Bruder zdobyła złoto w sztafecie 4x300 m., Mikołaj Borowczyk zdobył 2 złote medale w biegu na dystansie 100 m. i w sztafecie 4x300 m., Jakub Oleszak zdobył złoto w pchnięciu kulą, Krystaian Bergman zdobył srebrny medal w skoku w dal i brązowy medal na dystansie 1500 m, Maciej Grzemski zdobył złoto w sztafecie 4x300 m. i brązowy medal w skoku w dal.
Zawodnicy przysporzyli trenerom Adamowi Kuzia i Dariuszowi Maciejewskiemu wiele satysfakcji.
Gratulacje dla lekkoatletów i ich trenerów z zamku.

GP, DM


KLASA I TGiPC/TE W PARKU LINOWYM

Klasa I TGiPC i TE w środę 30 czerwca od godziny 9.00 zmagała się z atrakcjami Parku Przygód Piaski Szczygliczka - Park Linowy. Uczniowie zostali wyposażeni w profesjolnalny sprzęt wspinaczkowy: uprząż z lonżami, karabinki wspinaczkowe, bloczek zjazdowy - tyrolka oraz kaski. Do wyboru mieliśmy 4 trasy: czerwona - najtrudniejsza, niebieska (wyższa) i pomarańczowa (niższa) - trasy średnie i zielona - najłatwiejsze przeszkody. Trasę czerwoną wybrało - 12 uczestników, natomiast - zieloną 15. Kolejny etap to przygotowanie sprzętu wspinaczkowego, obowiązkowe szkolenie pod okiem dwóch instruktorek i sprawdzenie na poziomie "zerowym" każdego uczestnika. Po etapie przygotowania sprzętu i szkolenia zacząła się prawdziwe sprawdzenie swojej sprawności fizycznej, umiejętności wykorzystania sprzętu wspinaczkowe i oczywiście walki z wysokością. Trzeba przyznać, że obie grupy spisały się wspaniale - co można zobaczyć na fotkach i krótkich filmach. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze sprawdzenia swoich sił wspinaczkowych. Po tak dużym wysiłku z ulgą odwiedziliśmy żubry i park w Gołuchowe, gdzie w zasadzie (choć spacer w upale nie jest łatwy...) regenowaliśmy siły. Uczestnicy określili wycieczkę jednym słowem - SUPER - i chcemy więcej! Dodatkowo klasę należy pochwalić za wspaniałe zachowanie i wykonywanie wszystkich rozkazów głównych komandosów z oddziału "Zamek": kpt. Piotra Pleskacza i kpt. Waldemara Ratajczyka. P.s. - wkrótce nowe fotogalerie i filmiki z tej SUPER wycieczki:) Przede wszystkim trasa CZERWONA!

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk, Piotr Pleskacz i Weronika Pieniężna (II TCPG)

Zapraszamy poniżej do pełnych fotogalerii.

FOTOGALERIA - PRZYGOTOWANIE

FOTOGALERIA - WALKA Z WYSOKOŚCIĄ

FOTOGALERIA - PODSUMOWANIE

FOTOGALERIA - TRASA CZERWONA


 XXXiX BIEG KROTOSA

 

W niedzielę 27 maja młodzież ZSP z Koźmina Wielkopolskiego uczestniczyła w XXXIX Biegu Krotosa. Koźmiński Zamek w Krotoszynie reprezentowali: Ewa Kubiak, Patryk Reyer, Maciej Grzemski, Krystian Bergman, Dariusz Idkowiak, Jakub Roszek oraz Jakub Skrzypczak. 
Koźminianie w biegu pokazali się z dobrej strony, zdobywając czołowe miejsca. E. Kubiak II miejsce w swojej kategorii, K. Bergman I miejsce i J. Roszek II miejsce. 
Gratulacje dla zawodników i ich trenerów Dariusza Maciejewskiego i Adama Kuzia.

GP, Fot. DM


III REGIONALNY TURNIEJ MŁODEGO MECHANIZATORA

24 maja 2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. brali udział w III Regionalnym Turnieju Młodego Mechanizatora. Turniej ten odbyło się w Opatówku i składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap – część teoretyczna (test – 25 pytań) drugi etap – część praktyczna (8 zadań praktycznych do wykonania).
Nasi uczniowie Tomasz Jaśniak, Tymoteusz Rolnicki oraz Dominik Szklanny zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu i znaleźli się wśród najlepszych 12 uczestników spośród 6 szkół z południowej wielkopolski. 
Do zadań praktycznych należały: jazda sprawnościowa ciągnikiem, rozpoznawanie środków smarnych, rozpoznawanie rodzajów ogumienia, obsługa techniczna ciągnika rolniczego, obsługa techniczna opryskiwacza, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwie rolnym.
Nasi uczniowie odnieśli sukces gdyż Tomasz Jaśniak uplasował się na V miejscu, Tymoteusz Rolnicki VI miejsce a Dominik Szklanny IX miejsce. Opiekunem uczniów był Marcin Borowczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych rolniczych koźmińskiej szkoły.
Tekst i fot. MB


perspektywy

PERSPEKTYWY RANKING 2018

NAJLEPSZE TECHNIKUM W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM! 

zsp p4

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim umożliwia absolwentom gimnazjum dalszą edukację w trzech typach szkół:
- w Technikum,
- w Liceum Ogólnokształcącym,
- w Branżowej Szkole I Stopnia.

Technikum kształci obecnie w następujących zawodach:
• technik ekonomista
• technik spedytor
• technik grafiki i poligrafii cyfrowej
• technik architektury krajobrazu z elementami florystyki
• technik rolnik z elementami agrotroniki

Liceum Ogólnokształcącego z klasą z dwoma profilami:
• biologiczno-chemiczny: z biologią i chemią realizowanymi w zakresie rozszerzonym,
• geograficzno-historyczny z elementami bezpieczeństwa narodowego: z geografią i historią realizowanymi w zakresie rozszerzonym.

Branżowa Szkoła I Stopnia, w której można zdobyć każdy zawód ujęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Rejestracja i logowanie do systemu jest pod adresem:     https://powiatkrotoszynski.edu.com.pl/kandydat


MIĘDZYNARODOWY SUKCES UCZNIÓW ZSP
GALA ROZDANIA NAGRÓD W WIESBADEN

W dniach 4 -7 maja 2018 delegacja z naszej szkoły oraz Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wielkopolskim gościła w Wiesbaden w Niemczech. Podczas pobytu została odebrana nagroda pieniężna dla uczniów, którzy uzyskali II miejsce w konkursie międzynarodowym dla 4 regionów Europy Jugendpreis 2018.
Uczniowie i opiekunowie, którzy nie mogli wziąć udziału w gali, zostali zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na spotkanie z przedstawicielami Departamentu Edukacji i Nauki.

Tekst i foto: Joanna Marcisz


KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW ZSP  

Krzysztof Staniek i Wiktoria Marecka z klasy I Technik Spedytor zajęli drugie miejsce w konkursie pt. „Marzenia Wielkopolan o wolnej Polsce. Jak uczcić stulecie odzyskania niepodległości?” zorganizowanym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Pani Zofii Szalczyk dla Szkół Ponadgimnazjalnych w Wielkopolsce z powiatu krotoszyńskiego. W opracowanym przez siebie projekcie pracy przedstawili ciekawą i interesującą wizję uczczenia 100–lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz ukazali najważniejsze etapy przebiegu Powstania Wielkopolskiego z uwzględnieniem roli w nim Koźminiaków.
Podczas obrad Sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego w dniu 25.04.2018r. zostały wręczone laureatom nagrody.

Tekst i zdjęcia: Piotr Osuch


FLORYSTYKA W TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

Architekci krajobrazu, którzy rozpoczną naukę w roku szkolnym 2018/2019 będą mieli możliwość poszerzania swoich umiejętności o sztukę układania kwiatów. Planujemy nabór do klasy pierwszej technikum architektury krajobrazu z innowacja pedagogiczną FLORYSTYKA. Oprócz dotychczasowych przedmiotów zawodowych, będą realizowane dodatkowe godziny przeznaczone na poznawanie i doskonalenie technik bukieciarskich. W programie nauczania znajdą się takie zagadnienia jak:
- kompozycje roślinne w naczyniach;
- florystyka okolicznościowa, ślubna, komunijna, pogrzebowa,
- kompozycje z roślin suszonych i suchych
- dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne,
- dekorowanie wnętrz materiałem roślinnym,
- dekorowanie stołów i sal.
Decyzję o wprowadzeniu innowacji do zawodu architekta krajobrazu podjęliśmy ze względu na rosnące zapotrzebowanie na usługi florystyczne. Kompozycje kwiatowe towarzyszą nam już nie tylko podczas najważniejszych życiowych wydarzeń ale wkradają się również w codzienność.
Poniżej próbka naszych kompozycji kwiatowych.
Serdecznie zapraszamy!


EGZAMIN MATURALNY 2018

84 uczniów w piątek 4 maja o godzinie 9.00 przystąpiło do pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Tym samym rozpoczęła się tegoroczna matura. W poniedziałek na wszystkich absolwentów czekał egzamin z matematyki, a w następnych dniach języki i wybrane przez nich przedmioty dodatkowe.

Tekst i foto: Grzegorz Pierzchała


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS MATURALNYCH

„Szkoła naszym życiem jest, potem życie szkołą jest…”

Taki cytat witał wszystkich uczestników przybyłych. Nadszedł wyjątkowy czas pożegnania kolejnych absolwentów naszej Szkoły. Natalia Kaźmierczak i Jakub Roszczak powitali serdecznie wszystkich przybyłych gości na uroczyste zakończenie szkoły przez uczniów klas maturalnych roku szkolnego 2017/2018: Dyrekcję Szkoły – panią Ilonę Bałoniak, panią Karolinę Tomczak-Zmyśloną, pana Sławomira Zydorka, Starostę Powiatu Krotoszyńskiego pana Stanisława Szczotkę, Radnych Rady Powiatu Krotoszyńskiego – pana Janusza Baszczyńskiego, pana Piotra Osucha, pana Andrzeja Serka, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Macieja Bratborskiego, wiceburmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Jarosława Ratajczaka, Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie pana Przemysława Wójcika, Dyrektora I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Koźminie Wielkopolskim pana Artura Janczewskiego, Prezesa Lokalnej Grupy Działania Wielkopolska z Wyobraźnią pana Sławomira Szyszkę, Komendanta Komisariatu Policji w Koźminie Wielkopolskim pana Ryszarda Mierzejewskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców panią Irenę Kaj, Skarbnika Rady Rodziców panią Magdalenę Kubiak, Grono Pedagogiczne, wychowawców klas kończących Szkołę – panią Małgorzatę Olejnik, panią Karolinę Kowalską, panią Izabelę Maciejewską, pana Michała Rybę oraz wychowawczynię przebywającą na urlopie panią Marzenę Krawczyk-Ryba oraz wszystkich pracowników Szkoły.

Szczególnie gorąco powitano Absolwentów klas IV Technikum w zawodach:
- technik rolnik,
- technik architektury krajobrazu i technik urządzeń i systemów energii odnawialnej,
- technik cyfrowych procesów graficznych,
- technik ekonomista i technik agrobiznesu.

Nadszedł ten ważny i uroczysty dzień w życiu ucznia, który jest... [CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z TEJ UROCZYSTOŚCI ]

UWAGA! Wkrótce kolejne fotogalerie oraz krótkie filmy:)


Z SUKCES NATALII SZALCZYK I SANDRY RADOLONEK - IV TCPG

konkurs hist

W dniu 24 kwietnia 2018 r.odbyła się finałowa gala konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Fundację Konkursu Historycznego Patria Nostra. Uczennice Natalia Szalczyk i Sandra Radolonek stworzyły pracę multimedialną (animacja) przedstawiająca przyczyny upadku Polski w XVIII w. „Wpływ Liberum veto na upadek Polski”. Praca została nagrodzona wyróżnieniem i będzie emitowana na telebimach w 2018 r. reklamowych znajdujących się w miejscach publicznych.
Celem konkursu jest propagowanie historii Polski, kreowanie zawartości postaw patriotycznych etyki chrześcijańskiej i budowy społeczeństwa obywatelskiego. 
Gratulujemy!

Tekst: Piotr Osuch
Fot. Grzegorz Pierzchała


REGIONALNY FINAŁ KONKURSU Z BHP W ROLNICTWIE INDYWIDUALNYM

W dniu 18 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Ostrzeszowie odbył się finał XXIV edycji konkursu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie dla uczniów kierunków rolniczych szkół ponadgimnazjalnych z regionu Wielkopolski Południowej. Konkurs został zorganizowany w ramach działań Regionalnej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym dla Wielkopolski Południowej. Finał poprzedziły eliminacje szkolne, które zostały przeprowadzone 04 kwietnia bieżącego roku.
Organizatorem i opiekunem na dalszym etapie był, jak co roku, mgr inż. Karol Ratajczyk
W finale regionalnym wystartowało 24 najlepszych uczniów. Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie: Michał Bajodek, Mateusz Jagodziński, Kazimierz Nowak wszyscy z klasy IV technikum w zawodzie technik rolnik.
Uczestnicy rywalizowali ze sobą odpowiadając w części pisemnej na pytania testowe oraz wykonując w zespołach zadania praktyczne. W ścisłym finale rywalizowało ze sobą 6 najlepszych uczniów, wyłonionych po części testowej. Każdy z finalistów odpowiadał na pytania związane z problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, podzielone na bloki tematyczne.
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz pokazali swoją potęgę w tej dziedzinie i zdominowali konkurs uzyskując najwyższe miejsca i puchary:
I miejsce drużynowo i puchar posła Andrzeja Grzyba – ZSP Koźmin Wlkp.
IV miejsce indywidualnie – Kazimierz Nowak.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

Tekst i foto: Karol Ratajczyk


POWIATOWE MISTRZOSTWA I POMOCY PCK - III MIEJSCE!
"Potrafią ratować zdrowie i życie"

Dnia 24 kwietnia 2018r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krotoszynie zorganizowane i przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.. Organizatorem etapu szkolnego i opiekunem uczestników, którzy wzięli udział w tym etapie jest mgr inż. Karol Ratajczyk. Mistrzostwa na tym etapie składały się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu z zakresu pierwszej pomocy, a część praktyczna składała się z szeregu scenek – pozoracji w trakcie, których członkowie drużyn mieli za zadanie wykonanie czynności ratowniczych. W eliminacjach powiatowych wzięło udział 7 szkół z powiatu krotoszyńskiego.
Nasza drużyna w składzie: Marta Ratajczak, Dawid Koźlik, Dawid Grześkowiak, Dawid Przedaszek, Krystian Mikołajczyk zajęła dobre, pucharowe III miejsce

Informacja dotycząca fotki drużyny:
stoją od lewej: opiekun Karol Ratajczyk, Dawid Grześkowiak, Dawid Koźlik, Marta Ratajczak, Dawid Przedaszek, Krystian Mikołajczyk.

Tekst i foto: Karol Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z MISTRZOSTW PCK ]


OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH

Świetne wyniki uczniów ZSP Koźmin Wielkopolski na Okręgowej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W dniu 20 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance odbyły się eliminacje okręgowe XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (OWiUR) dla uczniów średnich stacjonarnych szkół rolniczych i nierolniczych ponadgimnazjalnych.
W Olimpiadzie wzięło udział również troje uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Koźmina Wlkp. Nasi uczniowie zmagali się w trzech blokach tematycznych (produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa). Zgodnie z regułom uczniowie najpierw pisali test, który oprócz zagadnień czysto tematycznych zawierał również pytania z zakresu ekonomiki. Później wykonywali zadania praktyczne. Wśród zadań praktycznych prowadzili obsługę codzienną ciągnika rolniczego, rozpoznawali mieszanki pasz treściwych, dobierali środki ochrony roślin. W bloku tematycznym produkcja roślinna Marcin Sobocki z klasy IV technikum w zawodzie technik rolnik uplasował się na wysokim III miejscu. Bok tematyczny produkcja zwierzęca reprezentowany był przez Mateusza Jagodzińskiego również ucznia tej samej klasy, który uzyskał IV miejsce. Bardzo dobrą lokatę uzyskał także Tomasz Jaśniak, który reprezentował naszą szkołę w bloku tematycznym mechanizacja rolnictwa. Tomasz jest uczniem III klasy technikum mechanizacji rolnictwa a na Olimpiadzie uzyskał VII miejsce. Świetne wyniki to zasługa uczniów oraz nauczycieli, którzy przygotowywali ich do Olimpiady. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i fot. Marcin Borowczyk


WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE GRAFICZNO-FILMOWYM

20 kwietnia 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu graficzno – filmowego w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP 2 w Krotoszynie zadania publicznego wspieranego przez Starostę Krotoszyńskiego „HONOROWY KRWIODAWCA – BOHATER CZY NAIWNIAK?”. Celem projektu było upowszechnienie idei i zasad honorowego krwiodawstwa oraz wzmocnienie postawy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie. Miło nam poinformować, że w kategorii film zdobyliśmy 2 miejsce. Karolina Przyjemska, Magdalena Wyduba i Dominika Pyta zrealizowały film w którym dzieci w przedszkolu wypowiadały się na temat krwiodawstwa. W kategorii plakat Irena Tanaś zdobyła 2 miejsce a Klaudia Parysek wyróżnienie.

[ CZYTAJ WIĘCEJ NA SZKOLNEJ STRONIE FB ]


W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM

W środę 18 kwietnia odbyła się w Bibliotece Publicznej inauguracja obchodów 100 - lecia Niepodległości oraz Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorami patriotycznego spotkania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca, nieformalna grupa koźmińskich Nauczycieli Emerytów i Biblioteka Publiczna w Koźminie.  Po uroczystym powitaniu gości przez Elżbietę Rychlik – kierownika Biblioteki wystąpił z okolicznościowym słowem burmistrz Maciej Bratborski. Następnym punktem programu była prelekcja historyka dr Piotra Osucha na temat „Koźmin i Koźminianie w Powstaniu Wielkopolskim”. W bardzo ciekawy sposób prelegent przedstawił znaczenie zrywu Wielkopolan oraz udział kompanii koźmińskich w drodze do Wolności.
Poetycki montaż wykonała młodzież naszej szkoły, najliczniejszą grupę młodych aktorów stanowili uczniowie kl. I TEG oraz licealistki. Młodzież przygotowała pod kierunkiem polonistki Izabeli Stanisławskiej recytacje i pieśni patriotyczne. Ich dojrzała postawa patriotyczna pokazała, iż nie są obojętni wobec spraw narodowych. Uczestnicy akademii w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim wspólnie zaśpiewali Marsz Powstańców – „Marsyliankę Wielkopolską”.
Ważnym punktem akademii był Apel Poległych w Powstaniu Wielkopolskim mieszkańców Koźmina i okolicy.
„Pamiętajmy, że miłość do ojczyzny to nie slogan. To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”. Wielopokoleniowy charakter miała właśnie uroczystość w Bibliotece Publicznej. Po spotkaniu można było zwiedzać wystawę Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości pod nazwą „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do niepodległości”.

Tekst: Izabela Stanisławska

Foto: Grzegorz Pierzchała

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA FB ]


I KONKURS WIEDZY "MATEMATYKA DLA ZAWODOWCA" 

16 kwietnia br. w Auli ODN w Kaliszu odbył się I Konkurs wiedzy dla uczniów technikum, ,,Matematyka dla zawodowca”, w którym wzięło udział 44 uczniów z 10 szkół województwa kaliskiego. Z naszej szkoły brało udział 8 uczniów którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki. W konkursie można było uzyskać 44 punkty. Najlepszy uczestnik uzyskał: 38 punktów.
Wyniki naszych uczniów:   
II miejsce Martyna Naskręt 37 pkt.
III miejsce Justyna Kopeć 36p i Agata Kubiak 36 pkt.
IV miejsce Mikołaj Jakubiak 35 pkt.

Tekst: Małgorzata Fornalik
Foto: Adam Kuzia


XV POWIATOWY KONKURS INFORMATYCZNY

XV Powiatowy Konkurs Informatyczny, odbył się 12 kwietnia bieżącego roku a organizatorem konkursu, jak zwykle, był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. Formuła konkursu od lat jest niezmienna i także w tym roku uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test teoretyczny sprawdzający ich wiedzę, a następnie wykonać zadania sprawdzające umiejętności praktyczne. Poziom uczestników był w tym roku bardzo wyrównany i zwłaszcza w kategorii szkoł ponadgimnazjalnych do końca toczyli oni bój o czołowe lokaty w klasyfikacji.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z 3 TCPG: Bartłomiej Rychlik, Patryk Stefaniak i Krystian Baran. Drużyna zdobyła 3 miejsce drużynowo, tuż za ZSP2 i LO Krotoszyn.
A oto szczegółowe wyniki szkół ponadgimnazjalnych:
Klasyfikacja indywidualna
1. Tobiasz Pauter - I LO w Krotoszynie (praktyka: 15 pkt.; teoria: 32 pkt.)
2. Mikołaj Cieślak - ZSP nr 2 w Krotoszynie (praktyka: 14 pkt.; teoria: 32 pkt.)
3. Mateusz Sierszulski - I LO w Krotoszynie (praktyka: 14 pkt.; teoria: 30 pkt.)
4. Bartłomiej Rychlik - ZSP w Koźminie Wlkp. (praktyka: 14 pkt.; teoria: 29 pkt.)
Klasyfikacja drużynowa
1. I Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie (134 pkt.)
2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie (129 pkt.)
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. (121 pkt.)

GP


VI KOŹMIŃSKI KONKURS TALENTÓW

 

W dniu 14 kwietnia 2018 roku w sali widowiskowej w Koźminie Wielkopolskim odbył się VI Koźmiński Konkurs Talentów w którym wzięła udział Weronika Pieniężna uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim. Wśród wielu wykonawców zaprezentowała swój talent wokalno – instrumentalny na najwyższym poziomie, oczarowując swoim głosem jury i widownie zajęła w konkursie pierwsze miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Fot. i tekst: Alicja Gościniak


ORLIK JEST NASZ

orlik

W poniedziałek 16 kwietnia 2018 r. nasi uczniowie brali udział w Mistrzostwach Powiatu Krotoszyńskiego w piłce nożnej na Orliku w ramach rozgrywek SZS – Licealiady.

W krotoszyńskim ogólniaku spotkały się 4 najlepsze zespoły z Powiatu: LO Krotoszyn, ZSP nr3 Krotoszyn, ZSP nr1 Krotoszyn i ZSP Koźmin Wielkopolski. Mecze zostały rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Uczniowie z Koźmińskiego Zamku uzyskali następujące wyniki: ZSP Koźmin – ZSP nr3 remis 0:0 , ZSP Koźmin – LO 3:2 i ZSP Koźmin – ZSP nr1 2:0, co dało nam I miejsce i tytuł Mistrza Powiatu oraz awans do Mistrzostw Rejonu Kaliskiego.
Skład drużyny stanowili: M. Serek, M. Miedziński , P. Bartkowiak, N. Marciniak, A. Leoniak , D. Zych, M. Spychała, M. Grzemski, P. Poczta, M. Borowczyk i O. Minta (brak na zdjęciu), a trenerem naszego zespołu jest Dariusz Maciejewski.

DM


LAUREATKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

plastyczny

Tegoroczne maturzystki z klasy IV TE w ramach zajęć artystycznych uczestniczyły w konkursie plastycznym na „Najciekawsze pisanki”, organizowanym przez Ośrodek Kultury w Koźminie Wlkp. Przygotowały różnymi technikami bardzo ciekawe pisanki wielkanocne. Ich talenty artystyczne zostały docenione przez jury, dziewczęta zdobyły w kategorii powyżej 15 lat wszystkie trzy miejsca i wyróżnienie. Laureatkami zostały: Agnieszka Kulińska, Justyna Kopeć i Weronika Wojtkowiak, a wyróżnienie zdobyła praca Beaty Stęclik. Na konkurs łącznie w czterech kategoriach wiekowych napłynęło ponad 600 pisanek.
W czwartek 12 kwietnia laureatki odebrały nagrody z rąk burmistrza Macieja Bratborskiego, dyrektora GZIK Leszka Ziętkiewicza oraz instruktora sekcji plastycznej Marii Malinowskiej.

Gratulujemy!


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W ZSP

Dnia 12 kwietnia, mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły, pracowników naukowych z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tym razem byli to wykładowcy z dwóch wydziałów - Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu oraz Rolnictwa i Bioinżynierii. Ideą spotkania było poszerzanie wiedzy z zakresu tematów rolniczych oraz okołorolniczych, poprzez prelekcję wykładów i przeprowadzanie zajęć warsztatowych dla uczniów klas technikum: rolniczego, architektury krajobrazu, agrobiznesu, mechanizacji rolnictwa i liceum ogólnokształcącego.
Podczas gdy architekci krajobrazu montowali systemy nawadniające, rolnicy poznawali zasady precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, a mechanizatorzy rolnictwa wnikali w tajniki określania zawartości składników pokarmowych i poszczególnych frakcji glebowych przy wykorzystaniu spektometrii bliskiej podczerwieni. W tym samym czasie, uczniowie LO rozpoznawali, segregowali i zjadali nasiona oraz owoce, a technicy argobiznesu oceniali efektywność nawożenia roślin, a także wpływ makro i mikroskładników na ich rozwój.
W drugiej części spotkania poruszane były tematy związane z rolą owadów w środowisku przyrodniczym, inwazją niepożądanych roślin i projektowaniem rabaty bylinowej. Zastanawiano się również czy zwiększenie mocy silnika w maszynach rolniczych ma sens i czy rośliny mogą przystosować się do braku wody.
Nie lada atrakcją dla uczniów była możliwość zobaczenia uniwersyteckiego ŻUKA, który przemierzył tysiące kilometrów biorąc udział w XI charytatywnym rajdzie ZŁOMBOL.
My również przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych Szanownych Gości. Mieli możliwość zwiedzić Muzeum Ziemi Koźmińskiej, które zrobiło na nich niesamowite wrażenie...

Tekst: Joanna Kobus Marczak

Foto: Marcin Leśniak (3 TCPG) i Marcin Szczepaniak (4TCPG)

 

transSPEDYTORZY Z CERTYFIKATAMI

Młodzież kształcąca się w zawodzie Technik Spedytor w ramach poszerzania swojej pozalekcyjnej branżowej wiedzy zdecydowała się przystąpić do oficjalnego TESTU WIEDZY Z ZAKRESU SPEDYCJI organizowanego przez licencjonowaną firmę TRANS EDU. Poziom wiedzy znacznie wykraczał poza materiał lekcyjny. Młodzież wraz z opiekunem przygotowywała się do tego Certyfikatu.
ANNA MACIEJAK Z KLASY II uzyskała wymagane 75% punków i otrzymała CERTYFIKAT. Dzięki niemu poszerzyła swoje kwalifikacje zawodowe i stała się konkurencyjna na rynku pracy. SERDECZNIE GRATULUJEMY ANNIE.

Tekst i foto: Lidia Niedziela-Skrzypczak

 


I POWIATOWY KONKURS KULINARNY

Dnia 7 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krotoszynie odbył się I Powiatowy Konkurs Kulinarny po Patronatem Starosty Krotoszyńskiego. Do konkursu przystąpiła zarówno młodzież gimnazjalna, jak i ponadgimnazjalna. Zadaniem uczestników było przygotowanie ciekawych potraw z dostępnych składników. Rywalizacja była zacięta. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej – zawód kucharz: Kinga Jakubek i Aleksandra Wojciechowska. Komisja składająca się z 13 członków, w tym Tomasza Ptaka, uczestnika programu telewizyjnego Hell’s Kitchen, przyznała jednogłośnie I miejsce Aleksandrze Wojciechowskiej za jej kompozycję.

Nagrodą jest zwolnienie z części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Gratulujemy!

Tekst i fot: Lidia Niedziela-Skrzypczak


II MIEJSCE W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM!

Uczennice LO przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim w składzie: Agnieszka Bruder, Joanna Bryl, Dominika Brylewska, Joanna Czajka, Jagoda Gawrońska, Adrianna Gromadzińska, Alicja Gromadzińska, Katarzyna Karolczak, Julia Kaźmierczak, Patrycja Kaźmierczak, Agnieszka Kubiak, Weronika Kubiak, Julia Maleszka, Martyna Pawłowska, Weronika Porawska, Natalia Rzepka i Aleksandra Szczepaniak oraz słuchacz Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego A.20 - Mateusz Handke zajęli II miejsce w konkursie dla 4 regionów Europy. Konkurs organizowany był przez niemiecką Fundację Nagrody Młodzieżowej, której celem jest rozwijanie kompetencji językowych oraz promowanie porozumienia na poziomie europejskim i międzynarodowym. Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak i jego odpowiednicy w regionach partnerskich. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży w wieku od 12 do 23 lat mieszkających na stałe w: Hesji i okręgu Schmalkalden-Meiningen (Turyngia), Akwitanii (Francja), Emilii-Romanii (Włochy)oraz w Wielkopolsce.

Prace konkursowe mogły być przedstawione w formie pisemnej, grafiki, eseju, obrazów, zdjęć, nagrań video oraz słuchowiska i należało odnieść się w nich do grup najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne (np. osoby niepełnosprawne, kobiety samotnie wychowujące dzieci, starsze osoby samotne, dzieci wychowujące się poza rodziną, imigranci oraz członkowie mniejszości narodowych).

Realizacja pracy konkursowej była możliwa dzięki owocnej współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp. Uczniowie postanowili nakręcić film i nagrać polsko – niemiecką piosenkę pt. „Auf der anderen Straßenseite” – „Po drugiej stronie ulicy. W filmie zostały pokrótce zaprezentowane typy rehabilitacji, jakie świadczy ten zakład oraz wszystkie działy, gdzie pracują m. in. osoby niepełnosprawne. W piosence uczennice wyrażają podziw dla ich pracy i postawy życiowej. Kilkakrotnie podkreślają w niej, że mimo trudności życiowych tak naprawdę są oni „silniejsi” od nas. Celem naszego teledysku było przekazanie, jak ważne w społeczeństwie są tego typu zakłady i ile dobrego mogą wnieść w życie innych.

W ramach nagrody grupa uczniów wraz z opiekunami zostali zaproszeni na kilkudniowy majowy pobyt do Niemiec (Wiesbaden w Hesji), gdzie nastąpi uroczyste wręczenie nagrody w postaci 650 Euro.

Za pomoc w realizacji pracy konkursowej dziękujemy: Dyrektorowi GZIK – panu Leszkowi Ziętkiewiczowi, który umożliwił nagranie w studio muzycznym pod okiem inżyniera dźwięku -  pana Romana Wyduby.

Opiekunowie: mgr Joanna Marcisz,

                mgr Parysek – Raś,

mgr Michał Ryba


bn lo 18

ZSP UCZESTNIKIEM X EDYCJI KAMPANII "DRUGIE ŻYCIE"

ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim jako jedna z 32 szkół ponadgimnazjalnych Wielkopolski włączyła się do jubileuszowej X edycji kampanii „Drugie Życie”. Akcja ta ma na celu promocję oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji. Popularyzacja wiedzy ma być narzędziem pozwalającym zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce. Inauguracja kampanii w „Zamku” miała miejsce już wcześniej - w październiku 2017 r. Wówczas to w ramach rozpoczęcia akcji zorganizowane zostało stoisko informacyjne, oraz przemarsz uczniów z transparentem, ulotkami i oświadczeniami woli po szkole. 14 marca zostało zorganizowane spotkanie promocyjne z dr hab. n. med. Maciejem Głydą, Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskim oraz osobą po przeszczepie serca panią Justyną Szymczak. Goście zawitali do szkoły o godzinie 11.00. Aula wypełniła się po brzegi młodzieżą, która z zaciekawieniem słuchała prelekcji lekarza - konsultanta. Doktor przybliżył problem transplantacji, wyjaśnił zawiłości prawne i medyczne, a przede wszystkim zachęcił młodzież do rozmów na ten temat pomiędzy sobą w domach rodzinnych. Wiele emocji wzbudziło także wystąpienie pani Justyny, która „obaliła” wiele mitów na temat życia z przeszczepionym sercem.
Transplantacja to życie. Wielu chorych umiera, bo nie dożyli chwili, kiedy znalazłby się dla nich zdrowy narząd. Przeszczep pozwoliłby im normalnie funkcjonować – uczyć się, pracować, założyć rodzinę, podróżować. Działania, jakie prowadzone są w ramach akcji informacyjnej „Drugie życie” mają spowodować wzrost świadomości społecznej młodych ludzi w zakresie transplantacji. Chcemy by młodzież „zarażała” oświadczeniami woli swoich krewnych i znajomych.
Poprzez poruszanie tematu przeszczepiania narządów, kontakt z lekarzem czy osobą, która żyje dzięki transplantacji chcemy skłaniać młodych ludzi do refleksji, pobudzać do dyskusji i podejmowania decyzji.
Każdy z nas ma dar uzdrawiania. Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie!

Tekst i foto: Beata Kuzia


MISTRZOSTWA LZS W TENISIE STOŁOWYM

W piątek, 9 marca 2018 r. w hali sportowej ZSP przy ul. Strzeleckiej w Koźminie Wielkopolskim odbyły się Wielkopolskie Mistrzostwa LZS Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Zawodnicy grali systemem do dwóch przegranych. Jakub Adamiak aby stanąć na podium musiał wygrać kilka gier i zajął 3 miejsce (na 12 uczestników) . W tej samej kategorii na 6 miejscu uplasował się Krystian Bergmann. Nieco słabiej wypadł Marcin Leśniak i Paweł Bartkowiak. Bardzo dobrze grała też Monika Twardowska zajmując w swojej kategorii 5 miejsce ( na 10 uczestniczek). Gratulacje i podziękowania dla wszystkich a szczególnie dla czwartoklasistów: Moniki, Jakuba i Pawła którzy po raz ostatni mieli możliwość reprezentowania naszej Szkoły w Tenisie Stołowym!

Tekst i foto: Justyna Rogowicz


III POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

14 marca odbyły się już III Powiatowe Targi Edukacyjne w których uczestniczyła nasza szkoła. Mogliśmy zaprezentować swoją ofertę edukacyjną wszystkim gimnazjalistom z naszego powiatu. Podczas Targów pokazaliśmy się także od strony artystycznej w tańcu i utworach wokalnych. Zachecamy do obejrzenia zdjeć-migawek z tegorocznych Targów, które przedstawiają nas czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB ]

Tekst i fot. Grzegorz Pierzchała


SUKCES JAGODY SOKOŁOWSKIEJ Z KLASY II LO W ZSP

W dniu 08.03.2018 r. uczennica klasy II LO Jagoda Sokołowska zajęła III miejsce w IX edycji powiatowego konkursu historycznego: „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM – DZIEJE I TRADYCJE”. Organizatorami konkursu byli:
- Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie
- Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krotoszynie
- Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie
- Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej
Honorowy patronat nad konkursem objęli:
- Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka
- Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek

 Tekst i foto: Piotr Osuch


XIV WIELKOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY KONSUMENCKIEJ

W dniu 06 marca 2018r. w  Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja odbyły się powiatowe eliminacje XIV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej pod patronatem Starostwa Powiatowego.  Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych  z powiatu krotoszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów:  Ewa Kubiak – uczennica klasy IV TA,  Maciej Ignor – uczeń klasy IV TA,  Patryk Jędrzejczak – uczeń klasy I TE. Konkurs polegał na rozwiązaniu godzinnego testu z wiedzy konsumenckiej. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Powiatowego Rzecznika Konsumentów,  pana Mikołaja Lechmana, po weryfikacji odpowiedzi wyłoniła trzech laureatów,  którzy uzyskali najlepsze wyniki spośród wszystkich uczestników konkursu. Pierwsze i trzecie miejsce uzyskały uczennice LO im. H. Kołłątaja, natomiast  II miejsce nasza uczennica – EWA KUBIAK. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami okolicznościowymi, opiekunowie dyplomami z podziękowaniem. Laureatów  konkursu powiatowego czekają wojewódzkie rozgrywki w Poznaniu 10 kwietnia. Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy jej powodzenia w kolejnym etapie.

Tekst: Ewa Poczta-Szczepańska


DZIEŃ KOBIET

Świat bez kobiet traci sens. Dlatego jak co roku uczniowie, a szczególnie płeć - jak mówią ta brzydsza - złożyła życzenia wszystkim dziewczynom i kobietom uczącym się i pracującym w Zamku. Spotkanie w auli szkolnej było dla wszystkich bardzo miłe i po prostu od serca od panów dla pań. Nadmienić należy, że w występy artystyczne bez płci pięknej tracą swój blask - nie zabrakło ich również i tym razem. Piosenkę "Two Ghost" oraz "Real love baby" wykonały Weronika Pieniężna (II TCPG) i Julia Kaźmierczak (II LO). Wszystkich rozbawił kabaret "Chłopaki do wzięcia i do przegięcia" w scense pt. "Dzień po Dniu Kobiet w zakrzywionym zwierciadle". Kolejna piosenka dla pań w wykonaniu Jakuba Marcisza czyli "Słodkiego Kuby" - "Jak długo jeszcze". Kolejny punkt to moim zadaniem CUD - czyli tancerze z III TR z rodzynkiem - Marcinem z III TCPG. Kiedy tancerze zeszli ze sceny,  wysłuchaliśmy ślicznego utworu w wykonanu Weroniki i Juli - "Chasing pavements".
Drogie Panie i Koleżanki - dużo uśmiechu i radości, niech każdy dzień będzie kwiatem, który rozkwita w Waszych rękach.
Za przygotowanie tej ślicznej uroczystości dziękujemy oczywiście mężczyznom: Karolowi Stasiakowi, Adamowi Kuzia, Piotrowi Pleskaczowi i Grzegorzowi Pierzchale i klasie III TR, II LO i gościom, o których wspomniałem.

Tekst, filmy i foto: Waldemar Ratajczyk

[ Zapraszmy do FOTOGALERII ]

Poniżej zapraszamy do wysłuchania pięknych pioseneki:

[ UTWÓR 1 ]

[ UTWÓR 2 ]

[ UTWÓR 3 ]

[ UTWÓR 4 ]

[ CHŁOPCY z III TR ]


DRZWI OTWARTE 2018

2 marca juz od rana szkoła nasza czekała na gimnazjalistów. Wszystko po to by gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną zamku. Można było szczegółowo zapoznać się z konkretnymi kierunkami nauki, porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Na targi zostały także zaproszone firmy, które mogą zaoferować absolwentom pracę zawodową, proaktyki czy szkolenia. Poniżej bardzo obszerna fotorelacja naszej uczennicy z Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych. Zapraszamy do oglądania, lajkowania no i wybrania naszej szkoły na kolejny czas edukacji.

Grzegorz Pierzchała Fot. Katarzyna Urbaniak

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]