Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

LISTOPAD  2016


pkt

Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego: Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych
zobacz szczegóły na szkolnej stronie FACEBOOKA ]

 

 


dsz1Konkurs "Dobra szkoła dla rolnika" - Nagroda Czytelników

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. otrzymali nagrodę Czytelników w konkursie filmowym „Dobra szkoła dla rolnika”. Aleksandra Pilarczyk, redaktor naczelna miesięcznika „Wieści Rolnicze”, przekazała dziś uczniom koźmińskiej placówki vocher w wysokości 500 zł. Nagrodę otrzymali: Mateusz Handke, Marcin Leśniak, Paweł Misiak, Krzysztof Roszak, Tomasz Zachman i Józef Półrolniczak.

To ich filmik, zdaniem naszych Czytelników, okazał się najlepszy. Drobny upominek trafił również do opiekuna zwycięskiej drużyny - nauczyciela Michała Ryby. To nie wszystko. Szkoła w Koźminie - dzięki wygranej uczniów - będzie miała promocję na łamach "Wieści Rolniczych" o wartości 2.600 zł.

Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w obecności dyrektor ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. - Ilony Bałoniak.

[ ZOBACZ TUTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA STRONIE: WIEŚCI ROLNICZE ]

 


Laureaci Konkursu Fotograficznego "Książka i ja"

23 listopada w IX Liceum Ogólnokształcącym im. K.F. Libelta w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu Fotograficznego "Książka i ja" zorganizowanego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Poznania i Wielkopolski. Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania książką oraz otaczającym nas światem, do spojrzenia przez obiektyw aparatu fotograficznego pokazując poprzez fotografię to co ciekawe, symboliczne, metaforyczne, wyjątkowe.
Na konkurs wpłynęły 242 zdjęcia, które oceniło profesjonalne jury. Nasza szkoła zdobyła nagrodę Dyrektora Szkoły - Kacper Włoszczyński oraz dwa wyróżnienia: Natalia Orpel oraz Mikołaj Kaj.

Micha Ryba


VII Przegląd Twórczości Czesława Niemena"

Dnia 17 listopada w sali bankietowej hotelu "Wawrzyniak" w Perzycach, odbył się VII Przegląd Twórczości Czesława Niemena. Z pięknymi a jednocześnie trudnymi utworami zmierzyły się dwie uczennice naszej szkoły: Sylwia Pieniężna z klasy III TCPG oraz Aleksandra Roszak z III LO. Była to prawdziwa uczta dla miłośników niezapomnianych piosenek Czesława Niemena. W przeglądzie udział wzięło 16 uczestników podzielonych na 2 kategorie: szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. Aleksandra Roszak zachwyciła swoim śpiewem jurorów i wykonując piosenki: "Wiem, że nie wrócisz" i "Pamiętam ten dzień" zajęła II miejsce. Po przesłuchaniach konkursowych miał miejsce koncert Doroty Osińskiej - finalistki The Voice of Poland.
Sylwii i Olce bardzo dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w tym prestiżowym VII Przeglądzie Twórczości Czesława Niemena i serdecznie gratulujemy Olce zajęcia II miejsca!    


Nauczyciel ZSP Marcin Borowczyk w fabryce JOHN DEERA w Mannheim
oraz na targach EUROTIER w Hanowerze

W dniach 15-18 listopada 2016 r. przebywałem w Niemczech. Celem wyjazdu było zwiedzanie fabryki JOHN DEERA, który produkuje ciągniki, oraz uczestnictwo w targach rolniczych EuroTier. Firma John Deere za początki działalności uznaje rok 1837, kiedy jej właściciel wynalazł pierwszy samooczyszczający się pług. Dzisiaj John Deere ma fabryki w 35 krajach, w których pracuje około 65 tys. osób. W Mannheim są montowane tylko ciągniki i przekładnie do nich. Dziennie z taśmy produkcyjnej zjeżdża od 110 do 120 ciągników.
EuroTier to targi kierowane do wszystkich, którzy interesują się produkcją zwierząt. Targi EuroTier obejmują wszystkie obszary produkcji zwierząt. Podczas imprezy można było zapoznać się z ofertą obejmującą: stado hodowlane i technologie reprodukcji, produkcję pasz oraz przechowywanie, pomieszczenia dla zwierząt w tym technologie kontrolowania klimatu i środowiska, maszyny i aparaty do hodowli bydła, w tym sprzęt do dojenia i systemy do przechowywania mleka, maszyny i urządzenia do usuwania i przechowywania gnojowicy i obornika, a także sprzęt do przetwórstwa żywności. Targi to również okazja do zapoznania się z szeroką ofertą usług doradczych.

Marcin Borowczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII W OBIEKTYWIE MARCINA BOROWCZYKA ]


fot pan003Wizyta w drukarni PAN we Wrocławiu

[ POD TYM LINKIEM - SZCZEGÓŁOWE INFO NA SZKOLNEJ STRONIE FACEBOOKA
ZSP KOŹMIN WIELKOPOLSKI ]  

 


Biesiada dla emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty ziemi koźmińskiej

18 listopada 2016 r. w murach naszej szkoły odbyła się Biesiada Andrzejkowa dla emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty ziemi koźmińskiej. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Klubem Seniora działającym przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koźminie Wielkopolskim. Swoją obecnością zaszczycił nas p. Waldemar Wronecki z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przy Starostwie Powiatowym w Krotoszynie oraz p. Piotr Osuch – radny powiatu. Serdeczne życzenia emerytom złożyła także p. Ilona Bałoniak – Dyrektor ZSP Koźmin oraz ks. Łukasz Chudziński. W programie imprezy była m.in. część artystyczna w wykonaniu naszej młodzieży oraz poczęstunek. Podczas spotkania wyświetlono filmik dotyczący seniorów, który został nakręcony przez uczniów technikum z zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych. To piątkowe popołudnie upłynęło seniorom w radosnej atmosferze w rytmie przebojów sprzed lat, a uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji wychowawczej, której przewodnim hasłem był szacunek wobec osób starszych. 

Biesiada dla emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty ziemi koźmińskiej już na stałe wpisała się w kalendarz imprez obchodzonych na zamku, dlatego już dziś wspólnie z Klubem Seniora zapraszamy „szkolnych” seniorów na spotkanie za rok.

J.Marcisz, K. Kowalska, B. Kuzia i M. Modrzyńska

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]

fot: Dawid Kinka 4 TCPG


Próbna matura w ZSP

Ten tydzień dla nas, maturzystów, jest bardzo aktywny i ważny. Podjęliśmy się wziąć udział w tzw. próbnej maturze. Przyda się nam. Uświadomimy sobie, że już za parę miesięcy, gdy zakwitną kasztany, usiądziemy do prawdziwej matury, która będzie dla nas drzwiami do dorosłego życia.

[ Zapraszamy do fotogalerii: "Próbna matura w migawce aparatu" ]

fot: G.Pierzchała, W. Ratajczyk


Nasze najlepsze w rejonie kaliskim - zobacz na Facebooku - GRATULUJEMY!

zsp rejon


"Dobra szkoła dla rolnika". I miejsce w głosowaniu SMS!

Zdaniem czytelników Wieści Rolniczych najlepszy film przesłali i przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. I właśnie nasza szkoła otrzyma Nagrodę Czytelników w wysokości 500 zł. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za oddane głosy na naszą szkołę

[ ZOBACZ ARTYKUŁ NA STRONIE WIEŚCI ROLNICZE - ZAPRASZAMY ]

 Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Halowej

W poniedziałek, 14 listopada 2016 roku na szkolnej hali odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Halowej. Wzięły w nim udział 6 drużyn: ZSP Koźmin, 1Liceum Kołłątaj, ZSP 2 Krotoszyn, 2ZSP 3 Krotoszyn, ZSP 1 Krotoszyn i ZSP Kobylin. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Mecze zakończyły się wynikami: ZSP3 1:2 ZSP Koźmin, ZSP3 2:1 ZSP1, ZSP Koźmin 3:0 ZSP1, ZSP Kobylin 0:1 LO, ZSP Kobylin 1:4 ZSP2, LO 1:1 ZSP2. 3 miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. 2 miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II. Na 1 miejscu stanęło I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
Nasz zespół walczył bardzo dzielnie i zasłużenie trafił na podium. Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i życzymy powodzenia na szczeblu rejonowym!

Natalia Kaźmierczak 2 TCPG

foto: Marcin Leśniak 2 TCPG

[ ZAPRASZAMY DO FOTOREPORTAŻU Z RYWALIZACJI NA BOISKU ] 


n nieNarkotykom mówimy NIE!

W ramach realizacji Programu Profilaktycznego Szkolnej dnia 18 listopada odbyły się zajęcia na temat szkodliwości zażywania narkotyków. Zajęcia prowadzone były przez panią Dominikę Manista z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie, prowadzącą również Stowarzyszenie „Twoja Alternatywa” dla osób uzależnionych. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: I TCPG, II TCPG i I TR. Celem naszych zajęć było podniesienie świadomości młodzieży na temat przyczyn i skutków uzależnień oraz uświadomienie konsekwencji zdrowotnych, społecznych i prawnych związanych z zażywaniem narkotyków. Kolejne zajęcia z zakresu profilaktyki przeprowadzone będą w styczniu.

Alina Jaworowicz – pedagog szkolny 


 Integracja klasy I LO

Uczniowie klasy trzeciej LO przygotowali gry integracyjne dla młodszych kolegów i koleżanek z klasy pierwszej.
Było m.in. rozkręcanie nieźle pokręconego węża, dziwne figury, smakowanie czekolady na czas oraz irlandzkie tańce.

Agnieszka Ziembicka

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Narodowe Święto Niepodległości

Wojna, która wybuchła w 1914 roku zapoczątkowała złożony proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. W wojnie tan nasz kraj nie brał udziału, ponieważ nie istnieliśmy jako państwo. Polacy jednak brali zmuszeni byli brać udział w wielu bitwach "wielkiej wojny" w armii rozyjskiej, pruskiej czy austro-węgierskiej. Klęska zaborców była podstawowym dała jednoznaczny sygnał na możliwość odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Nasi przodkowie udowodnili swoim męstwem i odwagą, że są bardzo dobrze przygotowani pod względem społecznym i militarnym do utworzenia państwa Polskiego. 11 listopada został ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości w 1937 roku - zakończenie I wojny  światowej i przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Jak każdego roku społeczność naszej szkoły uczciła tę ważną datę historyczną świętując 98 rocznicę odzyskania niepodległości.

Waldemar Ratajczyk

foto: Marcin Leśniak 2 TCPG

 [ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Twoja krew ratuje życie” 
14 listopada akcja poboru krwi w ambulansie
przy ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim

Już po raz trzeci Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK PCK przy Urzędzie Miasta i Gminy zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja przeprowadzona została w poniedziałek 14 listopada 2016r. przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz OT RCKiK w Krotoszynie. Specjalny ambulans do poboru krwi czekał na wszystkich chętnych przy hali sportowej. Dawcą mógł zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat legitymujący się dowodem osobistym. Procedura oddawania krwi składała się z kilku etapów. Każdy potencjalny dawca musiał się najpierw zarejestrować. Służył do tego specjalny kwestionariusz. Następnym etapem było badanie krwi i lekarskie, które decydowało o kwalifikacji do oddania krwi. Każda zakwalifikowana osoba, mogła na miejscu uzupełnić płyny w organizmie. Oddawanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym trwało od 5 do 10 minut. Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostawał na miejscu celem regeneracji sił. Każdy uczestnik akcji, opuszczając punkt poboru, otrzymał ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 tabliczek czekolady oraz butelkę napoju.
Poniedziałkowa akcja rozpoczęła się o godzinie 09.00 i cieszyła się wielkim powodzeniem. W ciągu ponad 4 godzin zarejestrowano 72 kandydatów, z których 57 oddało krew. Pozostali nie zostali zakwalifikowani z różnych powodów zdrowotnych. Szczególnie dużą frekwencję okazali uczniowie koźmińskiego zamku. Krew oddało ponad 40 uczniów ZSP im. J. Marcińca, co stanowi około 70% wszystkich dawców w tym dniu. Na akcji zebrano 25500 ml krwi tj. 25,5 litrów bezcennego leku. 
Tegoroczna akcja była kolejnym sukcesem, jeśli chodzi o liczbę dawców i ilość zebranej krwi, co sprawiło, że akcja w koźmińskim zamku utrzymuje się na 3 miejscu w powiecie, a jednocześnie na 3 miejscu w Koźminie Wielkopolskim.
Organizatorami akcji byli: kol. Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współpracy z Wiesławem Głuszkiem – Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski. 
Oddawanie krwi daje ogromną satysfakcję bycia lepszym człowiekiem i jest godne naśladowania. Krew jest najcenniejszym darem, jaki możesz ofiarować drugiemu człowiekowi.
Wszystkim, którzy pomogli rozpropagować to przedsięwzięcie i Tym, którzy odpowiedzieli na apel składamy serdeczne podziękowanie oraz życzymy zdrowia, zadowolenia z dobrze spełnionej misji, jaką jest ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.

Karol Ratajczyk – Opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim

[ Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez p. Karola Ratajczyka ]