Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca 

ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wielkopolski 

 tel: 62-721 68 28 e-mail: sekretariat@zspkozmin.pl

LEKCJA PATRIOTYZMU W KINIE

W dniu 21.09.2018 r. uczniowie z klas I Liceum Ogólnokształcącego i II Technikum w zawodzie Technik Spedytor z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do jednego z poznańskich kin na film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Uczniowie mogli zobaczyć waleczność, odwagę i niewiarygodne popisy polskich pilotów walczących za sterami angielskich Spitfire-ów z niemieckimi Messerschmittami w bitwie o Anglię w 1940 roku. Zwycięska bitwa z Niemcami o Anglię zdaniem wielu historyków była przełomowym i decydującym momentem w czasie II wojny światowej. A jedną z najważniejszych ról odegrali w niej polscy piloci, którzy ze swą charyzmą, bohaterstwem i kunsztem pilotażu nazywani byli asami przestworzy w tej bitwie. O wyczynach Polaków premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. A dowódca lotnictwa brytyjskiego Hugh Dowding stwierdził: „Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam”. Uzyskaną wiedzę z filmu uczniowie wykorzystają na lekcji historii przy omawianiu tematyki II wojny światowej.

Piotr Osuch