Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

 

Kwiecień 2017


OGÓLNOPOLSKI
Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL –Lieder Wettbewerb

27 kwietnia uczniowie naszej szkoły połączyli swoje pasje i wyjechali…do Warszawy, by wziąć udział w I Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL –Lieder Wettbewerb. Konkurs został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Warszawa, Zespół Szkół nr 112 w Warszawie oraz Polsko – Niemiecką Szkołę Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta, a jego celem było m. in. propagowanie języka niemieckiego poprzez śpiew oraz podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności językowych dzieci i młodzieży. Mottem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była piosenka o Matce, którą wykonała Ola Roszak z kl. III LO. Promowana była również wizualizacja piosenki - film wyświetlany
podczas występu. Nad filmem pracowała wcześniej ekipa z IV TCPG w składzie: Patrycja Pietrowska (reżyser), Dawid Kinka (kamerzysta) i Kamil Szewczyk (monter). W role filmowe wcieliła się nasza nauczycielka p. Dorota Zawikowska oraz niezwykle utalentowane dzieci: Marysia, Oliwia, Zuzia i Jagoda.
Dodatkowa nagroda przewidziana była za najbardziej pomysłowy układ taneczno – choreograficzny, którego twórcą i wykonawcą były uczennice III LO: Julia Niedziela oraz Marta Juskowiak. Konkurs odbył się w Wyższej Szkole Menedżerskiej i upłynął w miłej atmosferze, a jego rozstrzygnięcie nastąpi w terminie późniejszym.

J. Marcisz
Foto: D. Kinka


11 maja - egzamin z języka niemieckiego - [ zobacz na FB ]


Wycieczka do firmy Grassland Farms klas 2 i 3 TAK

27 kwietnia 2017 roku uczniowie klas II i III TAK oraz I TR odwiedzili Firmę Grassland Farms w Kaźmierzu koło Poznania, która zajmuje się produkcją trawy z rolki. Młodzież miała możliwość zapoznać się z najnowocześniejszą oraz sprawdzoną technologią produkcji darni wprost z Kanady. Do produkcji trawy firma używa najwyższej jakości, specjalnie wyselekcjonowanych nasion traw dostosowanych do warunków klimatycznych naszego kraju. Przedsiębiorstwo współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupcy, który certyfikuje coraz więcej cennych odmian amerykańskich nasion traw gazonowych. Oprócz trawy z rolki, właściciele pokazali uczniom wolnodziałające nawozy do ... [ CZYTAJ WIĘCEJ ]

Tekst i foto: Joanna Kobus


 

Pożegnanie maturzystów 2017 rok

Piątek 28 kwietnia 2017 roku, przedpołudnie - jak każde inne, jednak bardzo wyjątkowe. Właśnie tego dnia mury naszego Zamku opuścił koljeny rocznik Absolwentów. Tę wyjątkową uroczystość prowdzili uczniowie: Sandra Radolonek i Maciej Ignor, którzy powitali: Dyrekcję szkoły, Grono Pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz zacznych i przyjaznych nam gości: pana Przemysława Wójcika - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, pana Andrzeja Serka i Piotra Osucha - radnych Powiatu Krotoszyńskiego, pana Macieja Bratborskiego - Burmistrza Miasta i Gminiy Koźmin Wielkopolski oraz panią Irenę Kaj - Przewodniczącą Rady Rodziców. Oczywiście wyjątkowo powitano przybyłych rodziców oraz Absolwentów z klas maturalnych: 
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik ekonomista i technik architektury krajobrazu wraz z wychowawcą panem doktorem Piotrem Osuchem,
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z wychowawczynią panią mgr inż. Dorotą Zawikowską,
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik rolnik wraz z wychowawcą panem mgr inż. Marcinem Borowczykiem,
- Absolwentów klasę IV Technikum w zawodzie technik rolnik i technik agrobiznesu wraz z wychowawczynią panią mgr inż. Karoliną Tomcza-Zmyśloną,
- Absolwentów klasę III Liceum Oólnokształcącego wraz z wychowawcą panem mgr inż. Waldemarem Ratajczykiem.
Po powitaniach głos zabrała pani Dyrektor mgr Ilona Bałoniak, która po zlożonych gratulacjach wszystkim maturzystom wręczyła uroczyście statuetki PRIMUS INTER PARES dla najlepszego ucznia z każdego typu szkoły. Należy tu wspomnieć, że "Primus Inter Pares" (łac. „pierwszy wśród równych sobie”) - określa się w ten sposób osobę, która posiada pewien autorytet wśród pozostałych członków grupy, w tym przypadku społeczności szkolnej. Te wyróżnienia otrzymali uczniowie: Kornelia Jańczak z Liceum Ogólnokształcącego oraz Jarosław Kozłowski z Technikum w zawodzie technik rolnik. Serdecznie gratulujemy!

Pan Przemysław Wójcik - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu wyróżnił również dwóch uczniów klasy IV Technikum w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych za wkład włożony w promocję szkół powiatu krotoszyńskiego i przygotowanie 2 lata a rzędu Vademecum Edukacyjnego dla Powiatu Krotoszyńskiego.

To uczniowie: Kamil Szewczyk i Mateusz Handke.

W nastepnej kolejności [ ... CZYTAJ WIĘCEJ ]

 


szww2017


Drzwi otwarte na "Zamku"

21 kwietnia 2017 roku o godzinie 18.00 gimnazjaliści klas III-cich wraz z rodzicami mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną naszej szkoły. Wszystkich przybyłych gości powitała w auli szkoły pani dyrektor Ilona Bałoniak. Następnie szczegóły rekrutacji eletronicznej oraz możliwości wyboru różnych kierunków kształcenia przedstawili wicedyrektorzy: Karolina Tomczak-Zmyślona oraz Sławomir Zydorek. Po tych ważnych informacjach gimnazjaliści zostali podzieleni na grupy i pod opieką obecnych uczniów mogli poznać "zamkowe" klasy i ich wyposażenie. Mieli również okazję zapoznać się z nowoczesną halą sportową oraz zobaczyć nowoczesny sprzęt rolniczy. Kolejnym punktem "Drzwi otwartych" to dokładne zapoznanie się z wybranym kierunkiem kształcenia przez przybyłych gimnazjalistów. Na zakończenie rozlosowano wśród uczestników tego spotkania drobne upominki, a na dziedzińcu zamkowym odbył się pokaz "Taniec ognia" przygotowany przez ucznia klasy IV Technikum Patryka Jakubka. Przez cały czas zwiedzania zamku swoje piosenki prezentował zespół wokalno-instrumentalny "Bzy sensu". Dziękujemy wszystkim za przybycie i myślę, że spotkamy się na "Zamku" 1 wrześnie 2017 roku. Zapraszamy również do fotogalerii z tej imprezy.

tekst: Waldemar Ratajczyk

foto: Bartosz Mikołajczak IV (cyfrówka)

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


Najlepsza drużyna Architektów Krajobrazu w kraju !

6 i 7 kwietnia 2017 roku odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu "Puzzle krajobrazowe", w którym brały udział 23 drużyny szkolne z całej Polski. Wśród nich znalazła się także drużyna z Koźmińskiego Zamku w składzie: Marzena Jamry, Patryk Jakubek i Radosław Trawiński z technikum architektury krajobrazu. Rozgrywki odbywały się w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku. Hasło przewodnie zadania do wykonania to "Moja regionalna roślinna opowieść". Prezentacja wybranego regionu Polski "Okno w ogrodzie". Podczas przygotowań do konkursu członkowie koźmińskiej drużyny stworzyli szablon z wzorami regionalnymi, na którym znajdowały się m in: poznańskie koziołki, rogale marcińskie, kłosy zbóż, i postać Bamberki. Zapoznali się również ze środowiskiem przyrodniczym Poznania oraz przestudiowali legendy wielkopolskie. Oprócz aranżacji przestrzeni okiennej zadaniem drużyn było [ CZYTAJ WIĘCEJ... ]

Tekst: Grzegorz Pierzchała

Foto: Patryk Jakubek, Radosław Trawiński, Joanna Kobus Marczak


Targi FOTO-VIDEO-FILM

7 kwietnia 2017 roku klasy I i II technikum cyfrowych procesów graficznych wybrały się do Łodzi na targi FOTO-VIDEO-FILM. Po dobrej zabawie w autokarze uczniowie naszej szkoły przeszli na miejsce przedsięwzięcia. Mogli obserwować wszystkie nowinki technologiczne: drony, tablety graficzne, aparaty, drukarki zwykłe i pełnoformatowe, za darmo mogli wydrukować sobie wybrane zdjęcia, wziąć udział w sesjach zdjęciowych i wypróbować wszystkie sprzęty. Następnie zmęczeni atrakcjami przenieśli się do pobliskiej galerii na pyszne jedzenie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć w wykonaniu pana Waldemara Ratajczyka.

Natalia Kaźmierczak 2 TCPG

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII ]


XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny - III miejsce drużynowo.

To już XIV Powiatowy Konkurs Informatyczny pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, w którym "Zamkowa" drużyna znów znalazła się w gronie laureatów. Gratulujemy III miejsca naszej odmłodzonej drużynie w składzie: Bartłomiej Rychlik i Patryk Stefański z klasy 2 TCPG oraz Mateusz Handke i Kamil Szewczyk z klasy 4 TCPG. Dodatkowo wyróżnienie otrzymał Mateusz Handke. Poziom konkursu został utrzymany na bardzo wysokim poziomie i jak co roku składał się z części teoretycznyj i praktycznej. Zakres materiału był bardzo szeroki i obejmował zadania z programowania, grafiki komputerowej, budowy i danych technicznych podzespołów komputerowych oraz znajomości kodu HTML i CSS. Serdecznie jeszcze raz gratulujemy naszej drużynie:) Dziękujemy również organizatorowi czyli ZSP nr 2 im. K.F. Libelta w Krotoszynie za ugoszczenie wszystkich uczestników - super smaczne kanapki, ciasteczka i oczywiście do wyboru kawka lub herbatka. 

Tekst i foto: Waldemar Ratajczyk

[ ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII Z KONKURSU ]