Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

kursy rol24 25


Bezpieczne wakacje!

ARTYKUŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WALDAMARA RATAJCZYKA PRZY POMOCY AI (artificial intelligence) - CZYLI ZE WSPARCIEM SZTUCZNEJ INTELIGENCJI. OBRAZY DO ARTYKUŁU RÓWNIEŻ ZOSTAŁY WYGENEROWANE ZA POMOCĄ SZTUCZNEJ INTELIGEMCJI - TAK ABY BYŁY DOPASOWANE DO PRZYGOTOWANEGO TEKSTU.

POZDRAWIAM: WALDEMAR RATAJCZYK.

Wakacje to czas relaksu, zabawy i wspaniałych przygód, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Chcemy wrócić z nich w jednym kawałku, prawda? Oto kilka porad, które sprawią, że wakacje będą nie tylko niezapomniane, ale i bezpieczne.

Kaski i kamizelki odblaskowe – nie tylko dla modnisiów!

Czy wiecie, że kask i kamizelka odblaskowa to nowy trend mody na rowerze i motorze? Serio, te gadżety są teraz tak stylowe, że nawet projektanci mody zaczynają je zauważać. Wyobraźcie sobie, jak pędzicie na rowerze czy motorze w swoim nowym, lśniącym kasku – to nie tylko ochrona, ale i styl! Kamizelki odblaskowe też są super: świecą jak dyskotekowa kula, co sprawia, że jesteście widoczni z kosmosu! A bezpieczeństwo? Gwarantowane.

Kamizelki ratunkowe – nasza druga skóra na wodzie!

Czy planujecie wyprawę kajakiem lub łódką? Pamiętajcie o kamizelkach ratunkowych! Bez nich każda wyprawa wodna może skończyć się nieplanowaną kąpielą. Kamizelka ratunkowa to jak nasza osobista bojka – nie tylko pomaga utrzymać się na powierzchni, ale również sprawia, że wyglądamy jak bohaterowie filmów akcji. Pływając w kamizelce, możecie udawać, że jesteście na planie najnowszego hitu z Hollywood.

Kapelusze ochronne od słońca – styl i zdrowie w jednym!

Nie zapomnijcie o kapeluszach ochronnych! Nie tylko chronią przed słońcem, ale także dodają stylu. Kapelusz z szerokim rondem to hit każdego lata. Wyglądacie jak prawdziwi globtroterzy, a przy okazji wasza skóra jest bezpieczna przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. A skoro mowa o promieniowaniu...

Filtry UV – krem na każdą okazję!

Krem z filtrem UV to absolutny must-have. To nie jest tylko krem – to wasz osobisty ochroniarz, który pilnuje, żeby skóra nie przypominała pieczonego kurczaka. Bez kremu z filtrem ani rusz, nawet jeśli słońce schowa się za chmurami. Niech każda fotka z wakacji będzie dowodem na to, że dbacie o swoją skórę, a nie tylko o idealną opaleniznę.

Fotki bez ochrony? Tylko na postoju!

Chcecie pochwalić się na Instagramie? Pamiętajcie, że fotki bez kasku na motorze czy rowerze mogą być tylko na postoju. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Więc zanim zrobicie fotkę na ruchliwym skrzyżowaniu bez kasku, zastanówcie się dwa razy. Nikt nie chce zdobyć lajków kosztem zdrowia.

Podsumowując, kochani, bawcie się świetnie, ale zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie. Kaski, kamizelki, kapelusze i kremy to nie tylko dodatkowy bagaż – to gwarancja, że wrócicie z wakacji zdrowi i gotowi na kolejne przygody. A teraz, pakujcie walizki i ruszajcie na podbój świata.

TEKST I FOTO_AI: WR $ AI

 


Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024

Zaczynamy kolejną przygodę z wakacjami! Kto by pomyślał, że te dziesięć miesięcy nauki może minąć tak szybko? Jeszcze niedawno staliśmy na inauguracji roku szkolnego, a dziś świętujemy jego zakończenie. Tradycyjnie rozpoczęliśmy dzień mszą świętą, a później spotkaliśmy się na hali sportowej, aby oficjalnie zakończyć ten pracowity okres.

Dyrektor Szkoły, Ilona Bałoniak, złożyła serdeczne podziękowania całemu gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom za ich wkład w miniony rok szkolny. Uczniowie przez cały rok wykazywali się nie tylko pilnością, ale również kreatywnością i wytrwałością, co przyniosło imponujące efekty. Rodzice, wspierając swoje dzieci, odegrali kluczową rolę w ich edukacyjnych sukcesach. Dzięki ich wsparciu i motywacji, uczniowie mieli doskonałe warunki do nauki, co przyczyniło się do osiągnięcia znakomitych wyników. Najlepsi uczniowie, którzy wyróżnili się wyjątkowymi osiągnięciami w nauce, odebrali świadectwa i nagrody. Był to dla nich moment dumy i satysfakcji, nagroda za miesiące ciężkiej pracy, wytrwałości i poświęcenia. Wyróżnienia te są dowodem na to, że warto stawiać sobie wysokie cele i dążyć do ich realizacji z pełnym zaangażowaniem.

Dla uczniów kończących naukę w szkole branżowej, rozdanie świadectw końcowych było szczególnie wzruszającym momentem. To oni wkraczają teraz w nowy etap swojego życia zawodowego, wyposażeni są w niezbędną wiedzę i umiejętności. Ich ciężka praca i determinacja zostały uwieńczone sukcesem, co jest powodem do dumy nie tylko dla nich samych, ale także dla nauczycieli i ich rodzin. Podczas uroczystości złożyliśmy także wyrazy wdzięczności Pani Alicji Kaj i ks. Mateuszowi Seteckiemu za ich oddanie i pracę w naszej szkole. Mieliśmy zaszczyt przekazać trzeci już symboliczny czek na budowę studni w Czadzie, kontynuując naszą wspólną misję pomocy potrzebującym. Artystyczna część uroczystości dostarczyła nam wielu wrażeń, a po niej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami, gdzie oficjalnie rozpoczęły się ich wakacje.

Drodzy uczniowie! Wakacje to czas na odpoczynek, zabawę i ładowanie baterii. Pamiętajcie jednak o swoim bezpieczeństwie. Kąpiele w jeziorze, rowerowe wycieczki, czy górskie wędrówki to świetna zabawa, ale zawsze dbajcie o to, by wrócić z nich cało i zdrowo. Przypominamy, że bezpieczne wakacje to szczęśliwe wakacje! Nie zapominajmy też o naszych nauczycielach, którzy również zasługują na zasłużony odpoczynek. Ich regeneracja jest kluczowa, aby w nowym roku szkolnym mogli przekazać Wam wiedzę z jeszcze większym entuzjazmem i zaangażowaniem.

Do zobaczenia we wrześniu! Wypoczywajcie, bawcie się dobrze i wracajcie z głowami pełnymi wspaniałych wspomnień oraz gotowością na nowe wyzwania.

Teskt: W.Ratajczyk

Foto: K.Szukalski

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ GALERII Z TEJ UROCZYSTOŚCI PANA KRZYSZTOFA SZUKALSKIEGO - W TYM LINKU]

 


 

Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej

w Tenisie Stołowym i Szachach

Po raz kolejny w Hali Sportowej przy ul. Strzeleckiej w Koźminie Wlkp. odbyły się Wielkopolskie Mistrzostwa LZS Młodzieży Szkolnej . W turnieju 1.03.24r. startowało aż 11 szkół. Każda mogła wystawić 7 zawodników w tenisie stołowym (w kategoriach junior, juniorka, senior i seniorka) oraz 4 osoby w szachach ( po 2 osoby w kategorii kobiet i mężczyzn).
Naszą Szkołę w turnieju szachowym reprezentował Bartosz Jankowiak oraz Jan Talaga, który miał 3 wygrane i tylko 2 porażki. Szachy to trudna gra, tym bardziej brawa dla chłopaków za opanowanie , wytrwałość i odwagę!
W tenis stołowym wzięli udział uczniowie w pełnym składzie: Daria Marciniak , Julita Klarzyńska, Joanna Szeląg, Krzysztof Szymlet, Mateusz Sikorski, Kacper Szymczak i Eryk Krawczyk. Wszyscy zasługują na pochwałę ale na największe gratulacje zasługuje Krzysztof Szymlet za zajecie III-go miejsca i Mateusz Sikorski, który ukończył rywalizację na miejscu IV.
Na punktację zespołową składała się suma punktów uzyskanych przez wszystkich uczniów danej szkoły. Nasi tenisiści w tym turnieju zdobyli 11 punktów, które będą się liczyły w końcowej klasyfikacji podsumowującej Współzawodnictwo Sportowe Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych.
Gratulacje i podziękowania dla wszystkich zawodników!!!

Opiekun i tekst: Justyna Rogowicz 

Foto: Eryk Krawczyk 


Polagra premiery 2024

W piątek 19 stycznia 2024 roku uczniowie klas I TR oraz II TRT uczestniczyli w II edycji Dnia Młodego Rolnika, która odbywała się w ramach Polagra Premiery. Uczniowie brali udział w wykładach a następnie mogli zapoznać się z nowościami oraz innowacjami w rolnictwie. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się nowoczesne ciągniki wyposażone w systemy nawigacji. W tym dniu również miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Ja i moje smart gospodarstwo.” Szkołę reprezentował Szymon Dymarski uczeń klasy II TRT, który otrzymał wyróżnienie. Organizatorem wystawy była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Opiekunami byli: Paulina Ignasiak-Pietras, Karol Ratajczyk, Marcin Borowczyk


Studniówka

Przed nami matura, ale zanim zaczniemy udziwniać równania i analizować wiersze, postanowiliśmy jeszcze raz zawalczyć o tytuł mistrza parkietu na studniówce. W końcu, jeśli można zatańczyć z problemem matematycznym, to czemu nie spróbować? Nasze szkolne suknie lśniły jak formuły chemiczne, a fryzury trzymały się równie mocno, co nasza determinacja przed maturą. Wpadliśmy na bal z wielkim hukiem, ale teraz czas, aby z hukiem wejść w świat książek i pomysłowości, choćbyśmy musieli użyć równań różniczkowych, aby zrozumieć, dlaczego x zamiast y jest odpowiedzią na pytanie o istotę życia. Matura tuż, tuż, ale przecież po studniówce wszystko zawsze wydaje się proste, jak równanie kwadratowe. Oby tylko nasze wyniki były równie jasne jak pamięć po tej szaleniutkiej nocy!

Tekst: Waldemar Ratajczyk

Foto: Krzysztof Szukalski

ZAPRASZAMY DO [GALERII NR 1] oraz do [GALERII NR 2]


Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W 105 Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na dziedzińcu naszej szkoły odbyła się uroczysta msza święta poprzedzona apelem przygotowanym przez nauczycieli i uczniów ZSP Koźmin Wlkp. Później delegacje samorządowców, szkół, strażaków i różnych organizacji działających na terenie gminy przemaszerowały pod Pomnik Wolności, gdzie odśpiewano hymn Polski i złożono wiązanki. Na zakończenie uroczystości rozbrzmiała jeszcze Rota.

Fot. K. Szukalski

ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII [ZAPRASZAMY NA FB ZSP]


bn2023


powstanie wielk 23 V11 m


Tenis stołowy - Drużynowe Mistrzostwa Powiatu

10 listopada 2023 r. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. Naszą  Szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt  w składzie: Daria Marciniak (2 TGP),Katarzyna Mrzewka  (3 TEG) i chłopców w składzie:  Krzysztof Szymlet (4LO), Kacper Szymczak (1b BS). W zawodach wzięło udział 9 zespołów. Panie w swojej kategorii, zajęły miejsce IV, a panowie w  końcowej klasyfikacji  zajęli  miejsce III. Podziękowania dla młodzieży za uczciwą i czystą rywalizację oraz szacunek dla przeciwnika. Gratulujemy i życzymy sukcesów!


Narodowe Święto Niepodległości

Społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Koźminie Wlkp. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w koźmińskiej farze. Później uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Wolności, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie na Starym Rynku odśpiewano hymn i rozpoczęto III Koźmiński Jarmark Marciński. Nauka to również pamięć o tym, skąd wzięła się nasza ojczyzna, pamięć o bohaterach, dzięki którym dzisiaj możemy radośnie świętować niepodległość. Dlatego cieszymy się z licznego udziału naszych uczniów w uroczystościach. W skład pocztu sztandarowego wchodzili uczniowie tzw. „klas mundurowych” naszego liceum, ale naszych wychowanków, nauczycieli i pracowników Szkoły można było zobaczyć wśród przedstawicieli innych organizacji oraz zwykłych uczestników obchodów. Dziękujemy za tak liczną obecność!

Foto: Krzysztof Szukalski

PEŁNA FOTOGALERIA KRZYSZTOFA SZUKALSKIEGO [ZAPRASZAMY NA FB ZSP]


Spotkanie z przedstawicielami 16. batalionu remontu lotnisk 

W czwartek 5 października br. uczniowie klas mundurowych – I i II LO uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem 16. batalionu remontu lotnisk w Jarocinie. Podczas spotkania nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z indywidualnym wyposażeniem żołnierza, na które składają się m.in.: broń strzelecka, hełm, indywidualne środki ochrony przed skażeniami (ISOPS) oraz indywidualny pakiet medyczny (IPMed). Uczniowie chętnie skorzystali z możliwości nałożenia maski przeciwgazowej, a jeden z nich – Antek Skrzypczak z klasy ILO mógł osobiście przekonać się jaki jest „komfort” wykonywania ćwiczeń fizycznych w nałożonej masce. Ponadto uczniowie wykorzystali szansę do nauki częściowego rozkładania i składania 5,56mm karabinka Beryl, stanowiącego podstawową broń strzelecką naszych żołnierzy.
Z tym wyzwaniem bardzo dobrze poradziły sobie uczennice z klasy ILO: Edyta Kaczmarek i Gabrysia Geppert.
Zapraszamy do galerii zdjęć a kolejne spotkanie z żołnierzami 16. brl już wkrótce.

Tekst u foto: Artur Wieczorek


14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Wszytkim pracownikam naszj Szkoły

życzymy dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w piątek 13 paździenika o godzinie 12:05 odbędzie się uroczysty apel w auli szkoły. Z każdej klasy uczestniczy wyznaczona delegacja.

W tym dniu godziny lekcyjne odbędą się wg planu:

1 lekcja  -   08:00 - 08:25

2 lekcja  -   08:30 - 08:55

3 lekcja  -   09:00 - 09:25

4 lekcja  -   09:35 - 10:00

5 lekcja  -   10:05 - 10:30

6 lekcja  -   10:35 - 11:00

7 lekcja  -   11:05 - 11:30

8 lekcja  -   11:35 - 12:00


 

W DNIU 13 PAŹDZIERNIKA 2023r. (PIĄTEK)

O GODZ.18.00. PLANOWANE JEST SPOTKANIE INTEGRACYJNE Z OKAZJI

DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

W RESTAURACJI PERŁA W ORLI

OSOBY ZAINTERESOWANE PROSIMY

O ZAPISY DO 10 PAŹDZIERNIKA 2023r.

U PANI ORPEL Z WPŁATĄ 10 ZŁ


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

Nadszedł ten czas. W tym roku z kilka dni później niż 1 września, ale dzięki temu jeszcze bardziej wypoczęci, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Szczególnie gorąco przywitaliśmy nowych uczniów, którzy złożyli ślubowanie, a następnie udali się z nowymi kolegami i wychowawcami na krótkie zwiedzanie szkoły. Całej społeczności Zamku: dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom oraz oczywiście uczniom, życzymy udanego roku szkolnego!

Pełna galeria dostępna na szkolnej stronie FB - [ZAPRASZAMY]


 PLAKAT zjazd v7m


Poznajcie nasz sad

W ramach projektu ,,Tradycyjny Sad" grupa uczniów naszej Szkoły przystąpiła do projektowania i zakładania sadu z wybranym gatunkiem drzew. Konkurs obejmował dwa etapy. W pierwszym etapie uczestnicy dobierali tradycyjne odmiany grusz, projektowali sad oraz wstępnie zajęli się jego promocją. Po zakończonych eliminacjach ,,Zamkowi Sadownicy" zajęli w tym etapie piąte miejsce w kraju, uzyskując dla Szkoły grant na zakup drzew w celu założenia sadu i tym samym zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, który wymagał od uczniów intensywnej pracy. Młodzież miała bowiem za zadanie poszukać szkółek z tradycyjnymi odmianami drzew, zakupić i wysadzić je na wyznaczonym terenie oraz oraz rozprowadzić materiały promujące ich działania. Ponadto, każdy z nich w ramach zadań musi nadzorować do jesieni sad pod kątem agrotechniki i ochrony biologicznej. Na zakończenie grupa przygotowała raport, który będzie podlegał ocenie w eliminacjach końcowych konkursu.
Życzymy dobrych wyników i satysfakcji z prowadzenia sadu!

Justyna Bączyk


II Edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym

W dniu 22.06.2023 r. zostały ogłoszone wyniki II edycji Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym. Uczniowie ZSP Koźmin Wielkopolski pod opieką mgr inż. Marcina Borowczyka uplasowali się na dobrym 12 miejscu wśród 103 szkół w Polsce oraz na podium, 2 miejsce w Wielkopolsce. W zmaganiach, które odbywały się na przełomie maja i czerwca uczestniczyło 14 uczniów klas rolniczych. Konkurs polegał na cotygodniowym udziale w webinarach, w trakcie których specjaliści z 365FarmNet, Agrocom Polska, CLASS, HORSCH, KUHN i MICHELIN przekazywali wiedzę dotyczącą rolnictwa precyzyjnego. Po zakończeniu każdej rundy a były 3 rundy, uczestnicy brali udział w rundzie konkursowej – rozwiązywali testy. Oprócz dobrych odpowiedzi liczył się również czas odpowiedzi. Indywidualnie TOMASZ STANIEK zajął 12 miejsce na 1230 uczestników. Pozostali uczestnicy to:  Łukasz Kozłowski, Łukasz Kostanowicz, Grzegorz Talaga, Wojciech Jankowski, Robert Konrady, Jakub Panek, Karol Kocel, Kacper Kowal, Krystian Kostka, Piotr Dzięcioł, Michał Szczotka, Bartłomiej Zaworski, Jonasz Borowczyk. Ogromne gratulacje dla uczniów oraz opiekuna.

Marcin Borowczyk


Zakończenie roku szkolnego

Stało się. Po 10 miesiącach nauki nadszedł czas podsumowania roku szkolnego. Społeczność naszej szkoły tradycyjnie najpierw spotkała się na mszy świętej, by następnie przejść na halą sportową, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Dyrektor Szkoły, Ilona Bałoniak, podziękowała za cały rok ciężkiej pracy gronu pedagogicznemu i wszystkim pracownikom placówki, ale także uczniom i rodzicom. Najlepsi i wyróżniający się uczniowie odebrali świadectwa i nagrody, a kończący naukę w szkole branżowej otrzymali świadectwa końcowe.
Nie zabrakło także części artystycznej, po której uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach … i oficjalnie rozpoczęli zasłużone wakacje.
Kochani uczniowie! Odpoczywajcie i bawcie się pamiętając także o swoim bezpieczeństwie, abyśmy spotkali się wszyscy w murach szkoły we wrześniu. Do zobaczenia!

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA FB]


Kolejne sukcesy naszych uczniów

W dniu 2 czerwca 2023 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu został rozstrzygnięty konkurs "ZOSTAŃ EKONOMISTĄ".
Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Skrzypczak i Kacper Kaczmarek, którzy zostali zakwalifikowani spośród 69 zespołów do II etapu konkursu, w którym brało udział 18 grup. Uczniowie uzyskali tytuł laureata, który upoważnia ich do dostania się na studia ekonomiczne lub rachunkowość i finanse bez procesu kwalifikacyjnego.

Opiekunem Oliwii i Kacpra była Pani Ewa Poczta-Szczepańska.

Foto: Dariusz Maciejewski

Tekst: Oliwia Skrzypczak


Sukces naszych uczniów

W dniu 14 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyły się eliminacje okręgowe XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w 4 blokach tematycznych, tj. produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa oraz agrobiznes.
Najwyższe miejsca zajęli: Szymon Zaworski, uczeń klasy IV technikum w zawodzie technik rolnik, który zajął II miejsce w bloku produkcja roślinna oraz Oliwia Skrzypczak, uczennica klasy IV technikum w zawodzie technik ekonomista, która zajęła III miejsce w bloku agrobiznes.
Zarówno Szymon, jak i Oliwia zakwalifikowali się do etapu centralnego Olimpiady, który odbył się w dniach 27-28 maja 2023 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ponownie Oliwia uzyskała wysoką pozycję finałową, czyli zajęła 10 miejsce w skali kraju zamykając listę laureatów, a Szymon uzyskując również wysokie miejsce, został finalistą tej olimpiady. Zarówno Oliwia jak i Szymon osiągnęli bardzo duży sukces, uzyskując tym samym wolny wstęp na wybrane kierunki Uniwersytetu Przyrodniczego.


Sukces matematyczny naszych uczennic

f 1Siostry Paulina i Zofia Stempniak zostały finalistkami Konkursu Matematycznego „Internetowa Liga Łamigłówkowa”, którego organizatorem jest Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Konkurs polegał na systematycznym rozwiązywaniu łamigłówek publikowanych od 3 grudnia w odstępach tygodniowych.

Gratulujemy naszym uczennicom i podziwiamy wytrwałość w rozwiązywaniu przez kilka miesięcy dodatkowych zadań z takim efektem!

 


Zakończenie roku klas maturalnych

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. oficjalnie zakończyli naukę. Ponad 100 absolwentów 3 klas technikum i klasy liceum ogólnokształcącego odebrało zasłużone świadectwa. Zgodnie z tradycją naszej Szkoły podczas uroczystej gali wręczono wyróżnienia uczniom, którzy odznaczali się pracą w wolontariacie, samorządzie szkolnym, wyjątkowymi zdolnościami artystycznymi oraz wybitnymi osiągnięciami w nauce. Spośród nich wybrano także dwie osoby, które otrzymały tytuł i statuetki „Primus Inter Pares”. W tym roku tytuł otrzymali: Marianna Bączyk i Szymon Zaworski.

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA FB]


Konkurs Wiedzy o Sejmie RP

W Konkursie Wiedzy o Sejmie RP, organizowanym przez Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu pod patronatem Pani Poseł na Sejm RP Katarzyny Sójki w LO im Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Marianna Bączyk zajęła I miejsce a Oliwia Skrzypczak III miejsce. W konkursie brali udział uczniowie z 16 szkół ponadpodstawowych z 4 powiatów: krotoszyńskiego, jarocińskiego, gostyńskiego i rawickiego. Nasi uczniowie również okazali się najlepsi z powiatu krotoszyńskiego, zajmując całe podium: I miejsce Marianna Bączyk, II miejsce Oliwia Skrzypczak, III miejsce Szymon Zaworski. Nagrodą dla finalistów jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Pani Europoseł Andżeliki Możdżanowskiej i do Parlamentu Polskiego na zaproszenie Pani Poseł na Sejm RP Katarzyny Sójki.
Dziękujemy wszystkim uczniom z naszej Szkoły za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.


Otwarcie pracowni kształcenia zawodowego

[STRONA PROJEKTU]

21 kwietnia nastąpiło oficjalne podsumowanie i otwarcie wyremontowanej i nowocześnie wyposażonej sali służącej do kształcenia zawodowego. Zakup specjalistycznego sprzętu i pomocy naukowych był możliwy dzięki realizacji projektu unijnego „Inteligentne Specjalizacje w Powiecie Krotoszyńskim – adaptacja pomieszczeń i wyposażenie pracowni w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Dzięki temu szkoła pozyskała: nowoczesny ciągnik rolniczy Landini wraz z systemem nawigacji, fantomy – symulator modelu krowy i świni, stół diagnostyczny do hydrauliki. Realizację projektu współfinansowały podmioty: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Powiat Krotoszyński.
W uroczystości otwarcia sali uczestniczyli, m.in. starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, naczelnik Wydziału Oświaty Przemysław Wójcik , radni powiatowi, dyrektorzy szkół powiatowych. Symboliczną wstęgę przecięli zaproszeni goście wraz z dyrektor szkoły Iloną Bałoniak. Aby ciągnik służył bezpiecznej pracy, ksiądz Mateusz Setecki dokonał uroczystego poświęcenia sprzętu.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki projektom podnosimy jakość kształcenia młodzieży. Nowoczesna edukacja zawodowa dobrze przygotowuje uczniów do uzyskania kwalifikacji zawodowych i praktycznych umiejętności wykorzystywanych w pracy.


Święto Konstytucji 3 Maja

W naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, grupa uczniów z klas: 3TEG, 3LO, 2LO, 1 TES, 1LO i 1TGp pod opieką nauczycielek: K. Kowalskiej, A. Walczak i J. Rogowicz przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

Tekst: J. Rogowicz

Foto K. Szuklaski


Puchar Polski w rolnictwie precyzyjnym

Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym – zmagania czas zacząć.
Od 05 kwietnia 2023 r. 14 uczniów technikum rolniczego z ZSP w Koźminie Wlkp. przystąpiło do zmagań w Pucharze Polski w Rolnictwie Precyzyjnym. Zmagania polegają na uczestnictwie w cotygodniowym webinarium. 19 kwietnia odbyła się pierwsza runda konkursowa. Uczniowie on-line rozwiązywali zadania zamknięte jak i otwarte. Przed nami jeszcze siedem tygodni zmagań i dwie rundy konkursowe. Uczestnictwo w tej edycji pozwala zapoznać się z nowościami firm branży rolniczej, jest to również dobra zabawa. 

Opiekunem tak licznej grupy jest Marcin Borowczyk.

W. Ratajczyk


Siew facelii

Siew facelii przy Koźmińskim Zamku. Facelia to roślina o wielu różnych zaletach. Można ją uprawiać jako plon główny, czyli na nasiona, ale doskonale sprawdza się też jako roślina na poplon, która szybko rośnie i daje dużo masy zielonej. Facelia pięknie kwitnie a jej kwiatostany mają kilka pąków, gęsto owłosionych. Facelia jest rośliną docenianą i uprawianą przez pszczelarzy, gdyż należy do roślin miododajnych, a miód faceliowy cieszy się sporym uznaniem ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Siew poprzedziła próba kręcona wykonana przez uczniów klasy rolniczej. Nasiona pozyskaliśmy dzięki uprzejmości i współpracy z firmą „CENTNAS” Sp. z o.o.

Tekst: Marcin Borowczyk

Foto: Waldemar Ratajczyk


Klasa 1 TES - debata na UAM Poznań

17 kwietnia ekonomiści i spedytorzy z klasy 1 TES (28 uczniów) o g. 8.30 wyjechali do Poznania aby uczestniczyć w debacie publicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod okiem opiekunów: Piotra Osucha i Waldemara Ratajczyka o godzinie 11:00 zarejestrowali się jako uczetnicy tej debaty, króra rozpoczęła się o g. 11:30. Organizatorem tego wyjazdu był Zbigniew Romała. Debata publiczna dotyczyła promowania idei pracy organicznej z okazji XII Dni Pracy Organicznej "WOLNA ORGANICZNA NIEPODLEGŁA". W tym roku tematem przewodnim była rola kobiet w pracy, rozwoju regionalnego oraz ogólnokrajowego społeczeństwa. Debatę prawadził prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Debata odbyła się w oddzielnych trzech panelach. Uczniowie mogli usłyszeć poglądy na temat pracy organicznej w społeczeństwie od trzech pań posłanek, którymi były: Jadwiga Emilewicz (PIS), Małgorzata Janyska (PO) oraz Katarzyna Ueberhan (SLD). Dodatkową atrakcją było zapoznanie się z nowoczesnym kampusem studenckim UAM Poznań na Morasku.

W. Ratajczyk


wielkanoc2

Odbiór dokumentów potwierdzających wynik egzaminu zawodowego
w sekretariacie szkoły od dnia 11 kwietnia 2023 r.

IV Powiatowy konkurs Wiedzy o Normalizacji

W dniu 17 marca 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie, pod patronatem Starostwa Powiatowego, Polskiego Komitetu Normalizacji i Banku Spółdzielczego w Krotoszynie odbył się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Normalizacji. Był to finalny etap zmagań, w którym brało udział po trzech uczestników ze wszystkich szkół ponadpodstawowych w powiecie. To uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych. Reprezentantami naszej szkoły na szczeblu powiatowym była: Marianna Bączyk – uczennica IV klasy Liceum Ogólnokształcącego,  Wirginia Kaszuba – uczennica IV klasy Technikum Ekonomicznego oraz Kacper Grzemski – uczeń III klasy Technikum Ekonomicznego.  Nasza uczennica Marianna Bączyk została laureatką tego konkursu, zdobywając II miejsce. GRATULACJE!  Zakres treści dotyczący konkursu wymagał dużej wiedzy, więc bardzo cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów.

Tekst i foto: Ewa Poczta-Szczepańska


Zamkowy Dzień Kobiet

Jak każdego roku 8 marca cała męska część "Zamku" złożyła serdeczne życzenia wszystkim naszym Paniom. Chłopcy z klas: 2 TR, 2 TEG oraz 3 TS pod czujnymi oczami Piotra Pleskacza, Filipa Mikołajczaka, Karola Ratajczyka oraz Mateusza Baszczyńskiego stanęli na wysokości zadania umilając ten dzień wesołym artystycznym przedstawieniem - oczywiście na temat kobiet. Zorganizowano różwnież turniej piłki siatkowej dziewcząt (wyniki wkrótce). Jednak, tak jak w życiu codziennym, nic nie dzieje się bez płci pięknej. I tym razem z pomocą przyszły i serdecznie im dziękujemy: Magdalena Szukalska - saksofon oraz Karolina Kaczmarek - wokal.

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII]


Wspieranie szkolnej infrastruktury w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim poprzez zastosowanie eko-rozwiązań

wszinfNasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciu pn. Wspieranie szkolnej infrastruktury Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zrealizowane zostało w ramach naboru wniosków na przedsięwzięcia związane z edukacją ekologiczną w zakresie doposażania ośrodków, pracowni i sal dydaktycznych oraz szkoleń o tematyce ochrony środowiska. Projekt obejmował zakup i montaż 3 ławek solarnych - nowoczesnych, inteligentnych ławek zapewniających niezbędne funkcje, wyposażonych w porty USB do ładowania urządzeń mobilnych i światła LED.

Wartość projektu: 52 398,00 zł
Dofinansowanie WFOŚiGW: 36 678,60 zł (70% wartości)
Strona internetowa WFOŚIGW: https://www.wfosgw.poznan.pl/

Weronika Szewczyk


 

 Z miłością do ekologii idziemy w dorosłość - doposażenie pracowni dydaktycznej w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim

wszinf
ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim wziął udział w przedsięwzięciu pn. „Z miłością do ekologii idziemy w dorosłość – doposażenie pracowni dydaktycznej w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim”, którego priorytetem jest zastosowanie eko-rozwiązań. W ramach tego przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zakupiono:

- 8 modeli edukacyjno-doświadczalnych, w tym: Model edukacyjny WODA filtrowanie, oczyszczanie, uzdatnianie (2 szt.); Model edukacyjny Gleba i woda: wpływ warunków środowiskowych i zanieczyszczeń na wodę i glebę (2 szt.) Zestaw do eksperymentów (1 szt.); Zestaw doświadczalny biodegradacja (3 szt.),
- 6 mikroskopów biologicznych,
- 18 laptopów,
- zestaw filmów edukacyjnych Parki Narodowe,
- przyrząd do pobierania próbek glebowych,
- monitor interaktywny.
Głównym celem projektu jest:
- podniesienie świadomości ekologicznej poprzez rozwijanie zainteresowań uczniów,
- zapewnienie łatwiejszego dostępu do informacji o środowisku, umiejętność gromadzenia informacji, prowadzenie aktywnych form edukacji w terenie,
- wzbudzanie ciekawości w stosunku do najważniejszych wartości lokalnego środowiska przyrodniczego, zrozumienie założenia zrównoważonego rozwoju w bezpośrednich działaniach dla przyrody,
- identyfikowanie kluczowych zagrożeń dla miejsc najcenniejszych przyrodniczo, - rozwijanie umiejętności analitycznych,
- podejmowanie szerokiej i wieloaspektowej analizy zastanych problemów oraz prób odnajdywania metod współdziałania tym problemom.
Ponadto realizacja projektu umożliwi uczniom łatwiejszą realizację ćwiczeń i zadań wykonywanych w zakładach pracy.

Wartość projektu: 73 377,95 zł
Dofinansowanie WFOŚiGW: 58 702,36 (80% wartości projektu)
Strona internetowa WFOŚiGW: https://www.wfosgw.poznan.pl/
Termin realizacji: 30.11.2022r. - 16.12.2022r.

Weronika Szewczyk


"TACY nie INNI"
 
Dnia 24 lutego nasze zamkowe mury odwiedził zespół "Tacy nie inni". Młodzi artyści zagrali utwory z własnej płyty oraz covery znanych utworów. Z każdą piosenką nasi uczniowie byli coraz bardziej zaangażowani w koncert, nawet nauczyciele nie mogli się oprzeć zabawie. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla zespołu za wspaniały występ. Zapraszamy również na ich media społecznościowe - "Tacy nie inni".
 

Zamknięte Mistrzostwa Koźmina Wielkopolskiego w tenisie stołowym

4 lutego 2023r. nasi uczniowie brali udział w „Zamkniętych Mistrzostwach Koźmina Wielkopolskiego w Tenisie Stołowym”. Zawody rozgrywane były w sali gimnastycznej przy ulicy poznańskiej. "Zamek" godnie reprezentowali, uzyskując medalowe miejsca w swoich kategoriach: Żak Amelia -III m. Mrzewka Katarzyna- IIm. Michalak Wiktoria- III m. Ruben Simöes Alves-IIm. Krawczyk Eryk- III m. Wszystkim zawodnikom gratulujemy miejsc na podium!

Justyna Rogowicz


dzienkobiet


Paulina i Zosia Stempniak - Mistrzynie Wielkopolski

Paulina i Zofia Stempniak Halowymi Mistrzyniami Wielkopolski. Wczoraj tj. 21stycznia na przepięknej hali w Toruniu biegaczki z Zamku nie miały sobie równych w swoich biegach:
Paulina z czasem 4:25.05 wygrała w biegu na dystansie 1500m , natomiast Zofia była najlepsza na 800m z czasem 2:18.73
Paula i Zosia znacząco poprawiły swoje rekordy życiowe.
GRATULUJEMY!


Mistrzowie Powiatu w Futsalu

ZSP Koźmin Wielkopolski Mistrzem Powiatu w Futsalu.
Skład drużyny:
Mateusz Kasprzak
Antoni Maciejewski
Maciej Borowczyk
Kacper Grzemski
Patryk Pietrowski
Norbert Borowski
Jakub Kęsy
Gracjan Gołąbek.

Brawo drużyna!
Brawo ZSP!


Bal Studiówkowy

Tradycyjnie na około 100 dni przed maturą maturzyści bawią się na wyjątkowym balu. Również uczniowie klas maturalnych ZSP Koźmin Wlkp. wzięli udział w Studniówce.
Wyjątkowa impreza odbyła się w Pod Szyszkami Hotel & Restauracja w Koźminie, a imprezę trwającą do rana prowadził DJ na Wesele - Sławomir Biel.

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB AUTORSTWA KRZYSZTOFA SZUKALSKIEGO]


VI Strażackie Pogotowie Św. Mikołaja

Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSP w Koźminie Wlkp w ramach VI Strażackiego Pogotowia Św. Mikołaja.
Po raz kolejny turniej o Mistrzostwo szkoły w „halówkę” zakończył się sukcesem organizacyjnym i wielkim akcentem charytatywnym – zebrano 3 tys zł.
Do turnieju przystąpiło 20 drużyn, rozegrano 44 mecze. Nad sprawnym przebiegiem czuwali nauczyciele WF: Mateusz Baszczyński, Karol Stasiak i Dariusz Maciejewski. Stolik sędziowski obsługiwali uczniowie: Mateusz Kasprzak – IV TGp i Kacper Michalak – IVTESg.

Po 7 godzinach zmagań do półfinałów awansowały najlepsze zespoły z 4 grup. A oto wyniki półfinałów:
IV TRp – I LO 1:2
III BS – III TEG 1:1 ( 2:1 rzuty karne )
Mecz o III miejsce
III TEG – IV TRp 2:1
Mecz o I miejsce
I LO – III BS 0:1
Tabela końcowa :
1 miejsce III BS
2 miejsce I LO
3 miejsce III TEG
4 miejsce IV TRp
Na zakończenie turnieju zostały wręczone puchary i upominki ufundowane przez OSP Koźmin Wlkp., a dokonał tego Prezes OSP dh Piotr Marszałek i dyrektor ZSP Sławomir Zydorek.
ebraną kwotę przekazano na ręce Prezesa OSP Koźmin Wlkp.

 [ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB]


Zamkowi wolontariusze w Broniszewicach

Zamkowi wolontariusze z wizytą u chłopaków w Broniszewicach
W dniu dzisiejszym Zamkowi wolontariusze odwiedzili z paczkami świątecznymi Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach. Dom dla chłopaków prowadzą siostry dominikanki i przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Dom zapewnia całodobową, kompleksową pomoc osobom niesamodzielnym, mając na względzie ich indywidualne potrzeby i możliwości.
Warto pomagać!
Zamkowi wolontariusze.


Święto Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie ZSP przygotowali apel, w którym przybliżyli swoim kolegom wydarzenia oraz osoby, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę.


Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym

21 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. Drużyna dziewcząt w składzie: Katarzyna Mrzewka, Julita Klarzyńska i Daria Marciniak zdobyła II miejsce oraz awans do Mistrzostw Rejonu.

Gratulujemy!

JR


Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2022 roku obchodzono w Zamku Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji społeczność uczniowska złożyła życzenia Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi. Wybranym przez uczniów pracownikom szkoły wręczono Nauczycielskie Oskary w dziewięciu kategoriach. Zapraszamy do oglądania relacji fotograficznej z wydarzenia.

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB]


Spedytorzy na Politechnice Poznańskiej

Spedytorzy na Politechnice Poznańskiej. W dniach od 10 do 14 października spedytorzy z klasy IV TS byli na zajęciach specjalistycznych na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu Czas Zawodowców BIS. Mieli okazję poznać tematykę automatycznej identyfikacji z wykorzystaniem oprogramowania COMAX i bramki RFID. Realizowali również zadania transportowe na podstawie wytycznych oraz korzystali z oprogramowania Comarch ERP Optima. Popołudnia i wieczory spędzali na zwiedzaniu stolicy Wielkopolski. Wrócili z Certyfikatem potwierdzającym zdobyte umiejętności oraz mnóstwem wrażeń.

 [ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB]


Mistrzostwa Wielkopolski

Mistrzostwa Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych Poznań 12.10.2022 r. Lekkoatleci z Zamku z kolejnymi osiągnięciami na szczeblu wojewódzkim.

Dziewczęta zajęły 4 miejsce w sztafecie 6 x 1000m występując w składzie:
Oliwia Skrzypczak
Amelia Pieprzycka
Zofia Stempniak
Zuzanna Garbarek
Julia Dworniczak
Paulina Stempniak

Natomiast chłopcy zajęli 10 miejsce w sztafecie 6 x 1200 m, a barwy ZSP reprezentowali :
Mateusz Kasprzak
Oliwier Grzesiak
Antoni Maciejewski
Mateusz Sikorski
Bartosz Marciniak
Kacper Wojciechowski

Brawo ZSP tym bardziej, że obie drużyny zrobiły ogromny progres w porównaniu z ubiegłorocznymi finałami.


Drama na polskim

Drama na polskim:), dzisiaj w roli głównej Antygona. Umiejętnościami aktorskimi popisywali się uczniowie klasy I LO.

J.P.P.


Światowy Dzień Gier Planszowych

W poniedziałek 10.10.2022 w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Gier (nie tylko) Planszowych. Tego dnia uczennice i uczniowie przynieśli swoje ulubione "planszówki" i z wielkim zapałem grali w nie już od samego rana. Następnie każda klasa spośród najlepszych graczy wybrała swoich przedstawicieli do gry w UNO, w trakcie której walczyli oni o tytuł Mistrzyni lub Mistrza. W międzyczasie na korytarzach pozostali uczniowie uczestniczyli w "stacjach badawczych", podczas których w grupach wykonywali różne zadania matematyczne. Dużo działo się tego dnia i cieszymy się, że udało nam się połączyć przyjemnie z pożytecznym. W końcu gry łączą ludzi, uczą, rozwijają strategiczne myślenie i kreatywność.
Klasy, które poradziły sobie najlepiej tego dnia:

W budynku Zamku:
I miejsce: IV TESp
II miejsce: III TEG
III miejsce: I TGiPC

W budynku LO:
I miejsce: II LO i III LO ex aequo
II miejsce: IV LOp
III miejsce: I LO
Mistrzami UNO zostali:
Maciej Borowczyk z kl. IV TESp
Kajetan Woźniak z kl. I LO
GRATULUJEMY!


Samorząd Uczniowski


Wycieczka edukacyjna spedytorów

W piątek 7 października uczniowie z klas III i IV uczący się w zawodzie technik spedytor pojechali na wycieczkę edukacyjną do Poznania na lotnisko. Na miejscu przywitał nas Pan Kierownik terminalu cargo poznańskiej Ławicy i przedstawił funkcjonowanie magazynu oraz lotniczy transport towarów. Później udaliśmy się do terminalu pasażerskiego, zwiedziliśmy halę odlotów i przylotów, zapoznaliśmy się z budową i funkcjonowaniem lotniska i zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć prezentację Służby Celnej oraz Straży Pożarnej stacjonującej na lotnisku.


Sprzątamy dla Polski

4 pazdziernika 2022 roku w calej Polsce odbyła sie akcja sprzatania lasów i pobliskich terenów zieleni. Wydarzenie Sprzątamy Dla Polski skierowane bylo do przedstawicieli młodego pokolenia i nasza szkoła chętnie włączyła sie w to przedsięwzięcie. Pamietamy, że troska o klimat i środowisko jest jednym z elementów  współczesnego patriotyzmu. Liczą się czyny, a nie okrzyki i puste eko-hasla.


Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2022

Dnia 7 października 2022 roku klasy I TGiPC oraz I TES wraz z opiekunami wybrały się na Politechnikę Poznańską, aby uczestniczyć w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Uczniowie mogli przenieść się do świata wirtualnego za pomocą okularów VR, mogli wcielić się w rolę prezenterów pogody lub realizatorów studia telewizyjnego oraz pracowali nad projektami z użyciem skanerów 3D. Uczniowie zwiedzili pracownię robotyki i mechatroniki oraz cały Campus Politechniki Poznańskiej. Władzom i Pracownikom Politechniki Poznańskiej serdecznie dziękujemy za miłe i ciepłe przyjęcie oraz wartościowo spędzony czas.

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB]


Tekst: Michał Ryba.
Foto: Krzysztof Szukalski, Michał Ryba.


Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2022

Dyskusja z udziałem przedstawicieli Politechniki Poznańskiej o tym, jak działa studio telewizyjne i czego mogą nauczyć się młodzi ludzie. Wydarzenie było pokazywane "na żywo" na antenie telewizji WTK, podczas DOFE 2022 (7.10.2022 rok). Poniżej link do relacji "od kuchni" w ramach DOFE 2022 z udziałem nauczycieli i uczniów z "Zamku".

[WEJŚCIA ANTENOWE Z DOFE 2022 - ZAPRASZAMY]


Europejski Dzień Języków w naszej Szkole

W poniedziałek 26 września w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej oraz pokazanie jak ważną rolę pełni znajomość języków obcych we współczesnym świecie. W tym dniu uczniowie 19 klas wzięli udział w międzyklasowym konkursie polegającym na zaprezentowaniu wylosowanego państwa. Zadaniem każdej grupy było stworzenie dekoracji pomieszczenia według własnej koncepcji, przygotowanie tradycyjnej potrawy, charakterystycznej dla danego państwa, oraz wykonanie dowolnego zadania, wykazującego kreatywność zespołu klasowego. Wśród zaprezentowanych krajów znalazły się państwa europejskie, takie jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Francja, Grecja, Węgry, Ukraina, Norwegia, Anglia, Szkocja, Irlandia, Włochy, Portugalia, ale również kraje bardziej odległe, m.in. Turcja, Brazylia, Stany Zjednoczone, Chiny oraz Indie.
Wykonanie powyższych zadań oraz zaangażowanie klas oceniane było przez Jury, a wyniki zostały podane na podsumowaniu obchodów Europejskiego Dnia Języków w hali sportowej. Obradujące Jury musiało podjąć bardzo trudną decyzję, ponieważ niezwykle ciężko było wyłonić zwycięzców. Jednak po burzliwych naradach postanowiono przyznać nagrody następującym klasom:

I miejsce – klasa 2 LO – Szwajcaria
II miejsce – klasa II TEG – Chiny
III miejsce – klasa IV ESp – Anglia

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za zaangażowanie!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole.  [ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA FB]


Sprzątanie Świata - Polska.

To juz 29 Akcja "Sprzątanie Świata-Polska "
W nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji sprzątania świata nasza szkoła jak co roku chętnie włączyła się w to przedsięwzięcie. Tegoroczna akcja przebiegała pod haslem "WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”. W ramach tej akcji każda klasa w dniu 16 wrzesnia 2022 roku na dwóch ostatnich lekcjach uczestniczyła w sprzataniu danego terenu wokół szkoły i na jej obrzeżach. Teren wokół szkoły i brzeg rzeki Orli został wysprzątany, a początek akcji byl najlepszą okazją do wzbudzania i wzmacniania świadomości ekologicznej u młodzieży. Pamiętajmy, cel akcji jest aktualny przez caly rok. Wszystkie decyzje, jakie podejmuje każdy z nas mają wpływ na środowisko."Sprzątanie Świata " to wspólna lekcja poszanowania środowiska.


Mistrzowie pola

W dniu 9 września 2022 klasa IV TRp brała udział w praktycznym szkoleniu "POKAZY MISTRZÓW POLA" na Polu Poznańskiej Hodowli Roślin. Była to lekcja, podczas której uczniowie mieli możliwość porównać w praktyce zaprezentowane maszyny w planowanych strefach pokazu. Uczestniczyli w technologii nawożenia od Timac Agro różnych odmian kukurydzy na ziarno. Uczniowie mieli możliwość zapoznania z nowymi technologiami stosowanymi w uprawie ziemi oraz zdobyć nową praktyczną wiedzę.

 


kkz www2022

Terminy egzaminów poprawkowych

I.     Język niemiecki, 24.08.2022 r. godzina 08:15 sala 42
II.    Informatyka 24.08.2022 r. godzina 08.15 sala 51
III.   Geografia 25.08.2022 r. godzina 08:15 sala 37
IV.    Język angielski 26.08.2022 r. godzina 08:15 sala 42
V.     Język polski 26.0.08.2022 r. godzina 08:15 sala 37
VI.   Chemia 26.08.2022 r. godzina 11:30 sala 37
VII.  Matematyka 29.08.2022 r. godzina 08:15 sala 35, uczniowie klas I,II,III
VIII. Matematyka 29.08.2022 r. godzina 08:15 sala 37, uczniowie klasy IV

 


 UWAGA

uczniowie ósmych klas szkół podstawowych!

Dyrektor ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim informuje, że dokumenty będzie można składać codziennie w godzinach od 10:00 do 14:00.
Kandydaci, którzy mają problem z zalogowaniem się do systemu nabór VULCAN proszeni są o kontakt telefoniczny z sekretariatem Szkoły pod numerem tel. 62 7216828 w. 11.

Dyrektor
mgr Ilona Bałoniak


Nabór odbywa się drogą elektroniczną!

powiatkrotoszynski.edu.com.pl


Maturzyści na START!

Po długim majowym weekendzie tegoroczni abiturienci przystąpili do pierwszego egzaminu maturalnego. Wolne dni spędzali różnie - jedni nad książkami, inni się relaksowali na łonie natury. Jednak jedni i drudzy na sale egzaminacyjne wchodzili pewni swego i z uśmiechami na ustach - i oby tak było do ostatniego egzaminu.

Trzymamy za Was kciuki!

[ZAPRASZMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA FB]


Zakończenie roku klas maturalnych

W murach zamku miała miejsce wyjątkowa uroczystość – oficjalnie rok szkolny zakończyły klasy maturalne, a uczniowie otrzymali świadectwa, stając się tym samym absolwentami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. Swoich kolegów pożegnali uczniowie młodszych klas, przygotowując akademię. Wychowanków pożegnali też wychowawcy oraz dyrekcja Szkoły. Wręczono świadectwa oraz wyróżnienia dla najlepszych uczniów. Przekazano także listy gratulacyjne dla rodziców. Absolwenci zrewanżowali się wręczając bukiety kwiatów oraz składając podziękowania Wychowawcom, Dyrekcji, a także całemu Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom Szkoły.

Teraz przed absolwentami matura i egzaminy zawodowe.

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII NA FB]


zsp wielkanoc


Mamy się czym pochwalić!

Paulina Stempniak – uczennica klasy III TE otrzymała w tym roku szkolnym wyjątkowe wyróżnienia. Najwyższe z nich to Stypendium Ministra właściwego do spraw Oświaty i Wychowania. To stypendium nasza uczennica zdobyła dzięki wyjątkowym osiągnięciom we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Stypendium Ministra Oświaty i Wychowania uzyskało wyłącznie 35 uczniów w Wielkopolsce.

Paulina nie tylko jest najlepsza w sporcie ale i osiąga bardzo wysokie wyniki w nauce. Otrzymała także Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium takie przyznawane jest uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazując szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. Ponadto nasza uczennica otrzymała Stypendium Starosty Powiatu Krotoszyńskiego.

Paulina jest licencjonowaną zawodniczką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki od 5 lat, należącą do Kadry Narodowej B i utytułowaną Wicemistrzynią Polski w biegu na 1500m. Posiada w swoim lekkoatletycznym dorobku medalowym: 9 złotych medali Mistrzostw Powiatowych; 10 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale Mistrzostw Wojewódzkich, 2 medale Mistrzostw Międzywojewódzkich i 4 medale Mistrzostw Polski oraz Złoty Medal drużynowy Polski i Brązowy indywidualny, zdobyte podczas Mistrzowskiego Lekkoatletycznego Meczu Międzynarodowego zorganizowanego przez EuropeanAthletic.

Paulino, składamy Ci ogromne gratulacje i życzymy wytrwałości w kolejnych wyzwaniach sportowych i edukacyjnych. 

OSIĄGNIĘCIA W MISTRZOSTWACH KRAJOWYCH I MIĘDZYNARODOWYCH W ROKU 2021 - 2022:

1) Brązowy Medal Halowych Mistrzostw Polski w biegu na 1000m – Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) – 13 luty 2021r

2) Brązowy Medal Mistrzostw Polski w biegach przełajowych – Krajowe Zrzeszenie LZS – 6 marzec 2021r

3) Srebrny Medal Mistrzostw Polski w biegu na 1500m - Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) –  29 lipiec 2021r

4) Złoty drużynowy Medal Mistrzowskiego Lekkoatletycznego Meczu Międzynarodowego – World Athletic – 14 sierpień 2021r

5) Trzecie miejsce indywidualne w biegu na 1500m Mistrzowskiego Lekkoatletycznego Meczu Międzynarodowego – World Athletic – 14 sierpień 2021r

6) Brązowy Medal Halowych Mistrzostw Polski w biegu na 1500m – Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) – 12 luty 2022r

7) Finalistka Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w biegu na 1500m – Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) – 05 marca 2022r

IS, KSZ


Zamkowe talenty

Zamkowe talenty i powitanie wiosny w Zamku. Tym razem film przygotowany przez Kacpra Gościniaka. Zapraszamy do oglądania! [ ZAPRASZAMY NA FILM]


I miejsce w konkursie międzynarodowym

1loUczniowie klasy I LO zajęli I miejsce w konkursie dla 4 regionów Europy, który został zorganizowany przez Fundację Nagrody Młodzieżowej w Niemczech oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy pt. „Lernen öffnet Türen“ (Nauka otwiera drzwi). Uczniowie naszej szkoły w składzie: Olimpia Warkocka, Anna Trawińska, Wojciech Pietrzak, Jakub Taszarek oraz Cyprian Panek nakręcili film pt. "Wir gehen in die Zukunft" (Idziemy w przyszłość), w którym pokazali, jaki wpływ ma nauka i co składa się na osiągniecie sukcesu. W wyniku oceny członków międzynarodowej komisji przyznano naszej ekipie I miejsce oraz nagrodę w wysokości 800 Euro. Ex aequo I miejsce przyznano także szkole z Regionu Emilia-Romania (Włochy). Ze względu na pandemię spotkanie z młodzieżą z Niemiec, Włoch i Francji nie odbędzie się w Wiesbaden, lecz on- line w terminie 7-9maja, podczas którego nastąpi wręczenie nagród. Montażem filmu zajął się nauczyciel przedmiotów zawodowych Krzysztof Szukalski.
"Po co jest ten konkurs?" - tym pytaniem zaczął przed laty swoje przemówienie jego główny koordynator i najstarszy członek - prof. Heinrich Klose. "Jesteśmy tutaj w celu integracji naszych narodów, cieszmy się, że nie ma wojny..." Wtedy te słowa wydawały się być nam tak odległe i bardzo utkwiły nam w pamięci...
Składamy podziękowania Dyrekcji GOS-u oraz Ośrodka Kultury w Koźminie Wielkopolskim za umożliwienie nakręcenia scenek na Waszych obiektach, a naszym laureatom serdecznie gratulujemy!

Tekst: J. Marcisz
Foto: K. Szukalski


Uczniowie z Rozdrażewa z wizytą w ramach "Drzwi otwartych"

Pobyt uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie w ramach "Drzwi otwartych". Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną ZSP, zwiedzili Zamek oraz pomieszczenia w budynku LO, a także mieli okazję zobaczyć, jak szkolna społeczność witała wiosnę.


Pierwszy Dzień Wiosny

 

Dziś witaliśmy wiosnę na różne sposoby. Jednym z nich był międzyklasowy konkurs na tematyczne przebranie. Organizatorem konkursu była pani Dyrektor. Klasy prezentowały swoje przebrania przed społecznością szkolną, a jury wyłoniło zwycięzców.
I miejsce zdobyła klasa IV TE/TGiPC, II miejsce klasa I TR i miejsce III zdobyły dwie klasy - kl. III LOg i kl. I TEG.
Gratulujemy wszystkim przebierańcom i cieszymy się, że mamy tak kreatywną młodzież.


Wiosna w klasie 3 TGiPC

Pierwszy Dzień Wiosny z klasą 3 TGiPC. Odwiedzili nas: papuga ARA, Pikachu, króliczek, faceci w czerni, kosmita, Harry Potter, pszczelarz i Eryk.


Konkurs talentów

Pierwszy dzień wiosny powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Równie dużo słońca było w murach Zamku. Jedną spośród wielu atrakcji przygotowanych z okazji pierwszego dnia wiosny był konkurs talentów. Przed swoimi kolegami uczniowie zaprezentowali zdolności wokalne, taneczne, artystyczne, a także swoje pasje. Oto wyniki konkursu:
I- Zuzanna Gościniak klasa III LOg
II- Mikołaj Ostój- III BSp.
III- Lena Maćkowiak- III LOg.
Wyróżnienia:
Nikodem Wojtyła I LO
Sandra Kuznowicz II LO
Magdalena Szukalska ITEG
Karolina Kaczmarek II TS.


Drzwi otwarte "Zamku" - środa i czwartek

Środa - zapraszamy do [PEŁNEJ FOTOGALERII]

Czwartek - zapraszamy do [PEŁNEJ FOTOGALERII]


Drzwi otwarte "Zamku" - fotoreportaż

Pierwsze 2 dni - zapraszamy do [PEŁNEJ FOTOGALERII]


Święto liczby "Pi"

3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby Pi, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także w naszej szkole. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14. Uczniowie drugiej klasy Liceum przygotowali matematyczny Escape Book. Rozwiązania zadań dotyczące działań na liczbach całkowitych, ułamkach, potęgach, jednostek masy, układu współrzędnego, obliczania pól figur płaskich posłużyły do ułożenia rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Iza Weichbrodt


Dzień Kobiet

 

dk22

dk


           S O L I D A R N I            

           Z   U K R A I N Ą             

szu1a

szu2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

W obliczu tak ogromnej tragedii, jaka dotknęła Ukrainę cała społeczność szkolna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. wyraża pełną solidarność z narodem ukraińskim. Jesteśmy głęboko poruszeni tym, co dzieje się obecnie u naszych ukraińskich sąsiadów, trudno nam nawet wyobrazić sobie ogrom nieszczęścia, z jakim przychodzi im mierzyć się każdego dnia.
Nagle ich codziennością stały się wybuchy bomb, wystrzały z broni palnej, wycie syren ostrzegających ich przed następnym nalotem, widok zniszczonych budynków, w których nie tak dawno wiedli wydałaby się spokojne życie. Z dnia na dzień zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i rozłąki z bliskimi. Kobiety z dziećmi szukają schronienia na obcej ziemi, a mężczyźni dzielnie bronią swojej ojczyzny. Przykre jest również to, że dzieci nie mogą chodzić do szkoły i spędzać czasu z rówieśnikami.
Ci ludzie żyją w stanie permanentnego strachu i niepewności, nie wiedzą, co czeka ich oraz ich kraj w przyszłości.
Bardzo Wam współczujemy i łączymy się w bólu z rodzinami ofiar.
Trzymajcie się! Jesteśmy z Wami!


Projekt INSTALING

Nasza szkoła korzysta z innowacyjnej platformy Instaling, projekt przebiega pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://instaling.pl/

 instaling


plakat2022 zspv2m


Finansomania

Ruszyła I edycja OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O FINANSACH „FINANSOMANIA”, skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem OOWoF „FINANSOMANIA” jest zwiększenie świadomości finansowej młodzieży oraz pobudzenie i rozwijanie ich zainteresowań dotyczących zagadnień finansowych. W dniu 10 grudnia odbył się pierwszy etap-szkolny olimpiady. Z naszej szkoły udział w niej wzięło 18 uczniów: 12 uczniów z klasy III TEp, 5 uczennic z klasy III TEg oraz 1 uczennica z klasy IV TE. Spośród tych uczestników do II etapu-okręgowego, który odbył się 14 stycznia zakwalifikowały się dwie uczennice, mianowicie: MILENA MAJDECKA z klasy IV TE oraz OLIWIA SKRZYPCZAK z klasy III TEp.
Życzymy Milenie i Oliwii, żeby zakwalifikowały się do III etapu, już centralnego.
POWODZENIA!!!
Dziękujemy p. Waldemarowi Ratajczykowi za pomoc w realizacji I i II etapu, który wymagał zastosowania TIK-u.


Tekst: Ewa Poczta - Szczepańska


Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Na dziedzińcu naszej szkoły odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - największego zwycięskiego polskiego zrywu niepodległościowego. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo - o czym mówił podczas uroczystości dr Piotr Osuch. Koźmin Wielkopolski oraz nasz zamek zapisały się wyraźnie na kartach historii Powstania.
[ZAPRASZAMY DO RELACJI Z TEJ UROCZYSTOŚCI NA FB]  oraz   [MIASTO I GMINA KOŹMIN WIELKOPOLSKI]


zsp bn2021m


Zabawy w przedszkolu "Parkowe Skrzaty"

W ramach przedmiotu „Ekonomia w praktyce”, który prowadzi Pani Ewa Poczta Szczepańska.
Uczniowie:
- Jakub Kot
- Magdalena Tyburska
- Lena Maćkowiak
Udali się do koźmińskiego przedszkola „Parkowe Skrzaty”, aby zrealizować swój projekt - przedsięwzięcie pod tytułem „Liceum dzieciom”.
Były to:
- zabawy integracyjne z muzyką,
- czytanie bajek - „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Mała Syrenka”, „Królewna Śnieżka”.
- konkurs rysowania zwierzątek - dzieci wzajemnie rozpoznawały narysowane przez siebie zwierzątka,
- rozwiązywanie zagadek.
Dzieci zaangażowały się w zabawy zorganizowane przez uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy Paniom Przedszkolankom za możliwość wspólnego spotkania.

Lena Maćkowiak


BODY WORLDS

2 grudnia br. uczniowie klas 3LOp, 2LOp i 3LOg wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Na wystawie BODY WORLDS z cyklu VITAL oglądaliśmy ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji.
Później zobaczyliśmy Wrocław od innej strony - tej świątecznej. Ostatnim punktem wycieczki był teatr Komedia, wybraliśmy się tam na spektakl pt. „Przyjazne dusze". Komedia ta wzbudziła nas do refleksji nad przemijaniem jednak była ukazana w wesoły i jasny sposób.
Wyciągnęliśmy z tego wyjazdu dużo wiedzy oraz miłych wspomnień.

Aleksandra Smagoń 3LOp.


Próbny egzamin maturalny

W dniach od 22 do 25 listopada został przeprowadzony próbny egzamin maturalny dla naszych uczniów. W próbie wzięło udział ponad 60 przyszłych maturzystów. Oczywiście pierwszym egzaminem był język polski, kolejnym matematyka, języki obce i na koniec podejście do przedmiotów rozszerzonych. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki tej próby.

Tekst i foto: W.R.


Mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym

tenis1Nasi uczniowie wzięli udział w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym. Chłopcy wystąpili w składzie: Mikołaj Stelmach i Maciej Borowczyk. Drużynę dziewcząt reprezentowały: Milena Mrzywka i Weronika Naskręt, która po wspaniałych meczach awansowała do zawodów na szczeblu rejonowym.

GRATULUJEMY i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach!

Tekst i foto: Justyna Rogowicz.


"Szkoła do hymnu"

Dnia 10 listopada nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". Uczniowie, dyrekcja oraz nauczyciele zebrali się na dziedzińcu szkolnym i wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie delekcje złożyły kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Powstanie Wielkopolskie i Wiosnę Ludów.

Tekst: Wiktoria Orłowska i Aleksandra Rychlewska (3 TGp)

Foto: Kacper Gościniak (2 TG)


Dzień Edukacji Narodowej na Zamku

 


Politechnika Poznańska - czas zawodowców BIS

Osiem dziewczyn z klasy maturalnej uczęszczające do szkoły w naszym powiecie – Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcinca w Koźminie Wielkopolskim, wyjechały w poniedziałek podbijać mury Politechniki Poznańskiej, w celu poprawienia swojej wiedzy na temat zawodu – grafika oraz poligrafii cyfrowej. Przyszłe maturzystki w na początku tygodnia (04.10) wyjechały rano, by odbywać laboratoria na Politechnice w Poznaniu. Dziewczyny miały możliwość podszkolić się pod kątem marketingu, poszerzyć wiedzę w zakresie grafiki komputerowej oraz poznać pracę w studiu multimedialnym.

Dziewczęta dostały niepowtarzalną okazję działania na sprzęcie, który jest używany do badania skuteczności swoich własnych projektów, jak również zobaczyć siebie w świetle kamer, nagrywając w profesjonalnym studio. Tworzyły projekty, słuchały również wielu przedstawień specjalistów w różnych dziedzinach, od wykładów odnośnie tworzenia stron internetowych, po spotkanie z doradcą zawodowym.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Uczennice po ostatnich piątkowych zajęciach na uczelni, wróciły już do domów. Kto wie może za rok jeszcze tu wrócą, tym razem jako dumne studentki tej uczelni.

Tekst: Anna Szymańska IV TEG

Foto: Uczestniczki projektu

Zapraszamy: [FOTOGALERIA 1]


Chrzest Pierwszoklasistów... i Drugoklasistów

Zgodnie z tradycją naszej Szkoły w piątek, tj. 8.10.2021 r. obchodziliśmy "Święto Kota", czyli otrzęsiny uczniów klas pierwszych i wyjątkowo w tym roku również klas drugich. Drugoklasiści nie mieli okazji wziąć udziału w uroczystości w zeszłym roku ze względu na sytuację epidemiczną i związanymi z nią obostrzeniami i przejściem na nauczanie zdalne.
Tegoroczna impreza odbyła sie pod hasłem "Kocham Cię, Kocie", którą jak co roku przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką p. Pauliną Ignasiak-Pietras.

Uczniowie klas pierwszych i drugich musieli zmierzyć się aż z siedmioma konkurencjami, które wymagały od nich nie tylko sprawności fizycznej, ale również intelektualnej. W przyjaznej atmosferze, z uśmiechem na twarzy i przy dźwiękach muzyki nasze najmłodsze koleżanki i koledzy oraz Ci nieco starsi :-) znakomicie wykonywali poszczególne zadania. Wisienką na torcie całej uroczystości okazała się "Belgijka", którą brawurowo zatańczyli nasi młodzi uczestniczy wraz z swoimi wychowawcami.
Na koniec przewodniczący klas pierwszych i drugich złożyli ślubowanie i oficjalnie wszyscy uczniowie tych klas zostali przyjęci do grona starszyzny naszej Szkoły.

Wszystkim naszym pierwszoklasistom i drugoklasistom życzymy przyjemnej i owocnej nauki w murach naszego Zamku, pięknych wspólnych chwil, nawiązania trwałych przyjaźni oraz wytrwałości w podążaniu za swoimi marzeniami.
FANTASTYCZNEJ PRZYGODY!

Zapraszamy: [FOTOGALERIA]

Tekst: Katarzyna Molczyk

Foto: Aleksadra Rychlewska III TGp


 

 


Europejski Dzień Języków Obcych

26 września w wielu krajach obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych, w tym roku dzień ten przypadł w niedzielę. W związku z tym nauczyciele języków obcych postanowili zorganizować w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. W minionym tygodniu czekały na uczniów różne językowe niespodzianki. Obchody tego dnia rozpoczęliśmy od publikacji filmu przygotowanego przez uczniów naszej szkoły we współpracy z szkołami z Czech, Chorwacji, Niemiec, Turcji, Włoch, Rumunii, Hiszpanii oraz Grecji, jeśli nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć filmu zapraszamy do oglądania (link: https://youtu.be/KCDtAubdVuE).

Ponadto, wybrane lekcje języka niemieckiego i angielskiego wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Uczniowie układali domino językowe i grali w najróżniejsze gry w których mogli rozwijać swoje umiejętności językowe a w szczególności sprawność mówienia. W grach "Beat about the bush" oraz "Taboo" zadaniem uczniów było wyjaśnić swojej drużynie podany wyraz nie używając tzw. zakazanych słów. Na przykład, należało wyjaśnić wyraz „królowa” swojej drużynie nie używając wyrazów „Elżbieta II, król, korona” – to wcale nie takie proste kiedy czas ucieka, zadanie wymagało od uczniów sporo kreatywności. W grze Familiada jedna z klas przygotowała nawet efekty dźwiękowe jak w prawdziwej, telewizyjnej wersji gry.

Bardzo angażująca okazała się gra, którą uczniowie nazwali „Edukacyjne PokemonGO”. Zadaniem uczniów było znalezienie odpowiedzi na dwadzieścia pytań dotyczących Wielkiej Brytanii. Odpowiedzi ukryte zostały na specjalnych karteczkach magnetycznych w najróżniejszych zakamarkach naszej szkoły. Nielicznym grupom udało się odnaleźć wszystkie odpowiedzi i potem dopasować je do pytań w języku angielskim.

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII]


Mistrz Języków Obcych

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego przeprowadzili konkurs – quiz na Mistrza Języków Obcych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 251 chętnych uczniów. Konkurs został przeprowadzony online w szkole na platformie Quizizz i składał się aż z 50 pytań – 25 z nich dotyczyło gramatyki i słownictwa z języka angielskiego, tyle samo pytań było z języka niemieckiego. Konkurs okazał się dość trudny – aby go dobrze rozwiązać należało wykazać się świetną znajomością nie jednego ale aż dwóch języków obcych. Najlepiej w konkursie (w pierwszym podejściu do quizu) poradzili sobie uczniowie:

Miejsce 1: Marianna Bączyk III LOp (wynik 80% poprawnych odpowiedzi)

Miejsce 2: Anna Trawińska 1LO (wynik 76%)

Miejsce 3: Michalina Talarczyk 3TTG (wynik 68%)

Gratulujemy zwycięzcom!!!


ewa

  Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 w Kościele św. Trójcy w Koźminie Wielkopolskim


Europejski Dzień Języków Obcych

edjo

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie współpracy międzynarodowej eTwinning w którym wspólnie z uczniami ze szkół z Czech, Chorwacji, Niemiec, Turcji, Włoch, Rumunii, Hiszpanii oraz Grecji wykonali krótki film. [Zapraszamy do oglądania filmu!] 


b2Bateria zebrana - przyroda uratowana" - konkurs

Samorząd szkolny informuje, że do 15 października odbywać się będzie w naszej szkole konkurs pod tytułem: „Bateria zebrana-przyroda uratowana”. Polega on na zbiórce baterii np. od zegarków, baterie typu paluszki, oraz wszelkich innych baterii od zabawek dziecięcych, samochodzików itp. W naszej szkole pojemnik do zbierania baterii znajduje się naprzeciwko wejścia do sekretariatu. Prosimy o aktywne włączenie się w zbiórkę.

 


"Czas zawodowców BIS - zawodowa wielkopolska"

Uczniowie klasy 4 Technikum w zawodzie technik ekonomista zameldowali się na Politechnice Poznańskiej i zabrali się do pracy. Przed nimi 5 dni intensywnych laboratoriów.


"Blues to korzenie, reszta muzyki to owoce..."

11167883Zdanie wypowiedziane kilkadziesiąt lat temu przez legendę bluesa Willie Dixona.

16 września obchodzimy Światowy Dzień Bluesa. W Polsce to święto bluesfanów zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzone jest od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną.

Historia bluesa sięga początków XX wieku, kiedy dyskryminowani czarnoskórzy Amerykanie nucili melancholijne przyśpiewki, opowiadające o ich trudnym losie, pragnieniu wolności czy też codziennych relacjach damsko-męskich. Wpływów doszukać się można również w tradycyjnych pieśniach gospel. Powstanie bluesa dało początek nowej erze w światowej muzyce rozrywkowej. Proste, rytmiczne opowieści przy akompaniamencie gitar i harmonijki ustnej urzekały wszystkich. Dzięki wirtuozom takim jak John Lee Hooker, Muddy Waters , Robert Leroy Johnson, Buddy Guy, Jimi Hendrix, Eric Patrick Clapton, Stevie Ray Vaughan, B.B. King, Robert Johnson i wielu innym , blues wniknął na stałe do kultury masowej stając się sztuką samą w sobie. Wywarł również wielki wpływ na rozwój muzyki w ogóle – można więc śmiało stwierdzić, że bez elementów bluesa nie byłoby muzyki popularnej, którą znamy dziś. Tradycja bluesa w Polsce jest dość krótka, ale bogata: wśród najbardziej znanych twórców znajdują się między innymi: Breakout, Tadeusz Nalepa, Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Krzak, Cree, After Blues, Martyna Jakubowicz, Kasa Chorych, Easy Rider i inni. Ciekawostką jest to, że w auli naszego zamku w latach siedemdziesiątych koncertował jeden z najsłynniejszych polskich zespołów bluesowych – Kasa Chorych z nieżyjącym już założycielem Ryszardem Skibińskim (Skiba).

Kilka nutek… do posłuchania:

John Lee Hooker - "Boom Boom" - YouTube

The Thrill Is Gone - YouTube

Pride and Joy - YouTube

The Blues Brothers - Sweet Home Chicago (Official Audio) - YouTube

Breakout - Kiedy byłem małym chłopcem [Official Audio] - YouTube

Czerwony Jak Cegła (2003 Remaster) - YouTube

AC/DC - Thunderstruck (Official Video) - YouTube

Stevie Ray Vaughan & Double Trouble - Rude Mood - YouTube

i tak by można i można…

Karol Ratajczyk


Ubezpieczenie w szkole

W aktualnej sytuacji zdecydowaliśmy, iż nie będziemy zbierać pieniędzy w szkole i dlatego publikujemy na stronie internetowej link do zakupu ubezpieczenia. To rodzice mają prawo zdecydować czy ubezpieczyć dziecko w wybranym wariancie. Pamiętajcie państwo, że dla drugiego i następnego dziecka dostępne są zniżki w wysokości 25%.

W sytuacji, kiedy rodzice nie poradzą sobie z zakupem ubezpieczenia przez link(stronę internetową) proszę kontaktować się z ubezpieczycielem pod nr tel. 663614820.

Linki do zakupu ubezpieczenia:

- dla uczniów: https://kochamtodbam.pl/kup-ubezpieczenie/szkola/YF85E
- dla pracowników: https://kochamtodbam.pl/kup-ubezpieczenie/oc-dla-nauczycieli?_ref=CX27887


II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze cz. 2.

Oto kilka kolejnych fotek z oficjalnego otwarcia "Manewrów", które odbyło się o godzinie 11.00. Poza głównymi punktami programu opisanymi w relacji z dnia 4 września było sporo atrakcji dla najmłodszych uczestników tej ogólnopolskiej imprezy. Zapraszam do kolejnej fotogalerii i dziękujemy wszystkim przybyłym gościom.

Zapraszamy również na krótki film z pokazowej akcji ratowniczej: https://youtu.be/IVmuCzW2Fgs


Stołówka szkolna zaprasza! Sprawdź zakładka: SZKOŁA/STOŁÓWKA


Egzaminy poprawkowe z kwalifikacji zawodowych

Do dnia 10 września 2021 roku (piątek) proszę złożyć deklarację na egzaminy poprawkowe z kwalifikacji zawodowych w sekretariacie szkoły.


II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze

W sobotę 4 września na terenie naszej Szkoły od rana trwały ostatnie przygotowania do II Ogólnopolskich Manewrów Poszukiwawczo-Ratowniczych "Nocny Tropiciel Koźmin Wielkopolskich 2021". Obsługę i pomoc w organizacji zapewniali uczniowie naszej szkoły z licealnych klas mundurowych oraz z klas technicznych. Pierwszych ważnym wydarzeniem jeszcze przed uroczystym otwarciem "Manewrów" był pokaz sprawności różnego rodzaju służb ratowniczych podczas pozorowanego wypadku drogowego. Osobami "poszkodowanymi" byli nasi uczniowie Marcin Walczak i Hubert Jedwabski z klasy III Technikum Rolniczego na podbudowie gimnazjum. Akcja ratownicza przebiegła bardzo sprawnie i widowiskowo pokazem lądowania szkoleniowego śmigłowca ratowniczego. O godzinie 11.00 nastąpiło oficjalne otwarcie tej ogólnokrajowej imprezy. Dla wszystkich przybyłych gości czeka wiele atrakcji oraz pokazy stacjonarne sprzętu poszukiwawczo-ratowniczego. Poniżej pierwsza fotorelacja.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

LINK


 

Witaj Szkoło!

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele farnym i uroczystą akademią dla klas pierwszych i drugich. W tym dniu szczególnym Uczniom towarzyszyli zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Przemysław Wójcik, radny powiatu krotoszyńskiego Hieronim Marszałek, Dyrekcja, Grono Nauczycielskie oraz Rodzice.
Poetyckim słowem i piosenką wspominaliśmy bohaterska walkę o wolność z okazji przypadającej 1 września 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dyrektor Ilona Bałoniak oficjalnie rozpoczęła rok szkolny 2021/22. Wyróżniła uczniów, którzy osiągnęli stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Pierwszoklasiści po uroczystym ślubowaniu zostali pełnoprawnymi uczniami ZSP im. J. Marcińca. Życzymy wszystkim samych sukcesów w nowym roku szkolnym, spełnienia marzeń i planów, bo jak słyszeliśmy podczas akademii myśl „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”! 

IS, fot. KSz

[PEŁNA FOTOGALERIA - ZAPRASZAMY NA FB]


II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze

manewry


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Program uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 oraz przydział pomieszczeń: [POBIERZ ZAŁĄCZNIK]


Terminy egzaminów poprawkowych - sierpień 2021

23 sierpnia 2021 godzina 08:15 język polski s.10.

23 sierpnia 2021 godzina 08:15 matematyka s.37.

23 sierpnia 2021 godzina 10:30 wf hala sportowa ul. Strzelecka.

24 sierpnia 2021 godzina 08:15 geografia s.37.

25 sierpnia 2021 godzina 08:15 Drukowanie cyfrowe s.51.

25 sierpnia 2021 godzina 08:15 Pracownia projektowania i przygotowania publikacji s.51.

25 sierpnia 2021 godzina 08:15 język niemiecki w rolnictwie egzamin klasyfikacyjny, język niemiecki egzamin poprawkowy.

31 sierpnia 2021 godzina 10:00 egzamin poprawkowy z języka niemieckiego w rolnictwie w przypadku nie zaliczenia wcześniej egzaminu klasyfikacyjnego.


Podręczniki

1. Zestawienie podręczników na rok szkolny 2021/2022 dla liceum          - [POBIERZ]

2. Zestawienie podręczników na rok szkolny 2021/2022 dla technikum     - [POBIERZ]

3. Zestawienie podręczników na rok szkolny 2021/2022 dla BS I stopnia  - [POBIERZ]


Internat zaprasza!

DRODZY UCZNIOWIE.

Macie problem z dojazdem do szkoły? Przychodząc do Koźmińskiego Zamku nie musicie się tym martwić! Przy naszej szkole funkcjonuje internat, w którym możecie zamieszkać na czas nauki i poczuć się w nim jak w drugim domu. Internat znajduje się w pobliżu szkoły, w centrum miasta. Zapewniamy całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę wychowawców, godne warunki do nauki oraz miło i pożytecznie spędzony czas wolny.

Serdecznie zapraszamy do zamieszkania w naszym internacie!

NIEZBĘDNIK INTERNATU - do pobrania  [TUTAJ]

Wychowawcy internatu.


Dzień Pustej Klasy w Zamku

Nasza szkoła dołączyła do akcji Dzień Pustej Klasy. Dziś zajęcia nie odbywały się w salach lekcyjnych, ale na świeżym powietrzu. Wykorzystaliśmy piękną pogodę, aby integrować się w klasach i nie tylko. Zobaczcie koniecznie pełną relację z tej wyjątkowej akcji - ZAPRASZAMY NA SZKOLNY FB.


Ósmoklasiści! Cały czas możecie dołączyć do zamkowej rodziny! Zapraszamy!


Kolejne życiówki sióstr z Zamku

W Mistrzostwach Wielkopolski Paulina Stempniak zajęła pierwsze miejsce w biegu na dystansie 1500 m z wynikiem życiowym 4:33.13, natomiast Zosia zwyciężyła na dystansie 1000 m poprawiając życiówkę o 3 sekundy z wynikiem 3:03,13. Dzisiaj kolejny złoty medal dorzuciła Paulina pokonując dystans 3000 m z wynikiem 10:39.22 To był pierwszy bieg Pauli na tym dystansie. Mistrzostwa odbywały się w ekstremalnych temperaturach przekraczających 34⁰C. Pomimo tak wysokiej temperatury nasze uczennice zaprezentowały wysoką formę.

Gratulacje dla Pauli i Zośki!

DM
Fot. DM, GP


Konkurs poezji śpiewanej

W czwartek 17 czerwca uczniowie naszej szkoły: Sara Juskowiak, Magdalena Włosik, Zuzanna Gościniak i Maciej Gawroński brali udział w I Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej "Voice Poetica". Uczestnikom gratulujemy a w szczególności Zuzi i Maciejowi, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-instrumentalne w utworze "Major Ponury",  zdobywając II miejsce.


Warsztaty w Muzeum Adama Mickiewicza

 

Dzisiaj tj. 17 czerwca 2021 r. uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. zagłębiali się w tajniki życia i twórczości Adama Mickiewicza, uczestnicząc w warsztatach w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Zwiedzili muzeum oraz aktywnie uczestniczyli w lekcji muzealnej, która uporządkowała wiedzą o naszym Wieszczu zdobytą w ławkach szkolnych. Na zakończenie wyprawy uczniowie wraz z opiekunami pp. Dorotą Parysek-Raś, Barbarą Opielewicz oraz Elżbietą Dominiak spacerowali alejkami ogródka Zosi oraz parku otaczającego pałac w Śmiełowie.

Tekst E.D
Fot. D.P-R


Milena po raz trzeci na podium!

Po szkolnych eliminacjach Powiatowego Konkursu Wiedzy o Normalizacji, troje uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Była to Milena Majdecka z klasy III TEG, Monika Witek i Mikołaj Borowczyk z klasy IV TS. Finał III Powiatowego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej przeprowadzono w ZSP im. Jana Pawła II w Krotoszynie. Nasza uczennica Milena Majdecka zdobyła trzecie miejsce. W konkursie uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych z powiatu krotoszyńskiego. W poprzednich edycjach konkursu, w roku 2019 i 2020, Milena zdobywała II miejsce. Konkurs pod patronatem PKN, BS – Krotoszyn i Starostwa Powiatowego w Krotoszynie propaguje role i znaczenie normalizacji w obszarze zawodowym i ekonomiczno – społecznym. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i upominki oraz dyplomy wraz z ich opiekunem Ewą Poczta – Szczepańską. Gratulujemy!

Tekst: Ewa Poczta-Szczepańska


 

"AKCJA RELACJA" - odbudujmy relacje 

akcjarelacja


"WEBINARIUM" - jak korzystać z systemu naboru elektronicznego

558pl

[ ZAPRASZAMY NA OBEJRZENIE WEBINARIUM ]


"MATURA 2021 - JĘZYK POLSKI"

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]


"Zakończenie roku w klasach maturalnych"

Dziś w murach zamku miała miejsce wyjątkowa uroczystość – oficjalnie rok szkolny zakończyły klasy maturalne, a uczniowie otrzymali świadectwa, stając się tym samym absolwentami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. Z powodu pandemii uroczystość miała skromny charakter. Swoich kolegów nie mogli pożegnać uczniowie młodszych klas, nie było występów artystycznych... Wychowanków pożegnali za to wychowawcy oraz dyrekcja Szkoły. Wręczono świadectwa oraz wyróżnienia dla najlepszych uczniów. Przekazano także listy gratulacyjne dla rodziców. Absolwenci zrewanżowali się wręczając bukiety kwiatów oraz składając podziękowania Wychowawcom, Dyrekcji, a także całemu Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom Szkoły.

Teraz przed absolwentami matura i egzaminy zawodowe. Trzymamy za Was kciuki!

 [ZAPRASZMY DO GALERII NA FB] 

To właśnie dziś nastał dzień podsumowań, rozliczeń, podziękowań ..... i przyznawania nagród. Jedną z nich jest Nagroda Artystyczna, którą otrzymują członkowie zespołu wokalnego oraz zespołu folklorystycznego "Koźminiacy". W tym roku nagroda wędruje do Zuzi, Oliwii, Ani i Kuby. To oni uświetniali liczne uroczystości szkolne i promowali naszą placówkę w środowisku.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w świecie muzyki.
" Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni. " - Cecelia Ahern

[ZAPRASZAMY DO GALERII NA FB]


"Naród, który nie zna swojej przeszłości,umiera i nie buduje przyszłości" - Jan Paweł II

3maj


Oferta pracy

ofertapracy


Święto Liczby Pi

Dziś przedstawiamy kolejne inspiracje obchodów Święta liczby Pi. Uczniowie klasy 1TEG przygotowali grafikę pod hasłem Kolorowanie panoramy miasta. Należało pokolorować liczbę kwadratów, które odpowiadają kolejnej cyfrze rozwinięcia liczby Pi, tworząc przy tym panoramę miasta. Kolejna propozycja poznania liczby Pi to łączenie punktów na okręgu zgodnie z występującymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby π (najlepiej różnymi kolorami).

Co z tego wyszło? Zobaczcie sami:)


https://www.canva.com/design/DAEYuwZ5Ago/jMq0CVPSv1I_CVHFn956bw/watch?utm_content=DAEYuwZ5Ago&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Iza Weichbrodt


Święto Liczby Pi

3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także w naszej szkole. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14. Uczniowie pierwszej i drugiej klasy Liceum zbierali komplet liczb i budowali w Canvie rozwinięcie liczby pi. Zobaczcie przygotowane przez nich infografiki.

Iza Weichbrodt


OFERTA EDUKACYJNA 2021/22

oferta 2021 zsp

[ POBIERZ INFORMATOR W FORMACIE PDF ]

[ ZAPRASZAMY NA FILM O NASZEJ OFERCIE EDUKACYJNEJ ]


PRÓBNA MATURA

 

W Zamku ruszyły od 3 marca próbne matury w pełnym reżimie sanitarnym.  Uczniowie w środę zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego, w czwartek z zadaniami z matematyki. Próbna matura potrwa do 16 marca. Wszystkim zdającym życzymy tradycyjnie "połamania pióra". 

[ZAPRASZAMY DO GALERII]


"ZAMKOWE SERCE"

W poniedziałek 25 stycznia br. przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. stanął pojemnik na nakrętki w kształcie serca ufundowany przez firmę JOTKEL Sp. z o.o Sp. k. z Krotoszyna. Pojemnik powstał z inicjatywy Wolontariatu Szkolnego i dzięki pomocy Dyrekcji Szkoły.
"ZAMKOWE SERCE" jest projektem skierowanym nie tylko dla naszych uczniów, ale ma również na celu współpracę wszystkich mieszkańców miasta - zebrać jak największą ilość plastikowych nakrętek i przekazać je wybranej osobie potrzebującej. Jest to projekt wspomagający również recykling w naszym mieście oraz umożliwienie mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbycie się zbędnych nakrętek, równocześnie pomagając potrzebującym.


V Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna

Mimo pandemii w piątek 20 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy etap V Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański. Do konkursu zgłosiły się dwie osoby z klasy IV technikum w zawodzie technik spedytor – Wiktoria Marecka i Monika Witek. Dziewczynom gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do drugiego etapu. Trzymamy kciuki!!! Powodzenia!!!

Tekst i foto: Karolina Kowalska.


Rządowe wsparcie dla nauczycieli na naukę zdalną

Pobierz wniosek w formacie PDF: [ POBIERZ ]

Dotatkowe informacje oraz wniosek w formacie WORD na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/rzadowe-wsparcie-500-zl-dla-nauczycieli-na-zakup-sprzetu-do-nauki-zdalnej


PlakatWolontariat1


"Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej" (C. K. Norwid)

Narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji patriotycznych. Zapraszamy Was na wirtualny spacer w przeszłość, abyście przypomnieli sobie i poznali historyczne, a zarazem patriotyczne wydarzenia sprzed ponad 100 lat, dziejące się również na terenach naszego Zamku. Historia nauczycielką życia:
W dniu 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Marzenia kilku pokoleń Polaków o wolnej i suwerennej Ojczyźnie spełniły się. Po 123 latach niewoli, germanizacji, rusyfikacji, upokorzeń, zsyłek na Syberię, Naród polski się nie poddał. Ogłoszoną niepodległość w dniu 11 listopada przez Józefa Piłsudskiego przyszło naszym rodakom obronić w krwawych walkach z Ukraińcami o Lwów w 1918 roku z armią bolszewicką w latach 1919 – 1920 w bitwach pod Warszawą, pod Niemnem, pod Komarowem, pod Zadwórzem. Niniejsze boje zadecydowały nie tylko o naszej wolności ale również obroniły znaczą część Europy przed zniewoleniem komunistycznym. W tym czasie całe społeczeństwo polskie stało się żołnierzami polskimi i dzięki niebywałemu heroizmowi, poświęceniu i bohaterstwu udało się ocalić nasz kraj i Naród przed widmem zagłady ze strony Bolszewików. Ale należy pamiętać również o Powstańcach Śląskich, którzy w latach 1919, 1920 i 1921 oderwali od Niemiec część Górnego Śląska i przyłączyli go do odradzającej się Polski. Nie można zapomnieć przy obchodach Święta Niepodległości o Powstańcach Wielkopolskich, którzy na przełomie 1918 i 1919 roku przepędzili wojska niemieckie z Wielkopolski. Należy wspomnieć dużą rolę mieszkańców Koźmina i okolicznych wiosek, którzy w murach naszego zamku zrobili koszary powstańcze gdzie gromadzono broń, amunicję, mundury a przede wszystkim rekrutowano przyszłych Powstańców. Koźminiacy w składzie trzech Kompanii bili się o Zduny, Rawicz i Miejską Górkę. Przyczyniając się do wzmocnienia frontu południowego Powstania Wielkopolskiego.
Pamiętajmy o naszych bohaterach, którzy byli gotowi zostawić dom rodzinny, żony, dzieci, rodziców swoje codzienne obowiązki i zgłosić się do odradzającego wojska polskiego aby walczyć w obronie ukochanej Ojczyzny.

I. Stanisławska, P. Osuch

 


Dbukiet czerwonych różyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy

Zespołu Szkół Ponadpodstawowych

 im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim

   

składają serdeczne podziękowanie

   

Radzie Rodziców za złożone życzenia i kwiaty z okazji

 Dnia Edukacji Narodowej

 


ZAPRASZAMY NA FILM


Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę złożyć podziękowanie za pracę Nauczycielom i Pracownikom Szkoły
w tak trudnym dla nas wszystkich czasie.
W tym uroczystym dniu Waszego święta życzę dużo zdrowia i wytrwałości, umiejętności odnajdywania w każdej sytuacji magicznego złotego środka, wyznaczania rozsądnych granic i mądrości bezstronnego oceniania oraz spełnienia marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
Optymistycznego nastawienia w każdym dniu pracy, wszelkiej poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności uczniów, z którymi dzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Dyrektor mgr Ilona Bałoniak

Sprzątanie świata

W tym roku już po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia koordynuje największą polską akcję ekologiczną: Sprzątanie świata – Polska. I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie różni się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, my nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny Dom. Sprzątaliśmy Polskę – tereny przy naszej Szkole a wyniki naszej akcji przedstawiamy na kilku fotografiach. Pamiętajmy że Ziemia to nasz Dom. Nie mamy innego. I to my musimy o niego zadbać!

Dorota Zawikowska
Marcin Borowczyk


Zajęcia na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych

ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA


PAULINA STEMPNIAK FINALISTKĄ MISTRZOSTW POLSKI W BIEGU NA 800 M


W dniach 18-20.09.2020r na stadionie lekkoatletycznym w Radomiu odbyły się Mistrzostwa Polski U18 w lekkiej atletyce. Nasza uczennica Paulina Stempniak świetnie zaprezentowała się w biegu na dystansie 800m. Jej debiut w tej konkurencji na tak prestiżowych zawodach zaowocował piątą lokatą w Polsce w biegu z wynikiem 2:14.58.
Mistrzostwa Polski U18 to zawody zaliczane do rangi Mistrzowskiej, w której rywalizują zawodnicy z rocznika 2003 razem z rocznikiem 2004. W biegu na 800m konkurowało 200 zawodniczek z całej Polski. Zgłoszonych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki zostało 24, które zakwalifikowały się na Mistrzostwa Polski U18. Paulina została zakwalifikowana i swoje zmagania rozpoczęła w pierwszym dniu zawodów od biegów eliminacyjnych, do których zakwalifikowało się 24 zawodniczek z całej Polski z najlepszymi czasami uzyskanymi podczas mityngów wpisanych w kalendarz PZLA w sezonie LATO 2020 w biegu na 800m. W piątek 18.09.2020r wystartowała w pierwszej z trzech serii biegu eliminacyjnego i po niespełna 2,5 minutach było wiadomo, iż uzyskała gwarantowaną kwalifikacje do Finału A Polski w biegu na 800m, ponieważ przybiegła na drugiej pozycji i uzyskała duże Q (otrzymują je zawodnicy tylko z pierwszego i drugiego miejsca). Finał A to bieg, zwanym finałem medalowym w którym startuje osiem najlepszych zawodniczek. Po dniu regeneracji, tj. w niedzielę 20.09.2020r rozpoczął się bieg finałowy Mistrzostw Polski. Bieg był na bardzo wysokim poziomie w mocnym tempie, o czym świadczą czasy uzyskane przez finalistki, Paulina zakończyła go na piątej pozycji z imponującym czasem 2:14.58. W ten sposób nasza koźmińska 16-letnia lekkoatletka zapisała się na kartach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jako piąta finalistka Mistrzostw Polski U18 w biegu na 800m.

GRATULUJEMY!


NARODOWE CZYTANIE "BALLADYNY"

Drugoklasiści z Zamku wzięli udział w środę 9 września w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod nazwą „Narodowe Czytanie”. W tym roku Prezydent RP zaproponował czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Uczniowie ZSP wraz z polonistą przygotowali lekcję otwartą w zamkowych ogrodach na temat twórczości romantycznego poety. W romantycznej scenerii zamku czytaliśmy fragmenty „Balladyny”.
Lekcja w terenie okazała się dużo ciekawsza niż tradycyjne spotkanie w klasie – stwierdzili jednogłośnie uczniowie.

Tekst I.Stanisławska
Fot. K. Szukalski

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII]


UBEZPIECZENIE W SZKOLE

Dzień dobry.

Szanowni Państwo.

Rada Rodziców Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca informuję, iż po przeanalizowaniu wszystkich ofert dostarczonych do szkoły na ubezpieczenie uczniów wskutek Następstw Nieszczęśliwego Wypadku wybrała ofertę Ubezpieczyciela SIGNAL IDUNA Multiagencji UNILINK.

Oferta cechuję się szerokim wyborem, bo posiada aż siedem wariantów ubezpieczenia, możliwość zakupu ubezpieczenia on-line poprzez link na stronie internetowej szkoły, zniżki 25% dla drugiego i kolejnego dziecka, bardzo wysokie sumy ubezpieczenia, wypłata za urazy niebędące trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Przed zakupem prosimy zapoznać się z ulotką z wyborem wariantów ubezpieczenia.

ulotka

ulotka2

[POBIERZ ULOTKA - FORMAT PDF]

W dobie pandemii COVID-19 zdecydowaliśmy, iż nie będziemy zbierać pieniędzy w szkole i dlatego publikujemy na stronie internetowej link do zakupu ubezpieczenia.

To rodzice mają prawo zdecydować czy ubezpieczyć dziecko w wariancie od 33 zł do 239 zł.

Pamiętajcie państwo, że dla drugiego i następnego dziecka dostępne są zniżki w wysokości 25%.

W sytuacji, kiedy rodzice nie  poradzą sobie z zakupem ubezpieczenia przez link(stronę internetową) proszę kontaktować się z ubezpieczycielem pod nr tel. 663614820.

Link do zakupu ubezpieczenia:

https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/nnwmajatek/link?rauNbr=5242591214&polNbr=381945


Bezpieczny powrót do Szkoły - procedury

1. Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19: [POBIERZ]

2. Procedura postępowania w bibliotece szkolnej: [POBIERZ]

3. Procedura podczas wydawania posiłków: [POBIERZ]

4. RODZICU - pamiętaj o Twoich obowiązkach - wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego: [POBIERZ]


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 - fotogaleria z Uroczystości

fot.: Waldemar Ratajczyk

 


Debiut Pauliny Stempniak w Juniorskich Mistrzostwach Lekkoatletycznych zakończony dwoma medalami mistrzowskimi

fot.: W.Ratajczyk 


Poprawkowy egzamin maturalny

Komunikat dla osób zdających poprawkowy egzamin maturalny
Poprawkowy egzamin maturalny odbędzie się w dniu 8 września 2020 r. (wtorek) o godzinie 14.00:
- Matematyka w sali nr 37
- Język angielski w sali nr 38.
Egzaminem przeprowadzany jest według zasad i w reżimie sanitarnym jaki obowiązywał w sesji czerwcowej.


Debiut Pauliny Stempniak w Juniorskich Mistrzostwach Lekkoatletycznych zakończony dwoma medalami mistrzowskimi

W czwartek 13 i w sobotę 14 sierpnia 2020 roku, Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki zorganizował w Poznaniu na Stadionie Olimpii Mistrzostwa Wielkopolski. Dwudniowe Mistrzostwa, w którym udział wzięło około 500 lekkoatletów z kategorii juniora młodszego ”U18” oraz juniora ”U20”, posiadających licencję PZLA zarówno z województwa wielkopolskiego jak i spoza województwa, zakończyły się sukcesem dla koźminianki Pauliny Stempniak – uczennicy technikum ekonomicznego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wlkp., która była najmłodszą 16-letnią uczestniczką zmagań mistrzowskich.
W czwartek 13 sierpnia odbył się pierwszy dzień Mistrzostw Lekkoatletycznych, w których Paulina rywalizowała na dystansie 800m. Dystans, w którym wystartowała po raz pierwszy na arenie mistrzowskiej okazał się trafnym wyborem, pomimo iż rywalek o medal nie brakowało, które były starsze i bardziej doświadczone. Paulina jednak wytrzymała szybkie tempo do dystansu i zakończyła bieg, zdobywając srebrny medal z rekordem życiowym 2:20.
Piątek 14 sierpnia to drugi dzień zmagań lekkoatletów, nasza koźminianka tym razem rywalizowała na dystansie 1500m. Bieg ten znacznie różnił się od biegu w dniu poprzednim, ewidentnie podkreślał wytrzymałość zawodniczek. Paulina również, tutaj nie poddała się i walczyła do samego końca, pomimo zmęczenia, które poczuła na ostatnim 400 metrowym okrążeniu dała radę i przyspieszyła, kończąc bieg na trzeciej pozycji, jednocześnie zdobywając brązowy medal.
Podsumowując dwudniowe zmagania naszej lekkoatletki Pauliny Stempniak zdobywczyni dwóch medali (srebra - 800m oraz brązu – 1500m), należy podkreślić, że miejsca wyższe w konkurencjach z jej uczestnictwem należały do starszych lekkoatletek.
Serdecznie gratulacje dla Pauliny, życzymy zawodniczce kwalifikacji na wrześniową Lekkoatletyczną Olimpiadę Młodzieży.

I. Stanisławska


Terminy egzaminów poprawkowych w sierpniu 2020 r.

1. Język niemiecki 24 sierpnia 2020r. godzina 08:15 sala 35.
2. Język angielski 25 sierpnia 2020 r. godzina 08:15 sala 32.
3. Geografia 25 sierpnia 2020r. godzina 08:15 sala 35.
4. Matematyka 26 sierpnia 202r. godzina 08:15 sala 35.
5. Religia 27 sierpnia godzina 08:15 sala 35.

Dyrektor
mgr Ilona Bałoniak


UWAGA ABSOLWENCI

Od dnia 11 sierpnia 2020 r. od godziny 13.00 (wtorek) można odbierać świadectwa dojrzałości.


Klasyfikacja roczna - dokumentacja

1. Klasyfikacja roczna - [POBIERZ]

2. Klasyfikacja (praktyki)  - [POBIERZ]


Minecraft: Education Edition

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Global Minecraft Education Challenge, którego zadaniem było między innymi stworzenie budynku szkolnego w Minecraft: Education Edition. Trzy dziewczyny z klasy drugiej Technikum w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej: Patrycja Teodorczyk, Oliwia Owieśna i Karolina Fikus zbudowały budynek naszej szkoły w świecie Minecraft. Efekty ich pracy prezentujemy poniżej:

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ZAMKU 3D]

Michał Ryba


MATURA 2020 - dzień drugi 

Dziś wtorek, drugi dzień dla maturzystów oznacza zmagania z zadaniami matematycznymi. Oczywiście obowiązuje ścisły reżim sanitarny. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, która pokazuje egzamin maturalny w czasie pandemii koronawirusa.

[ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII]

WR


DOKUMENTY I TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

NA ROK SZKOLNY 2020/2021

1. Wewnątrzszkolne zasady rekrutacji do szkół młodzieżowych  - [ POBIERZ ]

2. Terminy postępowania rekrutacyjnego - [ POBIERZ ]


Konkurs fotograficzny

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im J. Marcińca w Koźminie Wlkp. ogłosiła konkurs fotograficzny z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich „Zostań w domu… czytaj książki”. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Jestem pod dużym wrażeniem Waszej pomysłowości. Przedstawiliście na zdjęciach książki, domowe biblioteczki i osoby czytające. Otrzymałam ponad 100 fotografii. Wszystkie są wyjątkowe. Postanowiłam pokazać Wam wszystkie zdjęcia. Jeżeli podoba Wam się jakaś fotografia to można ją „polubić” na portalu społecznościowym. Ostatecznej oceny dokonam jednak, wspólnie z komisją konkursową, po powrocie do szkoły.
Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu kreatywności i zapraszam do oglądania galerii zdjęć.

Organizator:
A. Michalak

[ ZAPRASZAMY DO FOFOGALERII ]


Kwalifikacje w zawodzie - harmonogram

1. Harmonogram części praktycznej kwalifikacje jednoliterowe:  [POBIERZ]

2. Harmonogram części praktycznej kwalifikacje dwuliterowe:  [POBIERZ]

3. Harmonogram część pisemna kwalifikacje jednoliterowe:  [POBIERZ]

4. Harmonogram część pisemna kwalifikacje dwuliterowe:  [POBIERZ]


Zdrowie najważniejsze!

W związku z sytuacją jaka panuje na świecie coraz więcej pracujemy przy komputerze. To może wpływać źle na nasze zdrowie! Jeśli spędzamy długie godziny przed komputerem czy też po prostu w pozycji siedzącej, to z pewnością w mniejszym lub większym stopniu, odczuwamy dyskomfort z tym związany. Może on objawiać się na wiele sposobów np. bóle głowy, drętwienie kończyn a nawet bezsenność.Przyczyn może być kilka: złe nawyki postawy ciała, przeciążenie, stres. Pamiętaj, że w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, najbardziej właściwym działaniem jest udanie się do lekarza i poszerzenie diagnostyki... [CZYTAJ WIĘCEJ]

Justyna Rogowicz


UWAGA

uczniowie ósmych klas szkół podstawowych!

Składanie wniosków i wymaganych dokumentów do szkoły I wyboru rozpocznie się w terminie ogłoszonym przez Ministra Edukacji Narodowej.
Dyrektor ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim informuje, że dokumenty będzie można składać codziennie w godzinach od 10:00 do 14:00.
Kandydaci, którzy mają problem z zalogowaniem się do systemu nabór VULCAN proszeni są o kontakt telefoniczny z sekretariatem Szkoły pod numerem tel. 62 7216828 w. 11.

Nabór odbywa się drogą elektroniczną!

powiatkrotoszynski.edu.com.pl


UWAGA!
WAŻNE KOMUNIKATY DYREKTORA SZKOŁY 

1. Harmonogram egzaminu maturalnego w ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim (KOMISJE)- czerwiec 2020 (UWAGA SĄ ZMIANY): [LINK DO POBRANIA]

2. Harmonogram egzaminu maturalnego w ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim (DLA MATURZYSTÓW)- czerwiec 2020: [PLIK DO POBRANIA]

3. Komunikat w sprawie realizacji praktyk zawodowych i klasyfikacji przez uczniów Technikum: [PLIK DO POBRANIA]


DRODZY UCZNIOWIE I WYCHOWANKOWIE INTERNATU

Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim

Czas panowania koronawirusa to trudny okres dla nas wszystkich. Niełatwo nam pogodzić się z izolacją i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia. Zmiany te tym bardziej trudno zrozumieć Wam kochana młodzieży. Zostaliście wyrwani nagle ze swoich rytuałów, wokół siebie nie macie koleżanek i kolegów z klasy, przyjaciół, brakuje wspólnych wyjść, własnej przestrzeni, rozrywek poza domem. Wydaje się, że przez tą pandemię życie szkolnei towarzyskie legło w gruzach. Do tego jesteście skazani na zamknięcie w czterech ścianach. To wszystko sprawia, że odczuwacie wiele trudnych emocji wynikających z ograniczeń, zakazów czy nakazów. Dodatkowo zajęcia realizujecie w formie zdalnej nauki.

Może to być dla Was dodatkowym stresem zwłaszcza jeśli nie rozumiecie zadań, które macie wykonać.

Biorąc powyższą sytuację pod uwagęod 1 kwietnia uruchomiłyśmy pomoc „dla Was od Nas” czyli od wychowawców internatu szkolnego, która będzie obejmowała pomoc w nauce oraz wsparcie emocjonalne a także duchowe. Każdego dnia jesteśmy dla Waszej dyspozycji! Możecie na Nas liczyć w każdej chwili!Piszcie i kontaktujcie się z nami przez dziennik elektroniczny lub przez e – maila.

Oto dyżury w czasie których jesteśmy dla Was dostępne:

Alicja Gościniak – poniedziałek 1500– 1800,środa 1400– 2000, czwartek 1400– 2000   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karolina Kowalska – poniedziałek 1500– 2000, wtorek 1500–2000 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Beata Kuzia – poniedziałek 1500 – 2000,wtorek 1500– 2000, środa 1500– 2000, czwartek 1500– 2000 ,piątek 1500– 2000

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Monika Modrzyńska – poniedziałek 1500– 1900,wtorek 1500– 1900 , czwartek 1500– 1900

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wychowankom internatu przypominamy, że już w połowie marca została utworzona grupa na komunikatorze internetowym Messenger. Tam właśnie wirtualnie codziennie komunikujemy się i przeprowadzamy nasze zajęcia. Podpowiadamy jak uczyć się efektywnie w domu, proponujemy jak można umiejętnie spędzić czas wolny i to nie wychodząc z czterech ścian, inspirujemy i rozwijamy zainteresowania pokazując sprawdzone i bezpieczne strony w internecie. Wskazujemy właściwe programy i filmy edukacyjne. Informujemy o sytuacji związanej z rozwojem koronawirusa. Służymy także poradą i pomocą w tych trudnych chwilach telefonicznie oraz mailowo.

                                                                                              Wychowawcy internatu


Rozliczenie godzin ponadwymiarowych

Druki do pobrania rozliczenia godzin ponadwymiarowych - 3 pliki spakowane programem ZIP: [ TUTAJ ]

Druki do pobrania każdy w oddzielnym pliku WORD: [ Załącznik 1]  [ Załącznik 2 ]  [ Załącznik 3 ]


Terminy przekazywania uczniom i ich rodzicom informacji  o wynikach  nauczania
w roku szkolnym 2019/2020

KOMUNIKAT W FORMACIE WORD DO POBRANIA  [ TUTAJ ]


KOMUNIKAT

Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca z dnia  29 marca 2020 r. w sprawie próbnej matury dla uczniów klas  czwartych Technikum.

KOMUNIKAT W FORMACIE WORD DO POBRANIA  [ TUTAJ ]


UWAGA!

KOMUNIKAT DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. JÓZEFA MARCIŃCA W KOŹMNIE WIELKOPOLSKIM

Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu zawodowego w sesji styczeń – luty 2020 proszeni są o przesłanie wypełnionej i podpisanej deklaracji pocztą elektroniczną. Skan deklaracji na egzamin poprawkowy należy przesłać na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

do 27.03.2020 r.

Wzory deklaracji do pobrania:

  • Deklaracja dla kwalifikacji 1-literowych (załącznik nr 3):

https://www.oke.poznan.pl/cms,5456,informacja_o_sposobie_organizacji_i_przeprowadzania_egzaminu_potwierdzajacego_kwalifikacje_w_zawodzie_obowiazujaca_w_roku_szkolnym_2019_2020.htm

  • Deklaracja dla kwalifikacji 2-literowych (załącznik nr 3):

https://www.oke.poznan.pl/cms,5449,informacja_o_sposobie_organizacji_i_przeprowadzania_egzaminu_potwierdzajacego_kwalifikacje_w_zawodzie_obowiazujaca_w_roku_szkolnym_2019_2020.htm


 UWAGA!

KOMUNIKAT DYREKTORA

ZESPOŁU SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. JÓZEFA MARCIŃCA W KOŹMNIE WIELKOPOLSKIM

Słuchacze KKZ, którzy nie zdali egzaminu zawodowego w sesji styczeń – luty 2020 i chcą przystąpić do egzaminu poprawkowego proszeni są o przesłanie wypełnionej i podpisanej deklaracji pocztą tradycyjną na adres:

OKRĘGOWA KOMISJA EGZAMINACYJNA W POZNANIU

ul. Gronowa 22, 61-655 POZNAŃ

lub pocztą elektroniczną (skan) na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin składania deklaracji upływa:

27.03.2020r.

Wzór deklaracji (załącznik 3b) :

https://www.oke.poznan.pl/cms,5456,informacja_o_sposobie_organizacji_i_przeprowadzania_egzaminu_potwierdzajacego_kwalifikacje_w_zawodzie_obowiazujaca_w_roku_szkolnym_2019_2020.htm

Dodatkowe informacje:

https://www.oke.poznan.pl/cms,3999,informacje_o_zasadach_skladania_przez_sluchaczy_kwalifikacyjnych_kursow_zawodowych_deklaracji_przystapienia_do_egzaminu.htm


Zdrowy styl życia

zdrowiePojęcie „styl życia” zrobiło w sferze zdrowia zawrotną karierę. Głównie za sprawą tzw. Raportu Lalonde’az 1974 roku, w którym wykazano, że to właśnie styl życia aż w 50% odpowiada za stan zdrowia każdego człowieka. Obecnie styl życia, a właściwie zdrowy styl życia to hasło, które towarzyszy nam na co dzień. Słyszymy je w mediach, widzimy w prasie, swoim zdrowym trybem życia zasypują nas celebryci. Zapanowała moda na zdrowie. I to akurat jeden z najlepszych trendów ostatnich lat.

Co to znaczy „być zdrowym”?

Najpopularniejsza definicja tłumacząca, że zdrowie to po prostu brak choroby nieco się zdezaktualizowała. Obecnie wiemy doskonale, że do właściwego funkcjonowania konieczna jest nie tylko sprawność fizyczna, ale przede wszystkim dobry stan psychiczny. Dlatego definicja zdrowia obejmuje również aspekt emocjonalny, umysłowy, społeczny i duchowy. Wybitny polski teoretyk medycyny społecznej, Marcin Kacprzak, mówił: „zdrowie to nie tylko brak choroby lub niedomagań, ale i dobre samopoczucie oraz taki stopień przystosowania biologicznego, psychicznego i społecznego, jaki jest osiągalny dla danej jednostki w najkorzystniejszych warunkach”. Możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy zdrowi, gdy nasze ogólne samopoczucie jest dobre, nic nam nie dolega. Dlatego bardzo ważna jest codzienna profilaktyka. Nasz stan zdrowia w ogromnym stopniu zależy od...[czytaj więcej - pobierz plik w formacie WORD]

 Karol Stasiak


Aktywność fizyczna bez wychodzenia z domu

tabataWitajcie uczniowie. Nie była bym sobą gdybym nie myślała o Was i aktywności do której nieustannie zachęcam.  Z resztą tak samo jak pozostali nauczyciele WF-u !!!

Wiadomo, że aktywność fizyczna, oczywiście w parze z odpowiednim odżywianiem,wzmacnia odporność. Tak więc proszę Was nie zapominajcie o stałej dawce ruchu, np. w dni które macie w planie WF, ale może być kiedy Wam pasuje. W związku z zaistniałą sytuacją (pandemią koronawirusa), proponuję  ćwiczenia, które możecie wykonać bez wychodzenia z domu.

Znacie już z lekcji Tabatę - czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, który w równomierny sposób angażuje mięśnie naszego ciała. Dzięki temu "podkręca" metabolizm i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia tego typu wykonywane 2 lub 3 razy w tygodniu w szybkim czasie pozwalają osiągnąć szczytową formę. Treningu Tabata nie należy powtarzać zbyt często, jak wspomniałam wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Serii ćwiczeń nie wolno wykonywać na czczo oraz bezpośrednio po posiłu (odczekaj od 1 - 2 godz.).

Oto przykładowy trening,  poprawiający Waszą kondycję (możecie go modyfikować w zależności od poziomu sprawności, dostępu do sprzętu i upodobań). Dostosujcie proszę go do własnych możliwości!

No to zaczynaj… [czytaj więcej - pobierz plik w formacie WORD]

Justyna Rogowicz


9 sposobów na wzmocnienie odporności organizmu

zdrowie1Wzmacnianie odporności warto zacząć wcześniej. Gdy odporność jest obniżona, często łapiesz infekcje, szybko się męczysz, źle sypiasz. Możesz wzmocnić swój układ odpornościowy, stosując się do kilku prostych rad. Oto 9 sposobów na wzmocnienie odporności.

Wzmocnienie odporności jest ważne, by nasz organizm sam mógł się bronić przed wirusami bakteriami i grzybami. Gdy do naszego organizmu wtargną drobnoustroje chorobotwórcze, budzi się układ odpornościowy (układ immunologiczny). Do walki stają białe ciałka krwi – limfocyty. Dzięki produkowanym przez siebie związkom chemicznym, czyli przeciwciałom, unieszkodliwiają chorobotwórcze drobnoustroje.

Jeśli limfocytów jest za mało, walka staje się nierówna. Zarazki mnożą się ponad miarę, co objawia się kaszlem, katarem, wysoką gorączką, bólami głowy. By do tego nie dopuścić, warto zrobić coś, by wzmocnić naszą armię obronną, czyli układ odpornościowy. Ważne jest to zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym.

Wzmocnienie odporności: sen i wypoczynek

Przemęczony organizm jest podatniejszy na infekcję. Dlatego nie wolno zarywać nocy, nie dosypiać. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu na dobę. Kiedy śpisz głęboko i nic cię nie wybudza, wzrasta liczba limfocytów w twoim organizmie. Warto wiedzieć, że powinno się wypoczywać w całkowitej ciemności i ciszy, bo tylko wtedy w szyszynce wydziela się melatonina, która zapewnia m.in. prawidłowy rytm dobowy i  funkcjonowanie układu odpornościowego. To zła wiadomość dla tych, którzy pracują w nocy, a odsypiają w dzień. U takich osób poziom melatoniny jest obniżony, co może powodować, że częściej będą się przeziębiać. Kiedy śpisz, w pomieszczeniu powinno być bardzo cicho, bo hałas, nawet niezbyt głośny, ale trwający... [czytaj więcej - pobierz plik w formacie WORD]   

Karol Stasiak


KOMUNIKAT DOTYCZĄCY MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji Narodowej w czwartek wieczorem 12.03.2020 opublikowali wspólny komunikat w sprawie bezpieczeństwa pracowników młodocianych.

"W związku z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zalecamy pracodawcom zwolnienie pracowników młodocianych, w tym uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty" - napisali szefowie MRPiPS oraz MEN.

Jednocześnie poinformowali, że prowadzone są prace legislacyjne mające na celu wliczenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach do okresu, za jaki pracodawcom, którzy zawarli umowę z uczniami-młodocianymi pracownikami, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.

W środę rząd podjął decyzję o zawieszeniu do 25 marca zajęć dydaktycznych we wszystkich placówkach oświatowych w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Dariusz Kaczmarek
Dyrektor ZSU


apel

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Krotoszyńskiego!

W związku z podjętą przez Rząd RP decyzją o zawieszeniu zajęć szkolnych w dniach 12 – 25 marca 2020 r., zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich – zwłaszcza rodziców, opiekunów i samych uczniów, aby mając świadomość powagi sytuacji dostosowali się do zaleceń dotyczących zachowania ostrożności wobec zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Proszę, aby uczniowie pozostawali w domach i w najbliższym otoczeniu, i by nie przebywali w miejscach publicznych – sklepach, punktach gastronomicznych, środkach transportu zbiorowego itd. Proszę także, abyśmy wszyscy w miarę możliwości ograniczyli wizyty w miejscach publicznych – urzędach, przychodniach, placówkach handlowych, bankach. Należy mieć świadomość tego, iż nasza nieroztropność może stanowić realne zagrożenie dla członków naszych rodzin - osób starszych, chorych, mniej odpornych.

Apeluję o zachowanie zasad higieny i bezpieczeństwa. Jeżeli zauważyliście Państwo u siebie lub osób bliskich niepokojące objawy oraz należycie do grupy ryzyka (pobyt za granicą, kontakt z osobami z innych krajów itd.), proszę o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Krotoszynie (http://www.psse-krotoszyn.pl/).

Przypominamy o zakazie odwiedzin w Szpitalu Powiatowym w Krotoszynie. Zakazy odwiedzin wprowadzono również w Domach Pomocy Społecznej w Baszkowie oraz Zdunach. Zawieszono także pracę Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz przyjęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie.

Starosta Krotoszyński
Stanisław Szczotka


"Drugie życie"

Podczas otwartej akcji poboru krwi młodzież z naszej szkoły informowała o kampanii „Drugie życie”, w której Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. bierze udział. Celem kampanii jest promowanie idei przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z transplantacją narządów w naszym kraju. Młodzież rozdawała oświadczenia woli, które są symboliczną zgodą na oddawanie narządów do przeszczepiania po śmierci w celu ratowania życia innych. O swojej woli zawsze trzeba powiadomić najbliższą rodzinę – pozwoli to zdjąć ciężar podejmowania decyzji w sytuacji bólu po stracie ukochanej osoby. Ten trudny temat – budzący wiele emocji, dzięki młodzieży staje się coraz częściej obecny w naszych rozmowach. Oswajamy się z nim. Jesteśmy bardziej świadomi, otwarci i empatyczni. I o to chodzi.

​​​​​​​​​​​A.M.


Ocalić od zapomnienia

W poniedziałek 2 marca uczniowie naszej szkoły: Marlena Marciniak, Magdalena Włosik i Paweł Jagła uczestniczyli w XI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim pt. "Ocalić od zapomnienia". Konkurs odbywał się w IX LO w Poznaniu. W zmaganiach konkursowych brało udział 68 recytatorów. Poziom wystąpień był bardzo wysoki, nasz uczeń Paweł Jagła zdobył wyróżnienie za recytację staropolskiego wiersza Mikołaja Reja. Gratulujemy naszym recyatorom!

IS


 

 

Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej

dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych

Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się przypadkami zachorowań na koronawirusa. 

Szczegółowe informacje do pobrania znajdują się w pliku PDF. Plik do pobrania znajduje się [TUTAJ].


Sukces Mileny i jej koleżanek

To kolejne osiągnięcie naszej uczennicy Mileny Majdeckiej z klasy II TEG. W czwartek 19 lutego odbył się finał II Powiatowego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej w ZSP im. Jana Pawła II w Krotoszynie. Nasza uczennica Milena Majdecka zdobyła drugie miejsce, wraz ze swoimi koleżankami z zespołu, czyli Wiktorią Marecką z klasy III TS oraz Wiktorią Witczak z klasy I TES zdobyły drużynowo III miejsce w rozgrywkach. Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji powiatowego konkursu w roku 2019 Milena również zdobyła II miejsce. Konkurs pod patronatem PKN, BS – Krotoszyn i Starostwa Powiatowego w Krotoszynie propaguje role i znaczenie normalizacji w obszarze zawodowym i ekonomiczno – społecznym. Uczestniczki konkursu otrzymały nagrody i upominki oraz dyplomy wraz z ich opiekunem Ewą Poczta – Szczepańską

Tekst: Ewa Poczta - Szczepańska


8marca


"Skąd na ziemi smutki"

W czwartek 23 stycznia 2020 r. (przed feriami) klasa I LO/g przedstawiła fragment mitologii pt: „Skąd na Ziemi smutki”. Nasi uczniowie wcielili się w role postaci mitologicznych: Zeusa - Paweł Jagła, Hery – Pola Pawlak, Hestii – Magdalena Pyta, Demeter – Emilia Paterek, Prometeusza – Dominik Bachorz, Epimeteusza – Hubert Roszczak, Hermesa – Piotr Jakubek, Hefajstosa – Franciszek Nowak, Aresa – Jakub Kurzawski, Afrodyty – Magdalena Tryburska, Ateny – Weronika Naskręt, Pandory – Zuzanna Misiak, pierwszego człowieka stworzonego przez Prometeusza – Lenia Maćkowiak. Ważną rolę w przedstawieniu odgrywał chór w składzie: Katarzyna Szymańska, Natalia Juskowiak, Miłosz Olejnik. Uczniowie zaprezentowali swe umiejętności aktorskie przedstawiając fragment mitu o Prometeuszu i Pandorze. Nad całością czuwała pani Elżbieta Dominiak.
W drugiej części spotkania mitologicznego odbył się konkurs mitologiczny klas pierwszych. Przedstawiciele klas odpowiadali na pytania związane ze spektaklem oraz mitologią. Uczniowie byli oceniani przez jury w składzie: Natalia Ziętkiewicz oraz Izabela Stanisławska. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klasy pierwszej LO/p w składzie: Marianna Bączyk, Zuzanna Misiak oraz Maciej Gawroński.

IS


Koźmińska Gala Sportu

22 stycznia nastąpiło podczas Koźmińskiej Gali Sportu podsumowanie osiągnięć sportowych za miniony rok. Cieszymy się, że w gronie zwycięzców jest nasza uczennica Paulina Stempniak, która w plebiscycie Sportowiec Roku zdobyła III miejsce. Doceniamy twój talent, sportowego ducha, siłę charakteru i gratulujemy sukcesu!

IS


I miejsce piłkarek ręcznych z ZSP

30 stycznia 2020 piłkarki ręczne z naszej szkoły wzięły udział w VII Turnieju piłki ręcznej o Puchar Dyrektora ZSOiZ w Pogorzeli.
Zmagania odbywały się w hali sportowej przy Zespole Szkół w Pępowie.
W turnieju zagrało pięć zespołów: ZSP Borek Wlkp. , ZSOiZ w Krobii , ZSOiZ Pogorzela oraz dwie drużyny z „Zamku”, grając systemem „każdy z każdym”.
Zestawienie końcowe :
I miejsce – ZSP Koźmin Wlkp. ( drużyna I )
II miejsce – ZSOiZ Krobia
III miejsce – ZSP Borek Wlkp.
IV miejsce – ZSOiZ Pogorzela
V miejsce - ZSP Koźmin Wlkp. ( drużyna II )
Udział w turnieju był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem.


Foto i tekst: M.Baszczyński


"Alice"

Poznałaś już Alice? Rozwijanie i wdrażanie nowoczesnych technologii to także domena kobiet. Wierzymy, że już młode dziewczęta mogą z sukcesem poznawać i tworzyć projety z zakresu sztucznej inteligencji, dlatego na całym świecie rozwijany jest projekt Alice evisions the future #GirlsinAI.
Zapraszamy na dwudniowy hackathon, podczas którego uczennice szkół ponadpodstawowych będą miały okazję zmierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata, wykorzystując do tego rozwiązania AI i zachowując zasady zrównoważonego rozwoju. To także świetna okazja do poznania inspirujących kobiet ze świata technologii.
Polska edycja wydarzenia odbędzie się już 5-6 marca w Warszawie. Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń przez uczennice szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe) do 15 lutego – czekamy na propozycje rozwiązań problemów środowiska.
Wszystkie szczegóły na stronie:

https://news.microsoft.com/pl-pl/features/alice-przyjezdza-do-warszawy-microsoftmowi/?fbclid=IwAR1dFlutnA-f17d3BtRVBf6GNW89XaQpEWzbiVXdIjq2_GzJPkZb-XIbR2s

#MicrosoftMówi

Kontakt w razie pytań: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">


Zagłosuj na Paulinę Stempniak!

Paulina Stempniak to uczennica klasy pierwszej TE o niesamowitym talencie sportowym. Specjalizuje się w lekkoatletyce. Obecnie w statystyce Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jest sklasyfikowana na 2 miejscu w Wielkopolsce wśród najlepszych biegaczek na 1000m. Jej ogromne osiągnięcia w 2019 roku i wybiegany czas na 1km – 3,06 s pozwolił na zakwalifikowanie jej do biegu na Mistrzostwach Polski, gdzie w swoim biegu przybiegła na drugim miejscu. Jej celem jest zakwalifikowanie się do lipcowej Olimpiady Młodzieży. Jej wybiegane czasy klasyfikują się do III klasy sportowej. W 2019 roku uzyskała 7 medali Mistrzowskich : 5 Wojewódzkich ( 3 złote i 2 srebrne) oraz 2 Makroregionu ( 1 srebrny + 1 brązowy). Jako młoda lekkoatletka posiada licencję zawodniczą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Obecnie Paulina została zgłoszona przez szkołę do internetowego plebiscytu na „Najpopularniejszego Sportowca Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. 2019”. Ma szansę uzyskać ten tytuł, dlatego zachęcamy Was drodzy uczniowie do głosowania na koleżankę w internetowej sondzie VII Gali Koźmińskiego Sportu (poprzez stronę Miasta i Gminy Koźmin lub GOS Koźmin Wlkp.). Głosowanie potrwa do piątku, 17 stycznia 2020 r. do godz.15.00.

IS


Wolontariusze z Zamku na Gali Wielkopolskiego Dnia Wolontariusza

Każdego roku Wolontariusze obchodzą swoje święto. Dzień 5 grudnia uchwalono Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Dnia 12.12 b.r. w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Wolontariusza, w której brali udział najaktywniejsi Wolontariusze z Zamku: Joanna Przybyłka, Kinga Kowalska, Zuzanna Bączyk, Monika Czajka, Milena Owczaryszek wraz z opiekunami panią Dorotą Parysek-Raś oraz panią Anetą Michalak. Podczas imprezy rozstrzygnięto wyniki konkursu ''Barwy Wolontariatu'', a koniec uświetnił koncert Ani Wyszkoni.


Razem na Święta 2019

Minister Edukacji Narodowej ogłosił akcję „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia było zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. W akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele z wielu placówek, w tym również Nasza szkoła. Wolontariat szkolny zorganizował zbiórkę darów tj. karmy, koców i zabawek dla zwierząt ze schroniska w Radlinie. Poza tym został zorganizowany kiermasz stroików i kartek świątecznych. Dodatkowo przekazano własnoręcznie wykonane stroiki seniorom z naszego najbliższego otoczenia. Dzięki tym przedsięwzięciom szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych.


Tekst: A. Michalak
Foto: D. Parysek-Raś


 

Boże Narodzenie 2019

Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

pełnych życzliwości, ciepła rodzinnego i spełnienia wszystkich marzeń

oraz szczęścia i pomyślności w Nowym Roku.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Magia Świąt w internacie

Tegoroczna pogoda nie przypomina tradycyjnej zimy, jednak mimo to wychowankowie postanowili wprowadzić świąteczno – zimową aurę do internatu, aby móc lepiej poczuć magię nadchodzących Świąt. Na korytarzach stanęły dwie choinki a trzecia znalazła swoje miejsce w świetlicy. Dnia 17 grudnia 2019 roku odbyła się właśnie tam internatowa Wigilia, w której uczestniczyli tegoroczni wychowankowie wraz z wychowawcami. Na początek wysłuchaliśmy Słowa Bożego, po czym złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Nie obyło się oczywiście bez śpiewu kolęd przy akompaniamencie gitary. W tym roku zamiast tradycyjnej wymiany prezentów wychowankowie zebrali pieniądze i zakupili koce dla psiaków przebywających w schronisku w Krotoszynie.

Tekst: Wiktoria Witczak
Foto: Beata Kuzia


XXXIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

Dnia 6 listopada 2019 roku o godzinie 9.00, odbyły się zawody I stopnia XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej na temat: ''Gospodarka i społeczeństwo w czwartej erze przemysłowej''. Do okręgowego etapu zawodów w Poznaniu, który odbędzie się 10 stycznia 2020 roku, zakwalifikowali się uczniowie klasy III technikum ekonomicznego:
Paulina Udzik,
Olga Grobelna,
Monika Czajka,
Mikołaj Kot.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


"Otulamy kocykami - pocieszamy misiakami"

Tegoroczne wsparcie Wolontariatu Szkolnego dla Domu Wsparcia „Domostwo” w Górze przebiegało pod hasłem: „Otulamy kocykami - pocieszamy misiakami”.

W październiku i listopadzie b.r. Wolontariusze wraz z opiekunami D. Parysek-Raś i A. Michalak zbierali dla podopiecznych Domu Dziecka potrzebne im ręczniki, koce oraz pościele, które zostaną przekazane podczas mikołajkowej wizyty w Górze. Szczególne podziękowania za okazaną pomoc kierujemy do nauczycieli, wychowawców oraz klas: I LO g, I TTG g, TR g, TES g, ITR p, I TES p, II LO, II TR/TS, II TG/TE, III TS, III TE/TCPG, IV TCPG, IV TE/TS, IV TR, III BS, którym nie jest obce niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Tekst i fot. D. Parysek-Raś


AGRAO TOM - pokazy maszyn rolniczych

8 listopada młodzież z pierwszych klas rolniczych brała udział w pokazach maszyn rolniczych organizowanych przez lokalną firmę AGRO TOM z Pogorzeli. Pokaz odbył się w miejscowości Gola gm. Jaraczewo. Przyszli rolnicy mogli zapoznać się z ofertą firmy oraz zaobserwować działanie takich maszyn jak agregaty uprawowe, agregaty talerzowe, siewnik do uprawy uproszczonej, pług obrotowy. Połączenie teorii z praktyką jest najlepszą formą przyswojenia wiedzy dla uczniów. Firma już planuje kolejne pokazy polowe a my na pewno znów z miłą chęcią będziemy uczestniczyć w tych pokazach.


Szkolenie BHP

27 listopada 2019 r. odbyło się szkolenie dla uczniów i rolników przyjmujących uczniów na praktyki zawodowe poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klasy II Technikum Rolniczego pod opieką Pauliny Ignasiak-Szymczak oraz Karola Ratajczyka. 

Szkolenie prowadzili Inspektorzy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Tematyka szkolenia przedstawiała się następująco:
1. Uregulowania prawne dotyczące praktycznej nauki zawodu w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w tym dotyczące prac wzbronionych młodocianym.
2. Analiza wypadków przy pracy rolniczej na terenie południowej Wielkopolski.
3. Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na terenie gospodarstwa.
4. Bezpieczeństwo pracy w transporcie rolniczym.
5. Bezpieczeństwo pracy w użytkowaniu maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych.
6. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze zwierząt.
Było to pierwsze szkolenie z cyklu przygotowania do praktyk zawodowych. Drugie odbędzie się na przełomie lutego/marca 2020 r.

Tekst i fot. Marcin Borowczyk


 

Olimpiada Zdrowego Stylu Życia 

We wtorek, 26 listopada 2019r, w Krotoszynie odbył się etap rejonowy XXVIII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, Wiedzy o Międzynarodowym i Polskim Czerwonym Krzyżu. Reprezentantką Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca z koźmińskiego zamku była uczennica klasy I Liceum Ogólnokształcącego Marianna Bączyk, która zajęła wysokie III miejsce. Jest to sukces gdyż Marianna jest dopiero w klasie pierwszej, a uległa jedynie koleżankom starszym, a właściwie jednej, gdyż zdobyła tyle samo punktów, co zdobywczyni II miejsca ale liczył się czas oddania testu… zabrakły sekundy.
GRATULACJE dla Marianny!
Do olimpiady przygotowywała się pod okiem mgr inż. Karola Ratajczyka, opiekuna szkolnego Koła PCK. Olimpiada Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia składa się z 4 etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego. Na każdym z etapów odbywa się test z zakresu wiedzy dotyczącej promocji zdrowia, który obejmuje zagadnienia pierwszej pomocy, ekologii, promocji zdrowego stylu życia i historii Stowarzyszenia.

Tekst i foto: Karol Ratajczyk

– opiekun szkolnego koła PCK w ZSP im. J. Marcińca.


"Żywa lekcja historii 

p1W dniu 26 listopada 2019 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Boreckiej odbyła się nietypowa lekcja historii. Zaproszenie do podzielenia się dramatycznymi wspomnieniami z zesłania na Syberię w okresie II wojny światowej przyjęła siostra Katarzyna ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek z Koźmina Wielkopolskiego. W wieku zaledwie 5 lat wraz z 7-letnią siostrą, 10-letnim bratem i matką zostali w lutym 1940 roku wywiezieni na nieludzką ziemię jaką była Syberia. Powodem zesłania na Sybir był fakt, że byli rodziną oficera Wojska Polskiego, będącego już w niewoli radzieckiej. Siostra Katarzyna opowiedziała tragiczną sześciotygodniową drogę w bydlęcym wagonie na Wschód podczas której umierały niemowlęta i starsi ludzie. Po dojechaniu na miejsce żołnierze radzieccy mówili „ wy Polacy tutaj zdechniecie”! Zabroniono im mówić po polsku, brakowało jedzenia i ciepłych ubrań, dzienna racja chleba dla dzieci wynosiła 50 gram, dookoła umierali ludzie. Jednak najgorszym ciosem była śmierć ukochanej matki. Jak wspominała siostra Katarzyna jedna z kobiet dała im pół ziemniaka aby ich pocieszyć po śmierci matki. Cała trójka rodzeństwa po wojnie wróciła do Polski gdzie odnalazł ich ojciec. Nigdy nie zapomnieli o tych koszmarnych czasach, utracie matki i pozbawieniu dzieciństwa. Uczniowie byli bardzo poruszeni i wzruszeni opowiadaniem siostry Katarzyny. Uzyskana wiedza na pewno zaowocuje na lekcjach historii.

Piotr Osuch


 

"Światowy Dzień Rzucania Palenia" 

Każdego roku w trzeci czwartek listopada w Polsce obchodzony jest „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. W tym roku Dzień ten przypadał 21 listopada. W naszej Szkole w tym dniu były rozdawane ulotki informujące o szkodliwości palenia tytoniu. Wcześniej wychowawcy prowadzili pogadanki w klasach na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów.
Palenie tytoniu ma znaczący wpływ na występowanie chorób niezakaźnych, które powodują poważne problemy zdrowotne, społeczne i ekonomiczne w Polsce. Śmiertelność z powodu chorób odtytoniowych jest w naszym kraju wyższa niż średnia europejska, gdy tymczasem zachorowalność jest poniżej średniej w Europie. Co roku w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie ok. 67 tys. osób, z czego połowa jest w wieku produkcyjnym. Natomiast młodzież co raz częściej sięgają po e-papierosy. Równie niepokojący jest fakt, że wśród nastolatków, odsetek palących dziewcząt dogonił chłopców.

Pamiętaj! Nie toń w nikotynie!

Tekst i foto: A. Michalak


Szkolenie w NEOROL 

Dnia 20 listopada 2019r uczniowie klasy II Technikum w zawodzie technik rolnik odbyli szkolenie – w ramach pracowni- w firmie ” NEOROL” Sp.zo.o z siedzibą w Chrzanie. Tematem pierwszej części zajęć były podstawy żywienia bydła i trzody chlewnej oraz prawidłowe bilansowanie dawki pokarmowej dla zwierząt. Następnie omówione zostały innowacje w chowie i hodowli zwierząt- w tym program do zarządzania stadem loch www.elocha.pl oraz aplikacja www.eTMR.pl . W drugiej części zajęć uczniowie mieli możliwość zobaczyć hale magazynowe oraz przyjrzeć się jak wygląda produkcja i laboratorium firmy Neorol , a także zapoznali się z badaniami jakimi poddawane są produkty wytwarzane przez firmę. Prowadzący przybliżyli również młodzieży historię oraz ofertę produktów firmy.

Paulina Ignasiak-Szymczak
Karol Ratajczyk


 

"Antymina" z artystycznym programem profilaktyki uzależnień w Zamku

21 listopada w naszej szkole został zorganizowany Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – Profilaktyka z pasją. Jego autorem jest Mirosław „Kolah” Kolczyk – artysta, raper, główny prelegent Programu. Wychodząc naprzeciw problemom społeczno-zdrowotnym obserwowanym wśród młodzieży i zagrożeniom, jakie niosą ze sobą różne używki, w tym dopalacze i inne narkotyki, powstał program współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Dzięki temu, profilaktycy prowadzący spotkania mogą dotrzeć do wielu młodych osób w całym kraju. Sami twórcy Programu mówią o nim: Zdajemy sobie sprawę, że obecne czasy – być może bardziej niż kiedykolwiek – są niczym „pole minowe” – bardzo łatwo, zwłaszcza młodemu człowiekowi, wejść na obszar pełen „min”, z którego niezwykle ciężko wyjść bez szwanku. 

Spotkanie miało bardzo ciekawą i przystępną dla młodzieży formę. Było nie tylko "pogadanką", lecz przekazywało czytelny opis mechanizmów uzależnienia na podstawie historii prawdziwych ludzi. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki – w tym dopalacze – oraz inne substancje psychoaktywne. Celem tych działań było zbudowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, oraz promocja aktywizacji prospołecznej wśród młodzieży. Co ciekawe i wyróżniające program „Antymina”, płaszczyzną i narzędziem do kontaktu była muzyka rap, która bardzo czytelnie i wprost pozwala mówić na trudne tematy. Kolah opowiedział swoją historię, sam wyszedł z uzależnień, dziś jest szczęśliwym mężem jednej żony i ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Prezentował swój program artystyczny wspólnie z DJ Bulb, a nawet freestylował na tematy zadane przez młodzież. Na spotkaniu towarzyszyli mu także wykładowca, i profilaktyk uzależnień, oraz osoby, którym udało się wyjść z nałogu, odpowiedzialne za część teoretyczną. Myślę, że spotkanie miało wysoki poziom prezentowany przez "Antyminę", co potwierdzają liczne zaproszenia do szkół i placówek wychowawczych, a także zaproszenia na festiwale i koncerty.

Tekst: A. Michalak
Foto: W. Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Próba matury w Zamku 

Jak co roku uczniowie klas maturalnych przystąpili do próbnej matury. Język polski, matematyka, język obcy i wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym - to 4 dni, które wstępnie sprawdzają wiedzę przed egzaminem w maju 2020 roku. Jak zawsze życzymy jak najlepszych wyników zarówno na "próbie" jak i egzaminie "majowym".

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk


"Zawsz gotowi, zawsze blisko"

SPOTKANIE UCZNIÓW KOŹMIŃSKIEGO ZAMKU Z PRZEDSTAWICIELAMI
12. WIELKOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ Z POZNANIA

15 listopada 2019 roku w naszej szkole przeprowadzona została prelekcja informacyjna pt.: „Cele i mierniki działalności Wojsk Obrony Terytorialnej”. Prelekcję prowadzili przedstawiciele 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Poznania: Beata Śrema – pracownik resortu obrony Narodowej, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej w stopniu szeregowego oraz młodszy chorąży Przemysław Kot, podoficer sztabowy. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas trzecich, czwartych oraz uczniowie klas mundurowych LO.
W czasie spotkania młodzież miała możliwość obejrzenia prezentacji i uzyskania informacji, jaki jest cel tworzenia oddziałów obrony terytorialnej, a także kto i w jaki sposób może się ubiegać o wstąpienie w szeregi nowo formowanych oddziałów. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Misją WOT jest obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności nie tylko w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.
Miłym akcentem była rozmowa z naszym uczniem Oskarem Mintą, który od sierpnia służy w Obronie Terytorialnej i przeszedł już szkolenie podstawowe zakończone egzaminem nazywanym „Pętlą”. Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, uczniowie zadawali wiele pytań. Wielu wyraziło chęć wstąpienia do WOT. Wszyscy otrzymali materiały informacyjne i promocyjne WOT.
Więcej szczegółowych informacji na stronie: http://www.mon.gov.pl/obrona-terytorialna/ oraz na https://terytorialsi.wp.mil.pl/.


Tekst i foto: Karol Ratajczyk

Kolejna udana akcja poboru krwi w koźmińskim zamku

Już po raz ósmy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja przeprowadzona została we w środę 13 listopada 2019r. przez OT RCKiK w Krotoszynie. Po raz trzeci przeprowadzona została w formie stacjonarnej na hali sportowej ZSP dzięki pomocy i wsparciu technicznemu kol. Dariuszowi Maciejewskiemu
W ciągu 4 godzin zarejestrowano 67 kandydatów, z których aż 51 oddało krew. Pozostali nie zostali zakwalifikowani z różnych powodów zdrowotnych. Szczególnie dużą frekwencję okazali uczniowie koźmińskiego zamku. W tym roku został pobity rekord bo na 51 dawców krew oddało 36 uczniów z Zamku, a 22 oddało po raz pierwszy. Na akcji zebrano 22,950 l krwi. Tegoroczna akcja była kolejnym sukcesem, jeśli chodzi o liczbę dawców i ilość zebranej krwi.
Organizatorami akcji byli: kol. Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim i Wiesław Głuszek – Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski. Podziękowania dla kol. Dariusza Maciejewskiego za przygotowanie techniczne akcji.
Wszystkim, którzy oddali ten cenny lek i tym, którzy pomogli rozpropagować to przedsięwzięcie składamy serdeczne podziękowanie oraz życzymy zdrowia, zadowolenia z dobrze spełnionej misji, jaką jest ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.

Karol Ratajczyk – Opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

Hanna Mrzywka i Natalia Juskowiak , 24 października zdobyły II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Tenisa Stołowego , tym samym awansowały do mistrzostw rejonu. Brawo! Kolejnego dnia, 25 października powalczyli chłopcy i zajęli miejsce IV. Skład drużyny chłopców to: Miłosz Kosmalski, Mateusz Leśniak i Piotr Piasecki.
Dziękuję zawodnikom i zawodniczkom za godne reprezentowanie naszej Szkoły oraz sportową rywalizację! 

Justyna Rogowicz


Niesiemy pomoc

fot1LEO Klub „Zamek Koźmin Wlkp.” zorganizował akcję wspierającą Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych i Dzieci Niepełnosprawnych Intelektualnie w Sieradzu w postaci zbiórki jaj kurzych.
DPS prowadzą Siostry Urszulanki SJK, mają one pod opieką 35 schorowanych osób w bardzo ciężkich stanach – dwóch podopiecznych chodzących, dwóch poruszających się na wózkach i 31 osób leżących, w większości bez kontaktu z siostrami i wolontariuszami. Problemem leżących podopiecznych są odleżyny i właśnie do terapii leczenia ran oraz odleżyn zostały zebrane podczas akcji jajka. „Kolejny raz nasza młodzież nie zawiodła i zebraliśmy około 800 jaj” – powiedział koordynator akcji i opiekun LEO Klubu Zbigniew Romała.
Członkowie LEO Klubu wraz z opiekunem dostarczyli jajka do Sieradza. Gest pomocy był dla nich lekcją miłosierdzia. Wsparcie osób potrzebujących otwiera oczy na cierpienie ludzkie i uczy młodzież empatii.


101. rocznica odzyskania niepodległości

W piątek ósmego listopada szkolna społeczność w uroczysty sposób uczciła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w hali sportowej odbył się wyjątkowy apel, rozpoczęty wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Liczna grupa uczniów przedstawiła montaż słowno-muzyczny przypominający najważniejsze karty polskiej historii. Zarówno piękne recytacje, nastrojowe utwory muzyczne, jak i postawa młodzieży oglądającej występ zasługuję na pochwałę. Podczas uroczystości panował nastrój skupienia i refleksji.
Na szczególne podziękowanie i olbrzymie brawa zasługują uczniowie, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. Opiekę nad nimi sprawowały nauczycielki: Beata Sobańska, Ewa Poczta-Szczepańska, Natalia Ziętkiewicz.

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII]

NZ


XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski Wierszy i Pieśni

24 października uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum w Zespole Szkól Ponadpodstawowych w Koźminie im. Józefa Marcińca brali udział w XVII Powiatowym Konkursie Recytatorskim Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowanym przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie oraz Ligę Obrony Kraju - oddział w Krotoszynie.

LO reprezentowali:
• recytacja:
Weronika Naskręt - Dzieciom polskim zamordowanym przez UPA, autor: Lusia Ogińska
Paweł Jagła - Chodziły tu Niemce, autor: Maria Konopnicka
• śpiew:
Zuzanna Misiak - Modlitwa obozowa
Anna Pyszczorska - Piechota

Technikum reprezentowali:
• recytacja:
Marlena Marciniak - Bagnet na broń, autor: Władysław Broniewski
Milena Owczaryszek - Katyń, autor: Marian Hemar
• śpiew:
Jakub Marcisz - Warszawo ma
Sara Juskowiak - O Panie, któryś jest na niebie

Wszyscy przedstawiciele naszej Szkoły zaprezentowali się wspaniale. Uczestnicy, zdaniem jurorów, prezentowali bardzo wysoki poziom. Nasi uczniowie zostali laureatami zarówno w kategorii recytacji jak i śpiewu.

Recytacja
I miejsce - Paweł Jagła z I klasy LOg
Śpiew
I miejsce Jakub Marcisz z III TGiPC klasy

Uczestnikom i laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, ponieważ w kategorii śpiewu odbędzie się konkurs wojewódzki.


Lekcja historii w muzeum

W dniu 29.10.2019 r. uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego w ramach lekcji historii zwiedzali Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Po muzeum oprowadzał naszych uczniów kustosz dr Michał Pietrowski. Młodzież mogła zapoznać się z żywą historią naszego pięknego miasta, która nierozerwalnie połączona była z bogatymi dziejami naszego Zamku koźmińskiego.

Tekst i zdjęcia Piotr Osuch


Katalog Online biblioteki szkolnej

Biblioteka szkolna Zespołu Szkól Ponadpodstawowych im J. Marcińca w Koźminie Wlkp., znajdująca się przy ul. Strzeleckiej, uruchomiła w tym roku szkolnym katalog Online.

bib1
Katalog Online jest to publicznie dostępny katalog biblioteki przeznaczony dla jej czytelników, dostępny na stronie internetowej Szkoły: www.zspkozmin.pl w zakładce BIBLIOTEKA ONLINE. Teraz możesz przeglądać katalog w telefonie, komputerze, czy tablecie, będąc w domu, szkole, czy w parku. Wyszukiwanie jest bardzo proste. Służy do tego jedno pole wyszukiwawcze. Podczas wprowadzania poszukiwanej informacji system generuje automatyczne podpowiedzi. Po wprowadzeniu w pole wyszukiwania informacji kliknij ikonkę z lupą lub naciśnij na klawiaturze komputera Enter. Wybranie poszukiwanego hasła z listy podpowiedzi spowoduje wykonanie automatycznego wyszukiwania.

Katalog Online pozwala na filtrowanie listy wyników wyszukiwania tak abyś mógł szybciej dotrzeć do poszukiwanego dzieła. Dostępne filtry wyszukiwawcze to:
• Rodzaj dokumentu
• Autor
• Temat
• Wydawca
• Rok wydania
Można korzystać z kilku filtrów wyszukiwawczych jednocześnie. Wybrane przez Ciebie filtry są widoczne obok listy wyników wyszukiwania. Widoczna cyfra przy filtrze informuje o liczbie opisów bibliograficznych powiązanych z danym filtrem. Aby móc zalogować się na swoje konto w katalogu, musisz najpierw podać swój adres e-mail osobie pracującej w bibliotece. Mail ten będzie Twoim loginem.

Potem wystarczy kliknąć w ikonkę kluczyka bib i1 w prawym górnym rogu i zalogować się lub ustawić swoje hasło.

Biblioteka proponuje również zapoznać się z różnego rodzaju zestawieniami. W prawym górnym rogu znajduje się ikonka bib i2 , kliknięcie spowoduje wejście do listy zawierającej tytuły książek, filmów, audiobooków itp. dotyczących jednego wspólnego tematu np. Nowości 2019r., czy Ekranizacja lektur szkolnych. Zestawienia są przygotowywane i publikowane w katalogu online przez bibliotekarza. Kliknięcie wybranego tytułu zestawienia spowoduje prezentację jego zawartości czyli wszystkich powiązanych z danym zestawieniem opisów bibliograficznych.

Zapraszam i zachęcam do korzystania!

Opiekun biblioteki:

Aneta Michalak


Politechnika Poznańska - dzień 5

Niestety to już ostatni dzień dla naszych uczniów na Politechnice Poznańskiej. Nadszedł czas dokończenia wszystkich projektów i poddaniu ich ocenie Panu Tomaszowi Dworkowi. Jednak jeszcze mogliśmy dziś zwiedzić Kampus szkoły oraz wziąć udział w rozmowie z redaktorem radia studenckiego "Afera" Pan Edgar Hein opowiedział nam o pracy w radiu, nawiązując do ciekawych sytuacji z jego kariery. Kolejną osobą, którą nasi uczniowie mogli poznać był Pan Bartłomiej Nowak, który również był redaktorem a co ciekawie, pochodził z Koźmina Wielkopolskiego. Okazało się, że był absolwentem Policealnej Szkoły Zawodowej. Pokazał nam studio i wyjaśnił nam dokładnie jak wygląda praca w radiu z punktu widzenia radiowca i realizatora. Grupa z uwagą i zaciekawieniem wysłuchała Pana Nowaka.
W piątek także IV TCPG mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami w nagrywaniu tzw. "setek". Uczniowie przygotowali filmiki, prezentujące krótkie wypowiedzi przed kamerą, związane z zareklamowaniem swojego lokalu. Nie obyło się bez zabawnych sytuacji.
Na sam koniec Pan Tomasz Dworek omówił nasze postępy podczas grupowych prezentacji. Następnie wręczył nam certyfikaty i życzył wszystkim samych sukcesów w dalszej karierze. Grupa również podziękowała Panu za pełne wrażeń zajęcia.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

Tekst: Maria Krawiec

Foto: Maria Krawiec i Karolina Przyjemska


Telewizja Polska z wizytą w Zamku 

tvp1

W dniu dzisiejszym (24.10.2019 r. - czwartek) w naszej szkole gościła ekipa Telewizji Polskiej przygotowując reportaż dotyczący wdrożenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej opartym na internecie światłowodowym. Szkoła zaprezentowała możliwości wykorzystania szybkiego Internetu na różnych zajęciach ogólnokształcących jak również zawodowych. Zapraszamy wszystkich na emisję programu w dniu 19.11.2019 r.(wtorek) o godzinie 17:15 na kanale TVP Regionalna Poznań.


Politechnika Poznańska - dzień 4

W czwarty dzień nasi zawodowcy ruszyli z kolejnymi projektami. Już od rana wspólnie oglądali zaprojektowane przez siebie loga swoich działalności, tworzyli plakaty dotyczące ich wielkiego otwarcia a także przygotowywali proste strony internetowe.
Co ciekawe, nasi uczniowie mieli do przygotowania biznesplany oraz analizy SWOT. Wiedza ta z pewnością przyda im się w dorosłym życiu, gdy będą chcieli założyć swoją działalność gospodarczą. Między innymi właśnie dlatego zajęcia na Politechnice są bardzo interesujące i przydatne.
Naszych uczniów nie ominęła okazja spotkania się z doradcą zawodowym, który opowiedział nam o możliwościach na rynku pracy.
Nie zabrakło też czasu na ciekawe doświadczenie "Test Cola-Pepsi", który polegał na prawidłowym odgadnięciu smaku tych napoi. Spośród dziesięcioosobowej grupy tylko dwie odpowiedziały poprawnie. Eksperyment miał na celu pokazanie nam jak reaguje mózg człowieka na jeden z naszych zmysłów i zapamiętanych wcześniej smaków.

Tekst: Maria Krawiec

Foto: Maria Krawiec i Karolina Przyjemska

 


Politechnika Poznańska - dzień 3

Dziś uczniowie na Politechnice kończyli nagrywać swoje autoprezentacje. Każdy miał za zadanie zaprezentować się przed kamerą przez około 30 sekund. Następnie cała grupa oglądała filmiki w towarzystwie Pana Tomasza Dworka, który szczegółowo je omawial i udzielał rad. Kolejnym zadaniem uczniów jest stworzenie projektów związanych z założeniem własnej działalności gastronomicznej, w których należy uwzględnić graficzne elementy reklamy, ale także i biznesplan.

Tekst: Maria Krawiec


Politechnika Poznańska - dzień 2

Drugi dzień na Politechnice Poznańskiej dla uczniów rozpoczął się projektowaniem logotypów oraz przygotowaniem przez każdego z nas plakatów wyborczych. Podstawowym zadaniem tego dnia była prezentacja swojej osoby w wirtualnym studiu filmowym, używając GreenScreen i profesjonalnego sprzętu do montażu.
Grupa wybrała się również na zwiedzanie miasta pod opieką Pana Tomasza Dworka. Uczniowie mogli obejrzeć interesujące pracę w galerii sztuki "Arsenał". Jednym z odwiedzanych miejsc był "Zamek Przemysła", w którym znajduje się muzeum "Sztuk Użytkowych". Zobaczyliśmy jak zmieniały przedmioty codziennego użytku od średniowiecza do współczesności: broń, meble, biżuteria, tkaniny, stroje, wyroby z ceramiki, szkła czy metalu. Wysłuchaliśmy również ciekawego wykładu opiekuna i spojrzeć inaczej na teraźniejsza sztukę.

Tekst: Maria Krawiec

Foto: Maria Krawiec i Karolina Przyjemska


Politechnika Poznańska - dzień 1

Dzisiaj IV tcpg wybrała się na Politechnikę Poznańską w celu rozszerzenia swojej wiedzy związanej z kierunkiem. Pod przewodnictwem pana Tomasza Dworka uczniowie poznali zasady BHP, a także zasady panujące w świecie marketingu. Już pierwszego dnia uczniowie mieli do przygotowania spot wyborczy. Nie zabrakło też ich udziału przed kamerą.
A wieczorem cała grupa poszła wraz z opiekunami, panem Michałem Rybą i Waldemarem Ratajczykiem, na event pt. "9. Cannes Lions Creative Comms Meeting", na którym poruszane były tematy, związane z ekologią, równością oraz ciekawym zagadnieniem "Fempowermeat".

Tekst: Maria Krawiec.

Foto: Irena Tanaś, Michał Ryba.


Gościnnie na 50-Leciu Koła PZERI w Koźminie Wielkopolskim

17 października 2019 grupa uczniów z naszej szkoły gościła na uroczystości 50-lecia koźmińskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koźminie Wlkp. Uzdolnieni muzycznie uczniowie, do których należą: Jakub Marcisz, Weronika Pieniężna, Zuzanna Mrówczyńska oraz Jan Łęga, przedstawili krótki występ artystyczny, uświetniając tym samym ten zacny jubileusz.

M. Modrzyńska, J. Marcisz


Spotkanie profilaktyczne na temat raka piersi

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego 21 października w naszej Szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne, zorganizowane przez Zespół Wychowawczy. Spotkanie prowadziła p. Renata Drygas ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie i p. Halina Nawrot z Krotoszyńskiego Klubu „Amazonki”.
Celem spotkania było podniesienie świadomości uczestników i nauka rozpoznania nowotworów w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania.
Pamiętajmy, że wyleczenie jest możliwe! Stosując metody profilaktyki możemy znacząco zwiększyć szanse na pełne wyzdrowienie. W spotkaniu brały udział dziewczęta z klas III i IV, które otrzymały dodatkowo ulotki informacyjne.

Tekst i foto: A. Michalak


CODEWEEK - Europejski Tydzień Kodowania

Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Uczniowie klasy 4TCPG na lekcji informatyki stworzyli swoje pierwsze aplikacje na telefon. Na początek zaprojektowali aplikacje do rysowania za pomocą kształtów. Następnym tematem byla aplikacja TranslateMe z wykorzystaniem bloków przetwarzania głosu i usługi tłumaczeniowej Yandex, która okazała się nieco trudniejsza od poprzedniej ale dająca wiecej satysfakcji z otrzymanych rezultatów.

Tekst i foto: Karolina Przyjemska & Milena Miernicka (4 TCPG)


Dzień Nauczyciela 2019 w Zamku

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]


Bednary 2019 - ZSP na Agro Show

Po raz kolejny uczniowie klas rolniczych naszej szkoły pojechali na wycieczkę dydaktyczną do Bednar. Podczas wystawy AGRO SHOW 2019 można było podziwiać maszyny rolnicze wystawców z całego świata. Uczniowi mogli zapoznać się z prezentacją najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. Na tegorocznej imprezie nie zabrakło ofert czołowych producentów. AGRO SHOW to nie tylko maszyny i urządzeni ale także środki ochrony roślin, nasiona, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Uczniowie klas oprócz możliwości zapoznania się z ofertami wystawców wzięli udział w licznych imprezach towarzyszących: pokazach maszyn podczas pracy, konkursach siłowych, spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych instytucji rządowych związanych z rolnictwem. Dodatkowo odwiedziliśmy stoiska naszych lokalnych producentów i przedsiębiorców w branży kabin i wózków elektrycznych: firmę NAGLAK oraz firmę BARTESKO. Tradycyjnie odbył się również konkurs BHP w rolnictwie na stoisku PIP. Arkadiusz Twardowski z klasy IV technikum rolniczego zajął I miejsce, natomiast Łukasz Kuliński wyróżnienie. Nasi uczniowie inteligentnie wykazali się obszerną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w rolnictwie.

Tekst i foto: Marcin Borowczyk


Młodzi głosują

W dniu 09.10.2019 r. w naszej Szkole zostały przeprowadzone szkolne wybory do Parlamentu organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu Młodzi Głosują. Celem akcji Młodzi Głosują jest zwiększenie uczestnictwa w życiu publicznym w tym zachęcenie uczniów do świadomego udziału w wyborach poprzez:
- dostarczenie młodym ludziom informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów
- zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział w wyborach młodzieżowych.
Organizując w naszej Szkole wybory uczniowie poznali w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podjęli często po raz pierwszy ważną aktywność obywatelską. Dzięki tym działaniom powinni nauczyć się odpowiedzialności obywatelskiej za swój kraj.

Tekst i zdjęcia Piotr Osuch


"Chrzest Pierwszoklasistów"

Aby być przyjętym do grona szkolnej społeczności, nie wystarczy być zapisanym w klasowym dzienniku. Pełnoprawnym uczniem staje się ten, kto przeszedł tradycyjne otrzęsiny. W naszej szkole tradycyjnie „chrzest kotów” przygotował Samorząd Uczniowski, który tym razem odbył się pod hasłem „Top Kotek”. Pierwszoklasiści musieli udowodnić, że potrafią wypić mleko bez użycia rąk, ładnie zaśpiewać, zatańczyć, oraz wykonać kreatywny makijaż. Punktem kulminacyjnym otrzęsin była ostatnia konkurencja, podczas której uczniowie klas pierwszych musieli zaprojektować stroje, wykonać je z kolorowej bibuły i taśmy i ubrać w nie swoich modeli. Następnie każdy "koci" model miał za zadanie zaprezentować się na wybiegu, który tak naprawdę był torem przeszkód. Zabawa była przednia, prawdziwa gratka dla wielbicieli rozrywki i dobrego humoru.
Po wykonaniu wszystkich konkurencji pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły.
W tym roku Chrzest Pierwszoklasistów szczęśliwie zbiegł się z Dniem Chłopaka i z tej okazji Samorząd Uczniowski złożył wszystkim dużym i małym chłopcom najserdeczniejsze życzenia, a wszystkie zebrane w hali sportowej panie zaśpiewały im "Sto Lat".

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]

Tekst: Paulina Ignasiak - Szymczak, Katarzyna Molczyk

Foto: Milena Miernicka, Stanisław Wojtysiak


Salon maturzystów na Politechnice Poznańskiej

Dnia 23 września klasy IV TES i IV TR z opiekunami uczestniczyły w Salonie Maturzystów odbywającym się na Politechnice w Poznaniu. Jest to największa w kraju kampania informacyjna, odbywająca się w różnych miastach akademickich. Uczniowie mogą uzyskać informacje na temat matury z poszczególnych przedmiotów na spotkaniach z ekspertami OKE. Uczelnie z Poznania i całej Polski przedstawiają swoje oferty oraz zasady przyjęć na studia. Każdy zainteresowany zdobył wiedzę na temat swojej wymarzonej uczelni i kierunku dalszego kształcenia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i możliwości bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni.

Tekst i foto:

Karolina Kowalska
Justyna Bączyk
Alina Jaworowicz


"Koźminiacy" z wizytą na Węgrzech

W ramach współpracy polsko – węgierskiej członkowie zespołu folklorystycznego „Koźminiacy”, w którego skład wchodzą tegoroczni absolwenci oraz aktualni uczniowie naszej szkoły,  gościli wraz z opiekunami kilka dni na Węgrzech. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić Budapeszt oraz północną stronę jeziora Balaton. Najważniejszym punktem programu było jednak uczestnictwo naszej młodzieży w paradzie winiarskiej oraz przedstawienie części artystycznej podczas lokalnej uroczystości w miejscowości Marcali. „Koźminiacy”  znakomicie reprezentowali naszą szkołę, włączając do zabawy na końcu występu przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości. Tym gestem pokazali głęboki sens integracji europejskiej, którego dopełnieniem było uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., podczas której dziękowano za tegoroczne plony. Wówczas również nie mogło zabraknąć polskich akcentów, do których należało m. in. odśpiewanie hymnu państwowego oraz wręczenie węgierskiej stronie wieńca dożynkowego. Cały pobyt upłynął wszystkim uczestnikom w miłej atmosferze, któremu towarzyszyła przepiękna pogoda.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Mamy to! Pracownia jest nasza!

contest pageJest nam bardzo miło poinformować, że nasza szkoła jest wśród laureatów konkursu #OSEWyzwanie! Udział w konkursie wzięło 1606 szkół z całe Polski, natomiast komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, w tym naszej szkole. Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie jest mobilna pracownia multimedialna, dzięki której nasza szkoła będzie mogła prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.

Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła przesłała przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”.

Tekst: Michał Ryba - opiekun konkursu OSE.


PAULINA STEMPNIAK - ZŁOTY MEDAL

24 września na stadionie lekkoatletycznym w Żerkowie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Młodzików LZS a równocześnie był to XXIV Memoriał im. prof. Bernarda Kobielskiego. W zawodach tych brała udział uczennica naszej szkoły Paulina Stempniak. W biegu na 1000 metrów zdecydowanie zwyciężyła zdobywając złoty medal. Gratulujemy.

Tekst i foto :Adam Kuzia.


"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy"

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata – Polska. W nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji sprzątania świata nasza szkoła jak co roku chętnie włączyła się w to przedsięwzięcie.

TO JUŻ 26 AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA”

W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracaliśmy uwagę na rolę w działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Każda klasa w piątek 20.09.2019r. mogła uczestniczyć w akcji. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie akcji byli nauczyciele: Dorota Zawikowska i Karol Ratajczyk.

Tekst i foto: Karol Ratajczyk
(na Zdjęciach klasa 1 LO po gimnazjum)


Srebro makroregionu dla PAULINY STEMPNIAK w biegu na 1000 m

Podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, które odbyły się w sobotę 07 września Paulina Stempniak, uczennica naszej szkoły - I klasy technikum ekonomicznego zdobyła srebrny medal w biegu na 1000 m na stadionie lekkoatletycznym w Szczecinie. Paulina bieg określa na bardzo dobrym poziomie, do złota brakło naprawdę niewiele. Jak sama powiedziała: „są to zawody na bieżni lekkoatletycznej, gdzie wynik końcowy zależy od różnych czynników: wybiegnięcie, rozegranie biegu na różnych jego etapach, przyspieszenie w odpowiednim momencie, no i najważniejsze ostatnie metry biegu, gdzie wszystko zależy od siły biegowej zawodnika”.
Od kilku lat zawody Międzywojewódzkie są rangą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, które tworzą dwa Województwa, a więc zawodnicy posiadający licencję PZLA z województwa wielkopolskiego rywalizują z zawodnikami z województwa zachodniopomorskiego. I tak też Paulina rywalizowała w sobotę z zawodnikami z sąsiedniego województwa, dlatego medal wywalczony na tej imprezie ma wysoką wartość. Poza tym są to oficjalne zawody PZLA podczas, których zawodnicy walczą o miejsce w rankingu PZLA w kategorii Młodzików. W zawodach wzięło udział 610 zawodników.
Paulinie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenie lekkoatletycznej.

IS


Zebrania z  rodzicami klas I i klas IV

spotkanieDnia 12 września 2019r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych ul. Zamkowa 1 odbędzie się zebranie z Rodzicami Uczniów klas I i IV.
Program zebrania:
Godzina 17:00 Rodzice uczniów klas pierwszych – spotkanie w auli Szkoły a następnie w wyznaczonej klasie z wychowawcą.
Godzina 18:00 Rodzice uczniów klas czwartych – spotkanie w auli Szkoły a następnie w wyznaczonej klasie z wychowawcą.

 

           

 

Dyżur pełni klasa II TS/TR opiekun Dorota Zawikowska


 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty został mszą św. w intencji wszystkich uczniów i pracowników szkoły o godzinie 8.00 w kościele farnym. Po odprawionej mszy św. wszyscy udali się do hali sportowej. O godzinie 9.00 pani Dyrektor Ilona Bałoniak powitała wszystkich pracowników i uczniów w szczególności ,,pierwszoklasistów''.
W tym roku częścią artystyczną zajęła się klasa 2 TEG pod okiem wcyhowawczyni p. Małgorzaty Olejnik. Prowadzącymi byli uczniowie: Edyta Murawska oraz Rafał Zbieralski, którzy swoimi przemówieniami spisali sie na medal.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie wraz w wychowawcami udali się do swoich klas.

Oliwia Zmyślona 2TEG

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


 

 

UWAGA!

Uczniowie, którzy zamieszkają w internacie od 02.09.2019 r.

SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE MENU GÓRNE: SZKOŁA/INTERNAT

 

zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Jeszcze nie tak dawno rozbrzmiewał pierwszy dzwonek roku szkolnego 2018/2019 i mamy jego uroczyste zakończenie. Jak każdego roku były nagrody, wyróżnienia, dyplomy i oczywiście świadectwa z wyróżnieniem. Szczególnym punktem były podziękowania i pożeganie przechodzącego na emeryturę pana Andrzeja Liska. Jak każde roku tego dnia, mury Zamku opuszczali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej - 3a i 3b. Życzymy wszystkim miłych, bezpiecznych i niezapomnianych wrażeń wakacyjnych. Do zobaczenia we wrześniu. Zapraszamy poniżej do fotogalerii.

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[FOTOGALERIA 1 - ZAPRASZAMY]

[FOTOGALERIA 2 - ZAPRASZAMY]

[FOTOGALERIA 3 - ZAPRASZAMY]


BEBI - BĘDĘ BIZNESMENEM - finał

Dnia 30. maja uczennice klasy II TEG Olga Grobelna i Paulina Udzik wraz z opiekunem Panią Ewą Pocztą-Szczepańską pojechały na Galę Finałową konkursu ''Będę Biznesmenem - BeBi'', która odbyła się w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie. Autorki Projektu ''Stajnia Kasztanka'' były najlepsze w okręgu Kaliskim, tym samym zostały lepiej ocenione od uczniów ZSP nr 2 w Krotoszynie. W Finale zajęły wysokie 4 miejsce, pokonując wielu konkurentów.
Stajnia Kasztanka wywołała wiele pozytywnych emocji w komisji oceniającej a na publiczności zrobiła ogromne wrażenie. Projekt okazał się bardzo ciekawym i rzeczywistym pomysłem na biznes, zachęcając jednocześnie potencjalnych klientów do skorzystania z usług przedsiębiorstwa.
Jak mówią laureatki konkursu: ''Bardzo cieszymy się z nagrody i tego, że udało nam się zakwalifikować do finału, bo konkurencja była ogromna, a ich Projekty na bardzo wysoki poziomie. Poświęciłyśmy wiele czasu i włożyliśmy dużo trudu w przygotowanie tego Projektu, ale było warto!''.
Dziewczyny zdobyły bardzo ciekawe nagrody i pełne energii oraz chęci do dalszego działania wróciły do domu.

Ewa Poczta-Szczepańska


nagroda główna dla naszych licealistek

7 czerwca 2019 r. uczennice I klasy LO naszej Szkoły wraz z opiekunami brały udział w uroczystości rozstrzygnięcia konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska”, który został zorganizowany przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Nasz zespół w składzie: Natalia Kieńska, Maria Jankowska i Oliwia Nawrot startował w kategorii: uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego. Przedmiotem tegorocznego konkursu było sporządzenie listu do sąsiada (2 strony A4 zawierające 50% treści tekstowych i 50% ilustracji), propagującego prawidłowe postępowanie na rzecz środowiska, zachowania szkodzące środowisku, zachowania sprzyjające jego poprawie, podejmowane działania w najbliższym otoczeniu – dom, szkoła, gmina mające na celu ograniczenie zmian klimatycznych (np. właściwa segregacja odpadów, właściwy sposób palenia w piecach). Dziewczyny napisały porady dla sąsiada w formie rymowanej kurendy, sporządziły rysunki, p. Michał Ryba pomógł im złożyć wszystko w graficzną całość … i udało się! Nasze uczennice w swojej kategorii uzyskały najwyższą lokatę. Zdobyły nagrodę główną w postaci laptopów Acer Aspire 3, a na ręce pani Wicedyrektor K. Tomczak – Zmyślonej oraz wychowawczyni I klasy LO – Joanny Marcisz zostały przekazane listy gratulacyjne, pamiątkowa tabliczka, symboliczne drzewko oraz nagroda pieniężna na rzecz Szkoły w wysokości 3500 zł. Uroczystą galę zakończył krótki koncert młodzieżowej grupy muzycznej.


wybierz życie - pierwszy krok

W ramach programu profilaktycznego „Wybierz życie – pierwszy krok” dnia 04 czerwca w auli szkolnej odbyło się spotkanie na temat profilaktyki zakażeń HPV i związanymi z tym wirusem chorobami. Celem spotkania było podniesienie świadomości uczestników i motywowanie do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym i szczepieniom. W spotkaniu brały udział wszystkie klasy pierwsze. Uczniowie zostali zaopatrzeni w ulotki informacyjne, oraz zakładki z krzyżówką. Na koniec spośród uczniów, którzy prawidłowo rozwiązali krzyżówkę zostali wylosowani szczęśliwcy, którym wręczono drobne upominki.

Tekst i foto: Karolina Kowalska, Beata Kuzia


 spedytorzy w wsl w poznaniu

10 maja br. grupa spedytorów z klas II i III gościła w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Po krótkim zaprezentowaniu oferty uczelni uczniowie zostali zaproszeni do laboratorium RFID. Tam pozyskali wiedzę na temat oznaczeń opakowań i wyposażenia magazynowego, a także dowiedzieli się na czym polega praca naukowa w laboratorium RFID. Następnie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie dra inż. Ireneusza Fechnera „Gospodarka cyfrowa i jej wpływ na logistykę”. Na koniec uczniowie mogli spróbować swoich sił podczas ćwiczeń z formowania ładunków. Rywalizacja w grupach nagradzana była gadżetami przez prowadzącego. Wycieczka dydaktyczna byłą bardzo udana, pozwoliła uczestnikom zdobyć nowe doświadczenia, wiedzę, a także dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

 


konkurs: "szkoła wolna od używek"

16 maja br. uczniowie naszej Szkoły zostali zaproszeni do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krotoszynie na uroczyste wręczenie nagród za zajęcie I miejsca w konkursie filmowym pt.: „Szkoła wolna od używek”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczestniczą w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość”. Polegał on na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Uczniowie 3 klasy technikum w zawodzie cyfrowe procesy graficzne: Milena Miernicka, Oliwia Oczkowska, Maria Krawiec, Irena Tanaś, Karolina Pierunek, Maria Popowicz i Remigiusz Kępa podjęli się tego trudnego zadania. Praca została wysoko oceniona przez jury powiatowe, a następnie będzie podlegać ocenie na poziomie wojewódzkim.

Gratuluję uczestnikom i życzę dalszych sukcesów!

Opiekun:

Aneta Michalak

Tekst i foto: Aneta Michalak


matematyka dla zawodowców

1 Kwietnia w Kaliszu odbył się II Wojewódzki Konkurs Matematyczny "Matematyka dla zawodowców". Wzięło w nim udział 37 uczniów, w tym 6 z naszej szkoły. Uczennica naszej szkoły - Martyna Naskręt zajęła IV miejsce, a Tomasz Zachmann VI miejsce. Gratulacje dla wszytkich uczetników i opiekna pani Małgorzaty Fornalik.


śpiewaj i walcz

siw2019W Jarocinie odbyła się kolejna edycja konkursu "Śpiewaj i Walcz". Nasze przedstawicielki: Aleksandra Szczepaniak, Julia Kaźmierczak oraz Anna Pyszczorska. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i był bardzo wyrównany. Udział w tej imprezie artystyczne to bardzo dobre doświadczenie co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dziękujemy naszym dziewczynom za udział w kolejnej edycji tego konkursu.


bebi - będę biznesmenem

BeBi – Będę Biznesmenem, czyli konkurs,  który był przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Wielkopolsce w formie projektu przedsięwzięcia. Do finału dostały się nasze uczennice z II klasy Technikum Ekonomicznego, Paulina Udzik i Olga Grobelna. Finał odbędzie się w formie multimedialnej 30 maja 2019r. w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie. Życzę powodzenia moim podopiecznym – Ewa Poczta-Szczepańska.

Ewa Poczta-Szczepańska.


sukcesy naszych uczniów - konkurs wiedzy o normalizacji

16 kwietnia 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie pod patronatem Starostwa Powiatowego, Komitetu Normalizacji i Banku Spółdzielczego w Krotoszynie odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Normalizacji. Był to drugi etap zmagań, w którym brało udział po trzech uczestników ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie - którzy zdobyli największą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych. Reprezentantami naszej szkoły na szczeblu powiatowym była: Milena Majdecka – uczennica I klasy Technikum Ekonomicznego oraz Monika Witek i Wiktoria Marecka – uczennice II klasy Technikum Spedytor . Po trudnych zmaganiach z dogrywkami (zabrakło 1 punktu) II miejsce zdobyła Milena Majdecka , IV miejsce Monika Witek, a drużynowo nasze dziewczyny zdobyły II miejsce w powiecie. Zakres treści dotyczący konkursu wymagał dużej wiedzy , więc bardzo cieszymy się z osiągnięć naszych uczennic. Zarówno opiekun uczestniczek, Ewa Poczta-Szczepańska i laureatki otrzymały dyplomy i drobne upominki.  Dziękujemy.


olimpiada wiedzy konsumenckiej

Nieco wcześniej bo w marcu nasi uczniowie uczestniczyli też w XV edycji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej na szczeblu powiatowym. Była to Anna Leśniak i Jakub Roszczak, uczniowie IV klasy Technikum Ekonomicznego oraz Paulina Udzik , uczennica II klasy Technikum Ekonomicznego. Zajęli również wysokie miejsca. Ania IV pozycja (i tez zabrakło 1 punktu na finał), Jakub V , a Paulina VI miejsce. Uczestnicy konkursu musieli posiadać dużą wiedzą merytoryczną, zapoznać się z treściami 16 ustaw dotyczących treści konkursu. Otrzymaliśmy gratulacje, dyplomy. Organizatorem tego konkursu był Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta p. Mikołaj Lechman.

Ewa Poczta-Szczepańska.

 


"szczęśliwej drogi już czas..."

Absolwenci rocznik 2019 w piątek 26 kwietnia odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Podczas uroczystej akademii uczniowie pożegnali się z nauczycielami, podziękowali rodzicom za wychowanie a pedagodzy, zaproszeni goście i młodsi koledzy życzyli im powodzenia na maturze, podczas egzaminów zawodowych i w dorosłym życiu. Słowa podziękowania w imieniu absolwentów skierowała do obecnych Marianna Michalska. Uczniom wyróżniającym się osiągnięciami naukowymi, sportowymi czy działalnością w konkursach i kołach zainteresowań świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody wręczyła Dyrekcja szkoły i przedstawicielka Rady Rodziców. 

Najwyższe wyróżnienie – statuetkę „Primus inter Pares” w tym roku zdobyły: Alicja Gromadzińska – absolwentka klasy III LO oraz Martyna Naskręt – absolwentka klasy IV TAK.
Podczas akademii były momenty sentymentalne, niejednemu łza zakręciła się w oku. Utwór „Radość najpiękniejszych lat” w wykonaniu Natalii Kaźmierczak potwierdził, że lata szkolne i młodość z pewnością będą należały do najlepszych wspomnień. „Szczęśliwej drogi już czas” – zaśpiewał absolwentom Kuba Marcisz – bo zakończenie edukacji w szkole średniej to początek kolejnego etapu życia. Życzymy naszym uczniom wszystkiego co najlepsze, by śmiało realizowali swoje marzenia w otoczeniu życzliwych im ludzi.

IS

Fot. Milena Miernicka

[FOTOGALERIA 1 - ZAPRASZAMY]


Targi rekrutacyjne w zamku

4 kwietnia zaprosiliśmy do naszej szkoły wszystkich gimnazjalistów z Koźmina. Oprócz gimnazjalistów pojawili się także ósmoklasiści w gmin sąsiednich. Wszystko po to, by mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły. A jest w czym wybierać. Mamy coś dla lubiących pracę przy komputer: technikum grafiki i poligrafii cyfrowej, technikum teleinformatyczne. Lubiący przyrodę i środowisko naturalne może wybrać technikum rolnicze, agrobiznes czy architekturę krajobrazu. Lubiący pracę biurową i obliczeniową wybierze zawód technika ekonomisty bądź technika spedytora. Mamy także cały wachlarz zawodów w branżowej szkole I stopnia. No i mamy także cieszącą się dużym zainteresowaniem klasę mundurową w liceum ogólnokształcącym. Każdy znajdzie dla siebie jakiś ciekawy kierunek.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z pierwszego dnia targów autorstwa Karoliny Przyjemskiej i Waldemara Ratajczyka.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

GP, WL, KP

 


TEnisiści znów na podium

W poniedziałek 25 marca 2019r. w hali sportowej ZSP przy ul. Strzeleckiej w Koźminie Wlkp. odbyły się Wielkopolskie Mistrzostwa LZS Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. W turnieju brało udział 7 szkół i każda miała prawo wystawić reprezentację składającą się z 7 osób – po 1 w każdej kategorii wiekowej oraz 3 osoby startujące dowolnie. Tym razem świetnie zaprezentował się  Krystian Bergmann z 4 TA, który zajął II miejsce ( kat. senior) oraz Agnieszka Bruder z 3 LO zajmując miejsce III (kat. seniorka). Na punktację zespołową składała się suma punktów uzyskanych przez wszystkich uczniów danej szkoły. Nasz zespół uplasował się na 4 miejscu z sumą 22 punktów, w którego skład, poza w/w  wchodzili :Hanna Mrzywka III TR, Marcin Leśniak IV TCPG, Marcin Kolenda z IV TR i Miłosz Kosmalski z I BS. Wszystkim dziękuję i gratuluję!

Justyna Rogowicz


wycieczka młodzieży z internatu

Dnia 27 marca wychowankowie internatu wyruszyli pociągiem poza mury wiekowego internatu na wycieczkę do Poznania z opiekunami Panią mgr Beatą Kuzia i Panią mgr Karoliną Kowalską. Najważniejszym celem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Po drodze skorzystaliśmy z różnych dobroci tego miasta min. przepysznego jedzenia, różnych atrakcji jak i ogromu centrów handlowych. Bawiliśmy się świetnie i czekamy na kolejną wycieczkę.

Tekst: P. Cepa 

Foto: B. Kuzia


sekcja tenisa stołowego

W minioną sobotę, 23 marca 2019 roku w hali sportowej przy ulicy Strzeleckiej odbyły się „Otwarte Mistrzostwa Koźmina Wielkopolskiego w Tenisie Stołowym”. Impreza sportowa cieszyła się bardzo dużą frekwencją i jak zwykle nie zabrakło uczniów naszej Szkoły. W kolejnym już Memoriale im. Ryszarda Kamińskiego, koźmiński Zamek godnie reprezentowali: (od lewej - foto 2) Marcin Kolenda z IV TR, Miłosz Kosmalski z I BS, Agnieszka Bruder III LO, Hanna Mrzywka III TR, Marcin Leśniak IV TCPG i Krystian Bergmann z IV TA. Najlepszy wynik spośród naszych reprezentantów osiągnęła uczennica- Agnieszka Bruder zajmując II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Agnieszka również została najwyżej sklasyfikowaną mieszkanką MiG Koźmin Wlkp. Tak więc Jej prywatna kolekcja nagród powiększy się o kolejne dwa puchary. Gratulacje!

Tekst i foto: Justyna Rogowicz.


Ekonomia w praktyce - projekty klasy 3 lo

Grupa 1
Pomogłyśmy zwierzakom naszej gminy, zorganizowałyśmy zbiórkę różnego asortymentu (głównie karmy) właśnie dla nich. Pupile schroniska bardzo się ucieszyły z naszej wizyty i licznych smakołyków. Projekt wykonały: Aleksandra Szczepaniak i Natalia Półrolniczak.
Grupa 2
7 stycznia 2019 r. na zorganizowanych przez naszą grupę projektową warsztatach " Młodzi Artyści" gościłyśmy klasę trzecią SP nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim. Dzieci wykonały maski karnawałowe. Projekt wykonały: Joanna Bryl, Patrycja Kaźmierczak i Julia Kaźmierczak.
Grupa 3
Na przełomie października i listopada została przeprowadzona zbiórka środków czystości na rzecz Domu Dziecka w Górze. Miała ona pomóc dzieciom, dlatego uczniowie chętnie się w nią włączyli. Po zakończeniu zbiórki razem ze szkolnym wolontariatem dary zostały zawiezione na miejsce. Projekt wykonały Jagoda Sokołowska, Wiktoria Osuch i Sylwia Drukarczyk.
Grupa 4
7 stycznia w naszej szkole realizowałyśmy projekt „Niepełnosprawni - dostrzegaj ich". Gościłyśmy małą Marysię wraz z jej mamą - Panią Angeliką. Projekt został podzielony na kilka etapów, pierwszym z nich było przeprowadzenie ankiet dotyczących życia osób niepełnosprawnych w szkole. Po skończonym wykładzie zapewniłyśmy Marysi chwilę rozrywki. Projekt realizowały: Dominika Brylewska, Katarzyna Karolczak, Adrianna Gromadzińska, Martyna Pawłowska, Alicja Gromadzińska.
Grupa 5
W ramach projektu realizowanego na zajęciach "ekonomia w praktyce" zorganizowaliśmy "Noc Biologów" w naszej szkole. Odbyła się ona wponiedziałek z 7 na 8 stycznia. Podczas zajęć edukacyjno-integracyjnych mogliśmy bliżej poznać świat biologii i chemii, a także miło spędzić razem czas. Projekt realizowali: Weronika Porawska, Weronika Kubiak, Julia Maleszka, Agnieszka Kubiak, Agnieszka Bruder, Natalia Rzepka, Joanna Czajka, Jagoda Gawrońska, Piotr Błażejczyk, Dawid Łukaszewicz. Projekty realizowane w ramach przedmiotu „Ekonomia w praktyce”, prowadzonego przez panią Ewę Pocztę-Szczepańską, koordynatorami projektu były panie Agnieszka Ziembicka i Barbara Opielewicz.

Tekst i foto: Adrianna Gromadzińska i Martyna Pawłowska (klasa 3 LO)

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

 


wycieczka spedytorów

Dnia 15 marca Spedytorzy z klas I, II i III wraz z opiekunami, panią Beatą Kuzia, panią Karoliną Kowalską i panem Piotrem Osuchem, udali się na wycieczkę edukacyjną do Nadarzyna pod Warszawą. Odbywały się tam III Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki. Uczniowie mogli podziwiać pojazdy użytkowe, ciągniki, naczepy, a także wiele nowych rozwiązań logistycznych, magazynowych i zorientować się w innowacjach zachodzących na rynku transportowym, proponowanych przez zgromadzone tam firmy i specjalistów. Dla młodzieży odbywały się także konferencje. Nasza grupa wzięła udział w konferencji „Kadry logistyczne przyszłości.” Po odwiedzeniu targów młodzież udała się do Warszawy. Tam podziwiali Zamek Królewski, Stare Miasto, przeszli pod Pałac Prezydencki, a także odwiedzili Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza. W godzinach wieczornych wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Koźmina.

Tekst i foto: Karolina Kowalska

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


matematycy z zamku

mikolajDnia 07.03.2019 od godziny 8:00 do 15:00, nasza szkoła wzięła udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu matematycznego Maks Matematyczny. Konkurs polegał na rozwiązywaniu zadań matematycznych przy komputerze. Były to dwie gry matematyczne na rozwiązanie których uczestnik miał 45 minut od zarejestrowania się. 

W konkursie wzięło udział 7000 uczniów z około 900 szkół. Z naszej szkoły w matematycznej grze wzięło udział 31 chętnych. Po zliczeniu wyników okazało się (co było bardzo miłe), że nasza młodzież zdobyła całkiem dobre wyniki.

 

W kategorii Liceum/Technikum klasa 1:
1. Mateusz Bartkowiak, 624 punkty, 2 miejsce w województwie, 54 miejsce w kraju,
2. Krzysztof Staniek, 596 punktów, 3 miejsce w województwie, 62 miejsce w kraju,
3. Piotr Błażejczyk, 492 punkty, 8 miejsce w województwie, 115 miejsce w kraju.

 

W kategorii Liceum/Technikum klasa 2:
1. Mikołaj Jakubiak, 848 punktów, 4 miejsce w województwie, 7 miejsce w kraju,
2. Dariusz Idkowiak, 666 punktów, 11 miejsce w województwie, 42 miejsce w kraju,
3. Patryk Reyer, 608 punktów, 12 miejsce w województwie, 66 miejsce w kraju.

W kategorii Liceum klasa 3/Technikum klasa 3 i 4:
1. Anna Leśniak, 744 punkty, 1 miejsce w województwie, 22 miejsce w kraju,
2. Jakub Roszczak, 736 punktów, 2 miejsce w województwie, 27 miejsce w kraju,
3. Marta Wichłacz, 558 punktów, 5 miejsce w województwie, 72 miejsce w kraju.

Gratulacje dla naszych matematyków.
Na zdjęciu Mikołaj Jakubiak – zdobywca 7 miejsca w kraju.

GP


powiatowe targi edukacyjne

Już poraz 4 Starostwo Powiatowe Wydział Edukacji, Kultury i Sporrtu zorganizowała z myślą o ósmoklasistach i gimnazjalistach Targi Edukacyjne. Do Sali Sportowej w Krotoszynie zostały zaproszone wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu naszego powiatu. Szkoły zaprezentowały swoje kierunki nauczania jakie planują otworzyć w następnym roku szkolnym. Oczywiście nie mogło zabraknąć i naszej szkoły. W poniższej fotorelacji możemy zaobaczyć jak wyglądało spotkanie. Można także było zapoznać się na targach z ofertą firm oferujacych staże i praktyki zawodowe dla techników. Targi obejrzało około 1500 uczniów, absolwentów ostatnich klas gimnazjalnych i szkoły podsatwowej.

Tekst i fot. Grzegorz Pierzchała

[ FOTOGALERIA - GRZEGORZ PIERZCHAŁA]


Zapraszamy również do fotorealcji ze środowych targów w obiektywie Karoliny Przyjemskiej. Przypomniajmy, że Karolina jest uczennicą 3 klasy w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych i jednocześnie słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego technik fotograf. Jeśli absolwentów szkół gimnazjalnych interesuje zawód grafika czy fotograf, zapraszamy do naszej szkoły. Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska na targach.

Tekst GP, fot. Karolina Przyjemska

[ FOTOGALERIA - KAROLINA PRZYJEMSKA ]


Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony zdjeciowej z targów rekrutacyjnych w Krotoszynie. Tym razem zdjecia wykonała Milena Miernicka, uczenica bardzo ciekawego kierunku w naszej szkole - technikum grafiki i poligrafii cyfrowej. Zapraszamy do oznaczania się drodzy gimnazjaliści i ósmoklasiści.

Tekst GP, fot. Milena Miernicka

[ FOTOGALERIA - MILENA MIERNICKA ]


dzień kobiet

8 marca, w "Dzień kobiet", w auli koźmińskiego zamku z tej okazji odbyła się uroczysta akademia wraz z programem artystycznym, w którym brała udział liczna grupa chłopców pod kierunkiem nauczycieli: Dariusza Maciejewskiego, Karola Ratajczyka, Michała Ryby oraz Mateusza Baszczyńskiego. Głównymi prowadzącymi byli uczniowie klasy III TR: Arkadiusz Twardowski, Jacek Drygas oraz Piotr Biskup. Program akademii obejmował: występy wokalne niezastąpionego Jakuba Marcisza, wiersze Leszka Brylewskiego, skecze oraz występ kabaretowy w wykonaniu chłopców z klasy IV TR. Na zakończenie panowie wręczyli symboliczne kwiaty wszystkim paniom i zaśpiewali huczne "STO LAT". Za wystrój dziękuje Pani Joannie Kobus –Marczak. W akademii wystąpili: Jakub Skrzypczak IVTR , Kacper WierzowieckiI VTR, Marcin Mocydlarz IVTR, Marcin Kolenda IVTR, Michał Rosa IVTR, Dominik Pierzchała IVTR, Krystian Goliński IVTR, Dawid Przedaszek IVTR, Tomasz Zachman IV TR, Leszek Brylewski III TE/TS, Arkadiusz Twardowski IIITR, Piotr Biskup IIITR, Jacek Drygas IITR, Jakub Marcisz IITGiPC, Jakub Roszczak IVTA/TE, Krystian Musiał IVTA/TE

Tekst: Mateusz Baszczyński Zdjęcia: Grzegorz Pierzchała

Poniżej zapraszamy do fotogalerii oraz na występ Jakuba Marcisza z klasy 2 TR w piosence "Jak długo jeszcze" i kabaret w wykonaniu klasy 4 TR. 

[ KABARET]      [ JAKUB MARCISZ ]

[ ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ FOTOGALERII ]

 


NIE DLA NARKOTYKÓW, DOPALACZY, ALKOHOLU...

nienark5 marca klasy III TCPG i III LO wybrały się do kina „Mieszko” przy ul. Boreckiej na seans pt. „Mój piękny Syn” w reżyserii Feliksa Van Groeningena. Film przedstawiał historię rodziny, która boryka się z uzależnieniem narkotykowym swojego osiemnastoletniego syna Nica. Bliscy nalegają na terapię, na którą Nic początkowo nie chce się zgodzić ale po namowach przystaje na to. Tam jego stan się poprawia, ale doświadcza również upadków. W chwili słabości ucieka z ośrodka i powraca do starych przyzwyczajeń. Ojciec znajduje go na ulicy i zabiera do domu. Mają do czynienia z niezwykle trudną sytuacją. Kochający ojciec jak i cała rodzina próbują mu pomóc, jednak każda próba po dłuższym czasie kończy się fiaskiem. W ośrodku Nic zdecydował się o podjęciu studiów, co cieszy rodziców. Widzowi przedstawiono temat narkomani i uzależnienia w sposób bardzo drastyczny. Widzieliśmy sceny gdzie bohater balansował między życiem a śmiercią. Reżyser skupił się głownie na miłości ojca do syna. Chcąc zrozumieć jego sytuację postawił sobie pytanie „co w tym jest?” i zaczął zgłębiać temat o substancjach... [ CZYTAJ WIĘCEJ NA FB ]


8marca


Mistrzostwa Koźmina wielkopolskiego w tenisie stołowym

tenis23 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim odbyły się "Zamknięte Mistrzostwa Koźmina Wielkopolskiego w Tenisie Stołowym". Jak co roku uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca.

W kategorii juniorów na pierwszym miejscu uplasował się Marcin Leśniak z klasy IV TCPG, na drugim Miłosz Kosmalski z klasy I BS,a na trzecim zaś Marcin Kolenda z IV TR. Gratulujemy i dziękujemy pozostałym zawodniczkom i zawodnikom za udział w zawodach.

 

J.R. Fot. M.B.


kolejna udana akcja poboru krwi

Już po raz siódmy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja przeprowadzona została we w środę 27 lutego 2019r. przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz OT RCKiK w Krotoszynie. Po raz drugi przeprowadzona została w formie stacjonarnej na hali sportowej ZSP dzięki pomocy i wsparciu technicznemu kol. Dariuszowi Maciejewskiemu. W ciągu 4 godzin zarejestrowano 62 kandydatów, z których aż 51 oddało krew. Pozostali nie zostali zakwalifikowani z różnych powodów zdrowotnych. Szczególnie dużą frekwencję okazali uczniowie koźmińskiego zamku. Na 40 zarejestrowanych krew oddało 32 uczniów. Na akcji zebrano 22,78 l krwi. Tegoroczna akcja była kolejnym sukcesem, jeśli chodzi o liczbę dawców i ilość zebranej krwi.
Organizatorami akcji byli: kol. Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim i Wiesław Głuszek – Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski. Podziękowania dla kol. Dariusza Maciejewskiego za przygotowanie techniczne akcji. Wszystkim, którzy pomogli rozpropagować to przedsięwzięcie i Tym, którzy odpowiedzieli na apel składamy serdeczne podziękowanie oraz życzymy zdrowia, zadowolenia z dobrze spełnionej misji, jaką jest ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.

Karol Ratajczyk – Opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim.

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


xxix olimpiada teologii katolickiej

t1„Św. Jacek – wzór ewangelizacji” to hasło XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 27 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Olimpiadę rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, którą odprawił ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W intelektualne szranki stanęło 51 młodych ludzi z 28 szkół z terenu diecezji kaliskiej. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test z wiedzy dotyczącej życiorysu św. Jacka. Młodzież musiała zapoznać się z adhortacjami oraz przemówieniami papieży Jana Pawła II i Franciszka, listami biskupów o św. Jacku i innymi opracowaniami na ten temat. Ponadto obowiązywała znajomość Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III TCPG - zwyciężczynie etapu szkolnego: Maria Krawiec oraz Milena Miernicka.

 

[ Zobacz więcej na FB ]


spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych

26 lutego w budynku koźmińskiego liceum, odbyło się spotkanie z Agencją Mienia Wojskowego, Mobilną Jednostką Dowodzenia Operacjami Powietrznymi oraz przedstawicielem Muzeum Broni Pancernej. Spotkanie miało na celu przybliżenie Nam działalności służb mundurowych, a także prace pasjonatów starego uzbrojenia Wojska Polskiego. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy na temat lotnictwa i jego historii. Opowiedziano Nam o powstaniu jednostki MJDOP i jej zadaniach. Pracownik muzeum pokazał Nam pojazdy wojskowe, które wydobył wraz z wolontariuszami. Spotkanie przebiegło w miłej i zabawnej atmosferze przy kawie i ciastku. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Tekst: uczniowie klasy I LO w Koźminie Wielkopolskim 

Foto: Karol Ratajczyk

[ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII]


"cO tam w trawie piszczy... - czyli wiersze o przyrodzie"

Pod takim hasłem przeprowadzony został X Wojewódzki Konkurs Recytatorski w Poznaniu. Blisko 70 recytatorów prezentowało swoje talenty artystyczne na scenie Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta, a wśród nich uczennice z naszej szkoły: Monika Czajka, Milena Owczaryszek /kl. II TEG/ i Weronika Gniazdowska /kl. III TR/. Uczennice przygotowały recytacje pod okiem polonistki Izabeli Stanisławskiej. Występ Weroniki i Mileny, bardzo udany, został wysoko oceniony przy jury i dziewczyny z koźmińskiego zamku otrzymały wyróżnienia. Jury oceniało dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację utworu, emisję głosu i ogólny wyraz artystyczny.

Wojewódzki Konkurs Recytatorski zorganizowany został pod patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a nagrody ufundował Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb. Gratulujemy naszym uczennicom. 

GP

Fot. IS


mistrzostwo lzs chłopców

Chłopacy poszli w ślad dziewcząt. 26 Lutego w naszej szkole miały miejsce rozgrywki piłki ręcznej chłopców - finał Mistrzostw Wielkopolski LZS. W turnieju wzięły udział 4 zespoły: Nietążkowo, Trzcianka, Strzałkowo oraz Koźmin Wielkopolski. W pierwszym meczu nasi szczypiorniści pokonując Trzciankę wygrali 22:11, następnie w finale pokonali Strzałkowo 22:8 zdobywając pierwsze miejsce. Wyniki pozostałych meczów: Strzałkowo 14:13 Nietążkowo Trzcianka 16:11 Nietążkowo. Gratulujemy chłopakom oraz trenerowi Dariuszowi Maciejewskiemu. Zespołom gratulujemy walki oraz dobrej gry. Skład drużyny ZSP Koźmin Wielkopolski: Jakub Roszczak, Krystian Musiał, Marcin Kolenda, Dominik Pierzchała, Kacper Wierzowiecki, Marcin Leśniak, Jacek Drygas, Eryk Praczyk, Maciej Szymczak, Jakub Szklanny, Darek Idkowiak, Jakub Oleszak, Kacper Patalas, Kacper Mielcarek, Krzysztof Wawrzyniak, Michał Kołaczkowski, Kacper Stróżyk, Krystian Mikołajczyk, Mateusz Dolata, Miłosz Kosmalski.

[Zapraszamy obejrzenia do obszernej fotorelacji z mistrzostw autorstwa Grzegorza Pierzchały]

Tekst Kuba Roszczak


Nasi na gardenii

Sobotnie przedpołudnie nasi architekci krajobrazu i floryści spędzili w Poznaniu na GARDENII i Targach Special Days. Przestrzeń targów jak zawsze, wypełniona była kwiatami zarówno doniczkowymi jak i ciętymi oraz sadzonkami drzew i krzewów ozdobnych, ułożonych zgodnie z nowoczesną modą obowiązującą w aranżacji wnętrz ogrodowych. Mnogość roślin, pokazy florystyczne i różnorodność ekspozycji pozwoliły uczniom i kursantom zapoznać się z trendami, które będą obowiązywać w nadchodzącym sezonie. Zaskoczeniem jest kolorystyka kwiatów i wiązanek, która będzie oscylowała w barwach od koralowego różu, toffi po beże i brązy.
Uczestniczka wyjazdu, nasz nauczyciel architektury krajobrazu i florystyki, Joanna Kobus-Marczak, aktywnie wzięła udział w Gardenii organizując warsztaty hortiterapeytyczne oraz wykład na temat roślin drzewiastych w hortiterapii.

[Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z targów.] 

GP
Fot. JKM


moje kompetencje - moja przyszłość

mkNasza szkoła przystąpiła do Projektu Unijnego "Moje Kompetencje - Moja Przyszłość" - rozwój potencjału uczniów ze szkół powiatu krotoszyńskiego. Projekt adresowany jest do 436 uczniów z 12 szkół prowadzonych przez Powiat Krotoszyński. Zakłada wsparcie uczniów poprzez realizację zajęć wyrównawczych i rozwijających zainteresowania i uzdolnienia oraz wspierających rozwój poznawczy i wpływających na zmniejszenie trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności szkolnych, a także wsparcie dla 25 nauczycieli i doposażenie 8 pracowni.Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach: Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W ramach tego projektu prowadzone są zajęcia:

1. Zajęcia z biologii dla uczniów chętnych do poszerzania wiedzy.
2. Zajęcia z fizyki z mechatroniką dla uczniów chcących rozwijać dodatkowe zainteresowania.
3. Zajęcia z matematyki dla uczniów mających trudności w nauce jako przygotowanie do matury na poziomie podstawowym.
4. Zajęcia z matematyki dla uczniów chcących poszerzyć wiedzę z matematyki.
5. Zajęcia z języka niemieckiego oraz z języka angielskiego - przygotowanie do egzaminu maturalnego. 

Więcej informacji w linku: [http://www.powiat-krotoszyn.pl/index.php/fundusze/2015-08-03-06-35-04/edukacja/moje-kompetencje-moja-przyszlosc]

Opiekun projektu: Michał Ryba.


mistrzynie wielkopolski lzs w zsp - gratulujemy!

W czwartek 7 lutego odbył się w hali sportowej naszej szkoły Finał Mistrzostw Wielkopolski LZS w piłce ręcznej dziewcząt. Wystąpiło 5 zespołów które rywalizowały że sobą grając systemem "każdy z każdym". Najlepsze okazały się dziewczęta z "Zamku" które wygrały wszystkie mecze a w decydującym spotkaniu pokonały Zespół Szkół z Trzcianki 6:4. 3 miejsce przypadło drużynie z Nietążkowa a poza podium znalazły się ekipy z Ostrzeszowa i Szamotuł.

Skład zwycięskiej drużyny: Milena Mie... [ Zobacz więcej na FB ]


 

Dnia 27 marca wychowankowie internatu wyruszyli pociągiem poza mury wiekowego internatu na wycieczkę do Poznania z opiekunami Panią mgr Beatą Kuzia i Panią mgr Karoliną Kowalską. Najważniejszym celem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Po drodze skorzystaliśmy z różnych dobroci tego miasta min. przepysznego jedzenia, różnych atrakcji jak i ogromu centrów handlowych. Bawiliśmy się świetnie i czekamy na kolejną wycieczkę.

Tekst: P. Cepa

Foto: B. Kuzia

Posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się 30 sierpnia 2019r.

·    Godzina 09:00 obecność obowiązkowa  nauczycieli uczących w roku szkolnym 2018/2019.

·    Godzina 11:00 obecność obowiązkowa  nauczycieli uczących w roku szkolnym 2019/2020

 

 

                                                                                Dyrektor

                                                                           mgr Ilona Bałoniak

Witajcie uczniowie. Nie była bym sobą gdybym nie myślała o Was i aktywności do której nieustannie zachęcam.  Z resztą tak samo jak pozostali nauczyciele WF-u !!!

Wiadomo, że aktywność fizyczna, oczywiście w parze z odpowiednim odżywianiem,wzmacnia odporność. Tak więc proszę Was nie zapominajcie o stałej dawce ruchu, np. w dni które macie w planie WF, ale może być kiedy Wam pasuje. W związku z zaistniałą sytuacją (pandemią koronawirusa), proponuję ćwiczenia, które możecie wykonać bez wychodzenia z domu.

Znacie już z lekcji Tabatę - czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, który w równomierny sposób angażuje mięśnie naszego ciała. Dzięki temu "podkręca" metabolizm i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia tego typu wykonywane 2 lub 3 razy w tygodniu w szybkim czasie pozwalają osiągnąć szczytową formę. Treningu Tabata nie należy powtarzać zbyt często, jak wspomniałam wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Serii ćwiczeń nie wolno wykonywać na czczo oraz  po zaraz posiłku (odczekaj ok. 1 godz).

Oto przykładowy trening, poprawiający Waszą kondycję (możecie go modyfikować w zależności od poziomu sprawności, dostępu do sprzętu i upodobań). Dostosujcie proszę go do własnych możliwości!

No to zaczynaj…..

·        Korzystaj jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji:

Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu zawodowego w sesji styczeń – luty 2020 proszeni są o przesłanie wypełnionej i podpisanej deklaracji pocztą elektroniczną. Skan deklaracji na egzamin poprawkowy należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   do 31.03.2020r.

W czwartek 17 czerwca uczniowie naszej szkoły: Sara Juskowiak, Magdalena Włosik, Zuzanna Gościniak i Maciej Gawroński brali udział w I Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej "Voice Poetica". Uczestnikom gratulujemy a w szczególności Zuzi i Maciejowi, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-instrumentalne w utworze "Major Ponury", zdobywając II miejsce.