L I S T O P A D 2 0 1 7
PROJEKT - WIRTUALNY ZAMEK
Jesteśmy 16-osobową grupą zapaleńców naszej szkoły i bierzemy udział pod opieką pana Michała Ryby w VIII edycji konkursu na najciekawsze projekty edukacyjne organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era. Nasz projekt ma numer 00054 i tytuł „Zamek, jakiego nie znacie - wirtualny spacer”. Klikając w link:
https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa8/projekty/pokaz/162.html
Oddaj głos! Otrzymasz zwrotnego maila z linkiem, w który należy kliknąć - dopiero wtedy Twój głos jest zarejestrowany. Głosuj każdego dnia do 14 grudnia 2017r.
Uczestnicy
PROJEKT - NOC MŁODYCH NAUKOWCÓW
Grupa projektowa licealistów stworzy scenariusz spotkania naukowego "Noc Młodych Naukowców", na które będą zaproszeni uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz gimnazjum i klasy VII szkół podstawowych naszej gminy. Aby zagłosować kliknij na poniższy link:
https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa8/projekty/pokaz/2892.html
I MIEJSCE W MISTRZOSTWACH REJONU KALISKIEGO!
29 listopada w hali sportowej naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Rejonu Kaliskiego w piłce ręcznej dziewcząt. W zawodach uczestniczyło 6 zespołów podzielonych na 2 grupy. W grupie A rywalizowały ZST Pleszew, ZS nr 1 Ostrzeszów i gospodarz zawodów ZSP Koźmin Wlkp.. W grupie B grały drużyny: LO Krotoszyn, II LO Kalisz i LO nr 1 Kępno. W grupie A bezkonkurencyjne okazały się nasze dziewczęta pokonując kolejno Pleszew 16:0 i Ostrzeszów 18:9. Grupę B wygrały uczennice z Kępna pokonując Krotoszyn 11:6 i Kalisz 8:4. W finale spotkali się zwycięzcy grup. Dziewczęta z naszej szkoły okazały się zdecydowanie lepsze, pokonały LO Kępno 13:3 i zostały zwycięzcami turnieju awansując do półfinału Mistrzostw Wielkopolski . Gratulujemy. Trzecie miejsce zajęły drużyny LO Krotoszyn i ZS nr 1 Ostrzeszów. Skład zwycięskiej ekipy: Monika Twardowska, Sylwia Parysek, Edyta Wysocka, Marta Leśniak, Ewa Kubiak, Sylwia Pieniężna, Weronika Pieniężna, Zosia Rączka, Hanna Mrzywka, Milena Miernicka, Żaneta Kołaczkowska, Oliwia Sikorska. Trenerem drużyny jest Adam Kuzia. Brawa dla naszych szczypiornistek i trenera. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z turnieju.
Tekst: Grzegorz Pierzchała
[ Fotorelacja z Turnieju Grzegorz Pierzchała - zobacz na FB ]
ZDROWY STYL ŻYCIA
29 listopada w ramach projektu edukacyjnego klasa IV TAK/TUISEO z opiekunami p. K. Kowalską i p. B. Kuzią zorganizowała podczas dużej przerwy w stołówce szkolnej prezentację pod hasłem „Zdrowy styl życia”. Po zapoznaniu się z zasadami zdrowego odżywiania i znaczenia sportu w życiu człowieka, każdy uczestnik mógł rozwiązać krzyżówkę i wziąć udział w losowaniu nagrody. Szczęśliwy los padł na Michała Adamiaka z klasy IV TCPG. Gratulujemy!
Tekst i foto: Beata Kuzia
OLIMPIADA CYFROWA
Dnia 23 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się już po raz drugi I etap Olimpiady Cyfrowej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było kreatywne korzystanie z mediów z poszanowaniem zasad etycznych i wartości. Test, który uczniowie rozwiązywali na komputerach składał się z 50 pytań wielokrotnego wyboru. Na rozwiązanie całego testu uczestnicy mieli 60 minut. Do drugiego etapu olimpiady zakwalifikował się Wojciech Banaszak z klasy 2TCPG. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.
Tekst i foto Michał Ryba
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI MAGAZYNU ROLNICZEGO "AGRO PROFIL"
W dniu 29 listopada gościli w naszej szkole przedstawiciele magazynu rolniczego Agro Profil. Na spotkanie w auli szkoły przyszli uczniowie klas w zawodzie technik rolnik. Prelegenci Adam Wachowski i dr Radosław Witczak omówili nowinki ze świata rolnictwa, aktualne problemy i sukcesy z branży rolniczej. Młodzi przyszli rolnicy mogli dowiedzieć się o nowoczesnej uprawie roślin, o ochronie przed szkodnikami i chorobami a także o technicznym aspekcie rolnictwa.
„LEKCJA CZYTANIA” Z TYGODNIKIEM POWSZECHNYM
We wtorek 21 listopada młodzież naszej szkoły uczestniczyła w „Lekcji czytania”, zorganizowanej przez Tygodnik Powszechny.
2017 r. ogłoszony został Rokiem Josepha Conrada – Korzeniowskiego. W związku z tym „Lekcja czytania” poświęcona była jego twórczości, a dokładnie tematyce kolonializmu. Zajęcia aktywizujące z młodzieżą prowadziła dr Małgorzata Praczyk, pracownik naukowy UAM Poznań.
W tym roku przypada jubileusz 160-lecia urodzin klasyka literatury i jednego z najbardziej znanych na świecie twórców związanych z polską kulturą – Josepha Conrada-Korzeniowskiego, autora takich powieści jak m.in.: “Jądro ciemności”, “Lord Jim”, “Smuga cienia” czy “Tajny agent” oraz opowiadania „Placówka postępu”. W ub. roku Sejm zdecydował o ustanowieniu pisarza patronem 2017 roku zaznaczając, że jego dorobek, powstający pod wpływem literatury polskich romantyków, zawiera uniwersalne wartości moralne i etyczne. Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który już w tamtych czasach nakreślił wizję „Europy bez granic”, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy – zaznaczono w uchwale.
Jego utwory – w kontekście współczesnych problemów cywilizacyjnych – interpretowane są wciąż na nowo. Tematyka postkolonializmu została zaprezentowana przede wszystkim na bazie języka wypowiedzi pisarza, języka degradującego człowieczeństwo mieszkańców Afryki, a materiałem literackim było opowiadanie „Placówka postępu” Conrada.
„Słowo ludzkie sięga daleko, bardzo daleko; rzucone w przestrzeń przenika czas, i tak jak pocisk sieje zniszczenie” – J. Conrad.
Tekst i fot.: IS
BHP W GOSPODARSTWIE ROLNYM - SZKOLENIE
22 listopada 2017 r. odbyło się szkolenie dla uczniów i rolników przyjmujących uczniów na praktyki zawodowe poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym.
W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klasy II Technikum Rolniczego pod opieką nauczycieli: Justyny Bączyk i Joanny Kobus-Marczak.
Szkolenie prowadzili Inspektorzy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego P. Barbara Winsze oraz Henryk Prokopczuk oraz Państwowej Inspekcji Pracy P. Andrzej Zalewski. Tematyka szkolenia przedstawiała się następująco:
1. Uregulowania prawne dotyczące praktycznej nauki zawodu w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w tym dotyczące prac wzbronionych młodocianym.
2. Analiza wypadków przy pracy rolniczej na terenie południowej Wielkopolski.
3. Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na terenie gospodarstwa.
4. Bezpieczeństwo pracy w transporcie rolniczym.
5. Bezpieczeństwo pracy w użytkowaniu maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych.
6. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze zwierząt.
Było to pierwsze szkolenie z cyklu przygotowania do praktyk zawodowych. Drugie odbędzie się 24 stycznia 2018r.
Tekst i fot. Marcin Borowczyk
KONFERENCJA MŁODY KIEROWCA
15 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim odbyła się konferencja „Młody Kierowca". Spotkanie było adresowane do uczniów, którzy posiadają lub wkrótce otrzymają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie i Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przy Starostwie Powiatowym w Krotoszynie. Celem było uwrażliwienie młodzieży na przestrzeganie przepisów i zasad ruchu drogowego.
Tekst: Karol Ratajczyki
Foto: Grzegorz Pierzchała
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁKĘ RĘCZNĄ
Dziś, 15 listopada w szkolnej hali przy ulicy Strzeleckiej odbyły się dwa mecze eliminacyjne w ramach Mistrzostw Powiatu. Chłopcy z naszego zamku zagrały z zespołem ZSP3 z Krotoszyna. Koźmińska drużyna pokonała Krotoszyn po ładnej grze 30:20. Dziewczyny równie zdecydowanie pokonały dobrze grające szczypiornistki z Liceum Ogólnokształcącego z Krotoszyna 31:17. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań którą wykonali: Marcin Leśniak i Grzegorz Pierzchała.
Tekst i foto: Grzegorz Pierzchała
TWOJA KREW RATUJE ŻYCIE
13 listopada 2017 roku, akcja poboru krwi w ambulansie przy ZSP im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. Już po raz piąty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współudziale Klubu HDK zorganizował akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja przeprowadzona została w poniedziałek 13 listopada 2017r. przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz OT RCKiK w Krotoszynie. Specjalny ambulans do poboru krwi czekał na wszystkich chętnych przy hali sportowej. Dawcą mógł zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat legitymujący się dowodem osobistym.
Poniedziałkowa akcja rozpoczęła się o godzinie 09.00 i cieszyła się wielkim powodzeniem. W ciągu 4 godzin zarejestrowano 90 kandydatów, z których 54 oddało krew. Pozostali nie zostali zakwalifikowani z różnych powodów zdrowotnych. Szczególnie dużą frekwencję okazali uczniowie koźmińskiego zamku. Krew oddało około 45 uczniów ZSP im. J. Marcińca. Na akcji zebrano 24,3 l krwi. Tegoroczna akcja była kolejnym sukcesem, jeśli chodzi o liczbę dawców i ilość zebranej krwi. Organizatorami akcji byli: kol. Karol Ratajczyk – opiekun Szkolnego Koła PCK w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim przy współpracy z Wiesławem Głuszekiem – Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy UMiG Koźmin Wielkopolski.
Wszystkim, którzy pomogli rozpropagować to przedsięwzięcie i Tym, którzy odpowiedzieli na apel składamy serdeczne podziękowanie oraz życzymy zdrowia, zadowolenia z dobrze spełnionej misji, jaką jest ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.
Karol Ratajczyk – Opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim
Z 90 zarejestrowanych kandytatów krew oddało TYLKO... 54. Dlaczego? Pomiar temperatury ciala wykonywany przed oddaniem krwi wykazywał u chętnych od 32 °C do 39 °C !!! Co jest ze względów oczywistych niemożliwe ponieważ hipotermia u ludzi to stan, który charakteryzuje się obniżeniem temperatury poniżej 35 °C. W naszej szkole nie choruje 40% uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach edukacyjnych.
Uczniowie chętni do oddania krwi i nie zakwalifikowani.
ZAJĘCIA NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ
Nasi ekonomiści wrócili w piątek z tygodniowych zajęć laboratoryjnych na Politechnice Poznańskiej. Zapraszamy do małej fotorelacji.
CZAS ZAWODOWCÓW BIS
Uczniowie Technikum w zawodzie technik ekonomista pod opieką mgr Beaty Sobańskiej są na półmetku swoich zajęć laboratoryjnych na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu „Czas Zawodowców Bis”. Do tej pory zajmowali się programem do kadr i płac Enova, analizą SWOT firmy i przedstawieniem biznesplanu. Oprócz praktyk w laboratoriach, uczniowie poszerzą swoje kompetencje za pomocą platformy e-learningowej oraz w trakcie 150 h płatnego stażu u pracodawcy.
CZYTANIE TO PRZYJEMNOŚĆ - INTERNETOWY KONKURS CZYTELNICZY
W miesiącu październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka ogłosiła konkurs czytelniczy. Kilka razy w tygodniu, każdy uczeń za pośrednictwem dziennika elektronicznego otrzymywał pytania konkursowe dotyczące powieści młodzieżowych. Odpowiedzi na pytania można było znaleźć w książkach, które znajdowały się w bibliotece szkolnej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Wśród poprawnych odpowiedzi wylosowano trzy osoby, które otrzymały nagrody:
1. Wiktoria Tanaś,
2. Olga Grobelna,
3. Żaneta Kołaczkowska
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas apelu z okazji Święta Niepodległości. Gratuluję!!!
A. Michalak
11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
13 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Młodzież przygotowała patriotyczne wystąpienie. Zapoznała społeczność szkolną z okolicznościami odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Przedstawiono drogi od walk Legionów Polskich u boku Napoleona, poprzez Powstania Listopadowe, Styczniowe i udział Polaków w I wojnie światowej. Szczegółowo podczas apelu omówiono wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919 – 1921. Ukazano największe bitwy tejże kampanii: pod Warszawą, pod Niemnem, pod Komarowem oraz pod Zadwórzem zwanym Polskimi Termopilami. W tej ostatniej walce 330 Orląt Lwowskich odparło 6 ataków Konnej Armii Budionnego w ciągu 11 godzin. Zginęło ich 318, łącznie z kapitanem Bolesławem Zajączkowskim.
Podkreślono, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Przekonaliśmy się o tym w trakcie II Wojny Światowej i okresie powojennym. Wspomniano także polskie zrywy niepodległościowe w okresie PRL. Młodzież z wielką uwagą i skupieniem wysłuchała okolicznościowego apelu i nagrodziła występujących gromkimi brawami.
Apel przygotowały klasy: 1 TS, 4 TCPG i 3 TE/TA pod opieką nauczycieli: I. Maciejewskiej, Z. Romały i P. Osucha
Tekst: Piotr Osuch
Fot: WR i GP
III M. NA MISTRZOSTWACH POLSKI DLA KRYSTIANA PATALASA!
W dniach 4-5 listopada odbyły się w Poznaniu XIII Mistrzowstwa Polski w Brazylijksim Jiu Jitsu. Po udanym debiucie w tej dyscyplinie i złotym medalu na Octopus Cup, nasz uczeń Krystian Patalas wystartował w najważniejszej imprezie BJJ w Polsce. W swojej kategorii miał ponad 40 zawodników. Stoczyl trzy bardzo ciężkie walki i dostał się do półfinału gdzie niestety przegrał, ostateczne zajmując trzecie miejsce. Jest to niewątpliwie bardzo duży sukces z uwagi na krótki staż treningowi Krystiana, który zapowiada, że następnym razem będzie złoto. Wielkie gratulacje od trenera za serce do walki oraz od całej społeczności "Zamku"! Życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów.
Tekst: Karol Stasiak
Z WIZYTĄ W FIRMIE SPEDYCYJNEJ
Uczniowie klasy II technikum w zawodzie SPEDYTOR mieli możliwość uczestniczyć w wycieczce do Zdun. Celem tego wyjazdu było poznanie specyfiki pracy spedytora w praktyce. Grupa „Kruk”, którą odwiedziliśmy to solidna istniejąca wiele lat na rynku firma składająca się z trzech sektorów: KRUK TRANSPORT, KRUK TECHNOLOGY I KRUK TRAVEL. Sam właściciel to przesympatyczny, tryskający energią życiowa i profesjonalną wiedzą człowiek. Przedstawił i pokazał młodzieży pracę spedytora „od podszewki”. Myślę,że nauczyli się wiele i nawiązali współpracę, która być może zaowocuje w przyszłości.
L. Niedziela-Skrzypczak.
DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
1 listopada odwiedzamy na cmentarzach groby naszych bliskich. Modlimy się i zapalamy znicze. Następnego dnia po Wszystkich Świętych – 2 listopada, obchodzimy wspomnienie zmarłych – Zaduszki. Jak każdego roku młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami zapaliła symboliczny płomień na grobach nauczycieli i pracowników szkoły.